
Tekom vikend oddiha po obronkih Triglavskega narodnega parka sem se družil z ekstremno uro, ki se znajde v sleherni situaciji. Od skoka s padalom, snežnega meteža do romantične večerje v Bohinju.
Alpina Alpiner Extreme Skeleton Automatic cilja na nosače, ki stavijo na robustno prezenco ter specifikacije, ob tem pa še občudujejo čarovnijo ”pod pokrovom”. In ko smo že ravno v avtomobilski tematiki … Ohišje testne ure nudi več vodotesnosti kot Land Rover Defender, a obenem ima skoraj toliko robov. In če ste mislili, da je »blazinasta« oblika ohišja stvar starih Seikotov, se motite.
Alpina samozavestno servira nerjavečo jekleno ”opeko”, ki jo v različici Skeleton še nekoliko lažje nosite na zapestju, saj v premer meri nosljivejših 39 mm. Ob tem velja izpostaviti debelino ohišja z 11,5 mm, kar v prenesenem smislu pomeni, da je dovolj tanko, da smukne pod rokav srajce, a še vedno dovolj debelo, da prenese kakšen udarec usode. In ja – zdrži do 200 metrov potopa. Kar pomeni, da lahko uro nosite tudi med pranjem avtomobila. V notranjosti.
Recept za vsestransko športno uro si je leta 1938 zamislil ustanovitelj manufakture, Gottlieb Hauser. Ta je sestavil preprosto formulo, ki bi razlikovala Alpinine športne ure od drugih časomerov. Recept je vseboval štiri bistvene lastnosti športne ure in sicer so to anti-magnetizem, vodotesnost, vzdržljivost pred udarci ter konstrukcija iz nerjavečega jekla.
Da omenjeno drži, smo že pobližje spoznali v uredništvu, ko smo gostili referenci Alpiner Automatic ter Alpiner Regulator, katerih zapise si lahko ”prečitate” s klikom na povezavo. Zdaj gre švicarski proizvajalec v korak s trendi. Športna ura z zapestnico v integriranem stilu, ki za nameček ponuja še ogled svojih notranjih organov. Prostora za skrivnosti ni. Elegantna hišna obdelava mehanizma razkriva ležišča zobnikov, rotor, kazalce, nemirko in še več.
Čitljivost ni prva beseda, ki pride na misel ob pogledu na številčnico, a iskreno to tudi ni namen te reference. Upam si trditi, da bo navdušila tiste, ki vam pogled na petične znamke potisne kotičke ust do ušes, a obenem orosi očesi. Vstopnica v svet odprtih številčnic, ki pa še zdaleč niso kompleksni tourbilloni. Slednji se upirajo gravitaciji in želijo biti kar se da natančni. Dotičen prikaz pa je le všečen horološki nudizem, ki zna zadovoljiti … no ja, pokazati mimoidočemu, da uro na zapestju poganja mehanizem in ne elektronski signal.
Posledično za prikaz mehanizma ni potrebno sneti uro z zapestja, kjer je nato moč skozi razstavno hrbtno stran ohišja ozreti v domovanje tiktakajočega avtomatskega mehanizma, kaliber AL-520, ki je v bistvu predelani mehanizem Sellita SW200. Vzdržljiv delovni konj se ponaša s solidno 38-urno zalogo moči. Slednja bi sicer lahko bila malce zajetnejša, saj zna dodatnih 10 ur odigrati ključno vlogo pri lastnikih, ki menjavajo ure oziroma jo med vikendom odložijo na polico.
Večna dilema je izbira zapestnice. Seveda, ne bi bili Švicarji, če ne bi ponudili dveh možnosti. Jeklena zapestnica je zagotovo za tiste, ki radi čutite vsak gram svoje investicije, medtem je gumijasti pašček udoben, ustvari športno prezenco in se ga hitro očisti. Logično, je gumiran pašček na voljo le z modro referenco. A z malce iznajdljivosti lahko primerno obarvan pašček za testirano referenco najdete v Alpininem katalogu.
Alpina Alpiner Extreme Skeleton Automatic ni ravno poceni, a še zdaleč ne čez mejo razuma. Ni tako dostopna, kot so denimo popularne Swatch kreacije, kjer skoraj zagotovo eno odneseš iz butika, prav tako pa ni cenovna pozicija ”navita” kot japonski motorji. Vsaj 2.395 evrov boste morali odšteti za varianto z gumijastim paščkom, dočim vas bo dodatek simpatične jeklene zapestnice, ki se mimogrede res stežka odrgne, oglobil za dodatnih 300 evrov (2.695 evrov). Cena, ob kateri si morate uro res želeti, a obenem dovolj zmerno, da vas boljša polovica ne bo vprašala po zdravju.
V kolikor vas fascinirajo ure s skeletno številčnico in obenem stavite na ekstremno vzdržljivost, je robusten ter igriv Alpiner Skeleton obvezno na vašem seznamu. Zapisano z avtomobilskim žargonom je Alpina Alpiner Extreme Automatic nekakšna terenska mešanica med Suzuki Jimnyjem in G-Wagonom. Mar se ne znajdeta v sleherni situaciji?
Rocco
foto: caranduser.com
SPECIFIKACIJE – Alpina Alpiner Extreme Skeleton Automatic
Ohišje | 39 x 40,5 mm; 11,50 mm višina, razdalja ”lug to lug” 48 -54 mm, brušeno in polirano tridelno kovinsko ohišje; luneta privijačena s šestimi vijaki z znakom Alpina; 200 m vodotesnost |
Številčnica | Skeletna številčnica; logotip znamke ob 12. uri, poliran sekundi kazalec z rdečim trikotnikom ter urni in minutni kazalec z dodano luminiscenco |
Mehanizem | Avtomatski mehanizem, kaliber AL-520; deluje z 28.800 alternancami na uro / 4 Hz; zaloga energije navitja znaša 38 ur; vsebuje 26 draguljev in ima črno obarvan rotor z logotipom blagovne znamke |
Pas | Zapestnica iz nerjavečega jekla, navpično brušeni členi; kovinska varnostna zaponka v obliki metulja |
Referenčna številka | AL-520GSKT3AE6B |
Cena | 2.695 |