AvtomobilizemNasvetiNasveti in varnostNoviceZanimivosti
Smola in druge neželene »nalepke« so stalnica ob vročini
Top 10 napotkov za izogibanje in odstranjevanje.
Poletje je v polnem razmahu in s tem tudi polni kampi ter počitniški konci Slovenije in bližnjih držav. Tako sebi kot našim jeklenim konjičkom privoščimo senco v teh vročih dneh, žal pa to s seboj prinaša tudi neželene posledice. Pod iglavci se velikokrat na karoserijo nalepi smola ali drugi naravni materiali, ki lahko povzročijo lise na laku vozila, v kolikor seveda niso ustrezno odstranjeni.
Da ne bi zgolj sledili potencialno škodljivim trikom s spleta smo se obrnili na Autoglym, enega izmed večjih evropskih proizvajalcev izdelkov za nego vozil. V sodelovanju z njimi smo pripravili seznam desetih napotkov, ki bodo prav prišli praktično vsem voznikom:
- Pozno spomladi in zgodaj poleti je redno oziroma praktično dnevno pregledovanje vozil najbolj predlagano, saj je najbolje razne drevesne sokove in umazanijo odstraniti takoj. Dlje kot ostanejo na vozilu, težje jih bo odstraniti.
- Kjer je le mogoče, se izogibajte parkiranju pod drevesi – zlasti tistimi z višjo vsebnostjo sladkorja, kot so sadna drevesa in javorji, saj so ti najbolj zaželeni med listnimi ušmi, ki oddajajo medeno roso.
- Bodite pozorni na smer vetra, saj ta poskrbi za prenos smol in drevesnih sokov tudi kadar vaše vozilo ni neposredno pod drevesom.
- Pazite tudi na dež. Morda mislite, da dež pomaga pri izpiranju smole ali drevesnega soka, vendar lahko težavo še poslabša.
- Preden se lotite odstranjevanja smole je dobro le to najprej izprati s toplo vodo, nato šele pričnete z nanosom primerne raztopine za nego vozila.
- Drgnjenje na silo lahko poškoduje lak in povzroči praske, zato namesto tega raje ponovite postopek pranja, nanesite veliko milnice in ne dovolite, da se pena izsuši na površini vozila.
- Razmislite o uporabi aktivne pene, saj je to odličen način, da zagotovite, da se čistilna raztopina dlje zadržuje na avtomobilu in zmehča smolo. Določeni proizvajalci nudijo celo tristopenjski postopek, ki predvideva uporabo za mehčanje in odstranjevanje ostankov, čiščenje celotnega vozila in na koncu še zaščito laka.
- Če so po temeljitem pranju na avtomobilu še vedno ostanki smole, razmislite o uporabi namenske glinene krpice za avtomobile, ki bo nežno odstranila smolo in vso drugo trdovratno umazanijo, ki se drži površine.
- Druga možnost je, da tršo, zapečeno smolo odstranite z namenskim izdelkom za nego avtomobila na osnovi topil, ki je zasnovan tako, da zmehča in odstrani umazanijo iz katrana .
- Za konec pa velja rek »bolje preventiva kot kurativa«, zato po pranju avtomobila na površino obvezno nanesite neko obliko zaščite. Loščila in voski bodo zagotovili zaščitno pregrado, ki bo preprečila, da bi se smola tako trdovratno prijela in olajšali kasnejše izpiranje.
Blaž Likovič
foto: NP