Od Rolexa do Omege: Šest desetletij časomerov Jamesa Bonda (1.del)

James Bond, svetovno znani ne tako-tajni agent britanske obveščevalne službe je, kot pisatelj Ian Fleming navaja, ljubitelj hitrih avtomobilov, lepih žensk, žganih pijač, okusne hrane, eksotičnih lokaciji, krojenih oblačil in pa seveda prestižnih ročnih ur.
V romanih je omenjeno zgolj to, da Bond nosi težak Rolex Oyster Perpetual na raztegljivi kovinski zapestnici z luminescentnimi številkami, kar je vohunu ustrezalo zaradi robustnosti in čitljivosti samega časomera. Ian Fleming, prav tako član britanske obveščevalne službe med drugo svetovno vojno, je na svojem zapestju nosil model Rolex Explorer z referenco 1016, na podlagi česar lahko sklepamo, da je uro pripisal še knjižnemu junaku.

Seznam zapestnih ur Jamesa Bonda, ki so se do zdaj prikazale na velikem platnu, pa je veliko daljši in bolj poznan. Horološka saga se ni začela z Rolexovim Submarinerjem temveč z uro Gruen Precision 510, ki je bila v lasti igralca Seana Conneryja. Gruen Precision 510 je majhna zlata ura, ki se dobro poda smokingu, ki ga Bond v filmu Dr. No (1962) nosi v igralnici.

Gruen je bil v tistih časih eden največjih proizvajalcev ur v Združenih državah Amerike s proizvodnjo v Švici. Nekateri njihovi mehanizmi so bili narejeni s strani Jean Aeglerja, ki je kasneje združil moči z Rolexom, ko je le-ta kupil njegovo proizvodnjo mehanizmov ter tako pridobil svoje »hišne« mehanizme. Gruen Precision 510 se pojavi še v filmih From Russia With Love (1963), Goldfinger (1964), You Only Live Twice (1967) in Diamonds Are Forever (1971).

Kasneje v filmski franšizi vidimo Bonda z ikoničnim Rolex Submarinerjem referenco 6538, ki je postal vohunova ura in v eni ali drugi različici modela kraljeval na njegovem zapestju dobri dve desetletji. Pri isti referenci je ostal tudi za naslednja dva filma, From Russia With Love (1963), Goldfinger (1964).

V filmu Thunderball (1965) pa se je Submarinerju z referenco 6538 pridružil tudi Bretiling Top Time Chronograph, modificirana referenca 2002, ki ga Q opremi z Geigerjevim merilcem radioaktivnosti. Bond ga uporabi za izsleditev ukradenih jederskih iztrelkov, ki jih je Emilio Largo skril pod morsko gladino. Kot zanimivost, po snemanju filma se je uporabljen model Breitlinga izgubil, ter se leta 2013 znašel na boljšjem trgu, ter prodal za 25 britanskih funtov. Ko je srečni kupec ugotovil kaj si lasti, se je časomer prodal na dražbi za vrtoglavih 104.000 britanskih funtov.

V zadnjih dveh filmih s Sean Conneryjem v vlogi Bonda, You Only Live Twice (1967) in Diamonds Are Forever (1971), se ne pojavi Rolex kot bi sicer pričakovali, temveč samo skromni igralčev Gruen Precision 510. Dve leti kasneje je bil čas za novega Bonda, in za samo en film se je v vlogo podal George Lazenby. V filmu On Her Majesty’s Secret Service (1969) je nosil kar tri različne Rolexe in sicer Rolex Submariner z referenco 5513, ki naj bi si ga igralec sam kupil pred avdicijo za vlogo, Rolex Submariner z referenco 6538, ter Rolex “pre-Daytona” Chronograph z referenco 6238 s srebrno številčnico.

Za naslednjih sedem filmov je glavno vlogo prevzel Roger Moore. V svoji prvi upodobitvi Bonda je v filmu Live and Let Die (1973) na zapestje nadel Rolex Submariner z referenco 5513. V filmu je Rolex dodatno opremljen tudi z cirkularno žago integrirano v luneto, ki jo Bond uporabi za prerezanje vrvi, ter z magnetom, s katerim se obrani krogel. Rolex z isto referenco je na igralčevem zapestju ostal tudi v naslednjem filmu, The Man with the Golden Gun (1974), vendar tokrat brez predelav Q oddelka.

Live and Let Die (1973) pa je bil priča nastopu Hamiltona Pulsar P2 2900 LED – digitalne ure, ki je v tistem času ravno našla pot na prodajne police. Šlo je za novo tehnologijo v svetu zapestnih ur, vendar kljub modernosti, ura ni premogla nobene dodatne funkcije, kot na primer štoparice, datuma, itd. Prikazovala je samo čas ob pritisku na gumb, ob čimer so se osvetlile LED diode.
S tem zaključujemo 1. del serije prispevkov Od Rolexa do Omege: Šest desetletij časomerov Jamesa Bonda. Nadaljevanje sledi prihodnji teden, ko bomo podrobneje pokukali v sedemdeseta leta, ko je urarski industriji nastopila tako imenovana kvarčna kriza. Cenejše, zanesljivejše in natančnejše kvarčne ure so izpodrinile mehanske. Pionir kvarčnih ur je bil japonski proizvajalec Seiko in tako so bile tudi njihove ure med bolj zaželenimi. Logično je, da je temu trendu sledila tudi Bondova franšiza.
Matevž Bolha
foto: 007.com, Hoodinke, jamesbondlifestyle.com, Gruen watch, GQ Magazine, bobswatches.com