UreZanimivosti

Bodoči zbirateljski časomeri

Reference, ki v sebi skrivajo dediščino manufakture s kančkom kreativnosti in špekulacije.

V čakanju na kreativna lansiranja zapestnih kreacij na spomladanskem urarskem dogodku ob ženevskem jezeru, sem kot plan B pripravil nabor časomerov, ki imajo potencial, da bi lahko postali zbirateljski primerki, a so obenem še dovolj ‘mladi’ ter posledično cenovno dostopni.

Če sprašujete o izbirnem kriteriju, le-tega ni bilo. Pravzaprav je spodnji trio zgodovina mojega brskanja po urarskih spletnih oglasnikih. Res pa je, da sem za začetek izbral tako marketinško kot zgodovinsko zanimive znamke. Torej, če vas bo z uro na roki ustavil sosed in povprašal po zanimivem ‘ciferplatu’, boste lahko s pridom izrekli ime blagovne znamke. 🙂

Drugo dejstvo pa je, da so nedavno predstavljene ure precej dolgočasne, ali bolje rečeno predvidljive. Blagovne znamke povečini sledijo generičnim trendom. Slednji so trenutno manjše številčnice, po možnosti zelene barve, kvazi eko pristor ter še kakšna cvetka se najde. No, pred dobrim desetletjem ali dvema, so stvari tekle drugače. Se sprašujete kako?

Breitling Top Time Limited Edition Zorro Dial

Švicarska znamka je poznana po pilotskih časomerih. Ohišja in zapestnice modelov so pompozne in se ne trudijo skrivati nastopaškega značaja. Legendarnemu Navitimerju in Chronomatu se je v 50. letih prejšnjega stoletja pridužila linija Top Time. Z namenom postati gentlmenska ura za vsakdan, so model Top Time vkomponirali na filmsko platno, natačneje v kader s takratnim Jamesom Bondom, Seanom Conneryjem v filmu Thunderball.

Trudu navkljub se Top Time med ljubitelji časomerov ni najbolje prijel, zato je kar nekaj let manjkal v Breitlingovem portfelju. No, leta 2020 je Top Time doživel preporod in to kar vidite tukaj je prva omejena izdaja z 2.000 primerki. Ljubkovalno se zavoljo dizajna na številčnici imenuje Zorro, čeprav posilkava originalno nakazuje moški metuljček ( ang. bow tie). Skratka, ura interpretira uspešno vrnitev linije v Breitlingov katalog, obuja spomine na britanskega tajnega agenta in pravzaprav pooseblja komplikacijo, ki jo je zasnoval Willy Brietling – kronograf.

V kolikor sem vam vzbudil zanimanje, in boste v oglasnike vpisali referenčno številko modela A23310121G1X1, boste ugotovili, da bo potrebno za dober primerek odšteti dobrih 5.000 evrov.

Omega Seamaster Planet Ocean Liquidmetal

Leta 2009 je Omega svetu predstavila uporabo ‘tekoče kovine’ z omejeno izdajo ure Omega Seamaster Planet Ocean ref. št. 222.30.42.20.01.001. To je trenutno med ljubitelji najbolj zaželen model linije švicarskega proizvajalca, ki je izdelal 1.948 kosov. Kljub temu, da je ura debitirala s keramično luneto Liquidmetal, je delovala z odhajajočim mehanizmom, kaliber 2500, zaradi katerega je bilo ohišje debelo ‘le’ 14,2 mm, kar je še vedno tanjše od 15,7 mm kasnejšega modela Planet Ocean, s kalibrom 8500.

Zapišemo lahko, da je izdaja nekakšen modelni miks starih in novih referenc. Posebnost izdaje je sijajen zaključek številčnice, namesto standardne matirane, dodan napis „Zr02“, rdeče besedilo „Seamaster“ in aplicirani indeksi ter številke, ki so prikupno odprte – kasneje so se ‘trebuhi’ pri 6 in 9 sklenili.

In če ob omembi Omege najprej pomislimo na Olimpijske igre, sledi povezava z britanskim tajnim agentom. Ne glede na vrstni red, je model Planet Ocean nekako povezan z menjavo glavnega igralca. Če je 300M bil nekako rezerviran za Pierca Brosnana, se je Planet Ocean pripisal Danielu Craigu. Saj sem v začetku zapisal, da imajo ure bogato zgodovino ter kopico kreativnosti?

Kaj pa, če se vam Omega Seamaster Planet Ocean Liquidmetal dopade? Resnica je takšna, da je v rotaciji na rabljenem trgu dobrih 10 primerkov, z razponom cene od slabih 5 tisočakov, pa vse tja 8 tisočakov.

Panerai Luminor Marina PAM 00111

Potapljaška klasika. Ura, ki je postala kult ter ima večjo čredo fanatikov kot Manchester United. Seveda slednje popolnoma ne drži, vendar ko si enkrat v družini Paneristov, izhoda skorajda ni. Vizija italijanske blagovne znamke je v zadnjih letih najverjetneje številnim privržencem ohladila navdušenje, ali pa vsaj delno preusmerila na trg rabljenih ur.

Razlog? Visoke cene novih modelov ter upad kreativnosti in žal tudi kvalitete. Paneristi so razočarani nad mehanizmi in glede na videno jih gre popolnoma razumeti. Med brskanjem po referencah sem naletel na PAM00111, natančneje z letnico 2002 in rezultat je sledeče:

Sila preprost mehanizem, velikoserijskega proizvajalca, ki je bil dodatno v ‘hiši’ začinjen z logotipom. Takšna varianta je bila na voljo samo med leti 2001 in 2004. Kasneje so nasičenost z napisi Panerai opustili. Škoda, saj je to detajl, ki še po dveh desetletjih navduši. Ne smem mimo markantne podobe Luminor Marina modelov, kateri so dandanes praktično isti, vključno s patentirano zaščito krone.

Če ste padli v potapljaši rov italjanskih časomerov, potem pripravite vsaj 4 tisočake.

Rocco
foto: arhiv

Povezani članki

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja

Back to top button