Čarobnost horološkega sveta je v tem, da mnogokrat teži k združevanju nezdružljivega ter odbite ideje kreira v obliki zapestnega časomera. Potapljaški kronograf s safirno hrbtno stranjo in metuljasto zaponko je zagotovo plod predstavljenega principa.
Ni ravno pogosta praksa, da se v potapljaški uri znajde kronografski mehanizem. Ne le, da se ni priporočljivo potapljati s časovnim pritiskom, ampak tudi gumbe kronografa se naj ne bi aktiviralo pod vodo. Potapljaški recept je torej nekako obrnjen na glavo, kar pa me spremeni dejstva, da me je ura dodobra očarala.
Videz je dokaj samosvoj. Pravzaprav ne gre vleči vzporednic s kakšnim od marketinško bolj atraktivnih proizvajalcev. Kovinsko ohišje s premerom 43 mm se ponaša s keramično luneto s 60 minutno skalo. Nazobčan rob za dober oprijem, eksaktni kliki lunete ter jasna skala, katere trikotnik je napolnjen s superluminovo. Vintage pridih doda kupolasto safirno steklo, ki pripomore k skupni debelini ure s 15,8 mm.
Desno stran bogatita gobasta gumba kronografa ter masivna navojna krona. Osrednja tema je zagotovo številčnica z učinkom gradiacije – od temno do sveto modre, ter sončnih žarkov. Podštevilčnici sta postavljeni v vodoravni zasnovi, kjer števec ob 3. uri prikazuje 30-minutne intervale kronografa, ob 9. uri pa se nahaja prikaz ”tekočih” sekund časa z dodatkom datumskega okenca. Rob številčnice zaključuje minutna oziroma sekundna merilna skala, odvisno s katerega kazalca odčitujemo.
Kot se za potapljaško uro spodobi, ne manjka luminiscenca kazalcev ter indikatorjev ur. Slednji so sila samosvoji in iz spomina ne kličejo razne pompozne reference. Podobno lahko rečem za kazalce, vključno s tistima v podštevilčnicah, ki skrbita, da je odčitek razumljiv tudi v težjih svetlobnih pogojih. Vse našteto doprinese k doživljanju ure na zapestju, saj ponosni nosač neprestano išče nove detajle, ki ga navdušijo, pa naj si bo na številčnici ali samem ohišju.
Za ljubitelje mehanike je pogled na delovanje mehanizma svojevrstna interakcija, zato je razstavno steklo hrbtne strani ohišje perfekten dodatek. Skozenj je moč ozreti avtomatski mehanizem, kaliber UNG.27.02, ki nudi do 65 ur energije navitja. Tiktaka z 28.800 alternancami na uro in je opremljen s silikonsko uravnoteženo vzmetjo, zaradi česar je mehanizem manj občutljiv na magnetna polja in temperaturna nihanja.
Celostno podobo ure zaključuje moder gumjasti pašek v žargonsko poimenovnem ”tropic” stilu. Več kot odličen pašček se izkaže z dobro upogljivostjo, preprostim način čiščenja, sistemom hitre menjave in je kot nalašč za poletna druženja.
Ponovno se bom obregnil ob stvar, ki jo vedno znova poudarjam pri preizkusih ur znamke Union Glashütte. To je varnostna zaponka v obliki metulja. Deluje korektno, vendar se ne najbolj diskretno zloži ter posledično v debelino meri skoraj kot ohišje. Opcija je, da ugodno dokupite navadno zaponko in se znebite odvečnih milimetrov pod zapestjem.
In če že dajem nasvete ne smem mimo barvnih možnosti. Nameč, že res, da je meni neizmerno ogrela srce tale modra izdaja, vendar UG ponuja še zeleno ter črno/sivo gradientno številčnico v kombinaciji z zanimivimi paščki.
Športno elegantni Noramis Chronograph Sport je všečna celota, ob kateri je urarski navdušenec težko ravnodušen. Ravno dovolj izven okvirjev, ravno dovolj samosvoja in ravno dovolj dostopna.
Rocco
foto: caranduser.com
SPECIFIKACIJE – Union Glashütte Noramis Chronograph Sport
Ohišje | 43 mm premer; 15,8 mm višina, razdalja ”lug to lug” 51 mm, kovinsko ohišje, polirano in brušeno; 200 m vodotesnost; masa 136 g |
Številčnica | Modra številčnica z belima podštevilčnicama; 30-minutni števec je nameščen ob 3. uri, števec tekočih sekund pa ob 9. uri; slednji vsebuje še prikaz datuma. |
Mehanizem | Avtomatski mehanizem, kaliber UNG-27.S2; deluje z 28.800 alternancami na uro / 4 Hz; zaloga energije navitja znaša 65 ur; vsebuje 29 draguljev in silicijevo ravnotežna vzmet |
Pas | Modri gumijast pašček; varnostna kovinska zaponka v obliki metulja; širina 21 mm |
Referenčna številka | D012.927.17.047.00 |
Cena | 3.600 € |