Ekskluzivni testiTesti

Mercedes CLS 350d 4Matic

Iz generacije v generacijo ... boljši?

Ta zanimivi štirivratni kupe, kot mu pravijo, je tako rekoč začetnik takšne oblike vozila, saj je s prvo generacijo dvignil kar nekaj prahu. Na začetku je bil edini, sedaj pa ima že kar nekaj konkurentov, kot so Audi A7 in BMW 6 Gran Coupe ter Porsche Panamera. Da pri Mercedesu nebi zaostali, so ga po osmih letih popolnoma prenovili. Je prvi v novi oblikovni viziji mercedesa, po katerem se zgledujejo marsikateri ostali prihajajoči modeli, vse od razreda A, pa do pomanjšane različice CLS-a, CLA. Nov videz mu daje Mercedesov čar športne elegance.

CLS je odlična izbira za vse tiste, ki bi radi združili praktičnost limuzinskega E-ja, vendar jim je kupejevska oblika bolj všeč. S tem sicer izgubi kar nekaj uporabnosti, predvsem se to, bolj kot pri pri zmanjšanem prtljažniku, pozna pri sami odprtini. Za razliko od konkurenčnega Audija A7, ki ima ‘hatchback’ prtljažna vrata, so se pri Mercedesu odločili za limuzinska. Velika težava je tudi prostor na zadnji klopi, kjer je zelo malo prostora za glavo, saj podrta kupejevska streha zmanjša prostor. Rahlo omejen je tudi pogled skozi zadnja okna, ki so zaradi visokih bokov precej manjša mercedes od limuzinske oblike.

Za omejeno prostornost zadaj, se CLS odkupi z odličnim udobjem spredaj. Udobni usnjeni sedeži ponujajo ogromno možnosti, da lahko vsak najde svojo najudobnejšo nastavitev. Tudi sami materiali v avtu so izredno kakovostni, usnje in mehka plastika ter les, ustvarijo premium občutek, edino kar malce razočara, je poceni plastična površina okoli ventilacijskih odprtin za zadnje potnike. Zanimivo, da ima avtomobil v kabini precejšnje število odlagalnih prostorov, tako da se lahko dobro opremimo za daljša potovanja.

Razen manjše prostorske stiske, CLS nima večjih pomanjkljivosti. Res je, da so, kot pri ostalih modelih, malce moteči ‘fake’ izpuhi. Velika pohvala gre novemu 3-litrskem šestvaljnem linijskem dizelskem motorju, ki je med vožnjo izredno tih, zelo lepo se odziva pri pospeševanju, saj ima zadostno količino navora pri nižjih vrtljajih. Prijetno sodeluje z 9-stopenjskim samodejnim menjalnikom, ki natančno predvidi pravo prestavo, tudi poraba je tako s 7,8 litri presenljivo nizka. Stalni štirikolesni pogon 4Matic skrbi za dober oprijem v vseh pogojih.

Testni CLS je bil opremljen tudi z doplačljivim aktivnim zračnim vzmetenjem, ki omogoča izbiro med različnimi voznimi načini, Comfort, Sport in Sport+. To pride prav predvsem zato, ker je avtomobil opremljen z 20-palčnimi platišči in nizkoprofilnimi pnevmatikami, ki vsekakor ne ponujajo veliko udobja. Odlično se počuti na daljših vožnjah kot je avtocesta, ponuja izredno veliko udobja, tudi samo krmiljenje je presenetljivo odzivno, a je zato v zavojih zaradi dolžine in kar velike mase manj okreten … čeravno izgled vozila deluje športno.

Voznikov ‘kokpit’ je opremljen z dvema velikima 12,3-palčnima palčnima zaslonoma. Prvi skrbi za prikaz merilnikov in podatki avtomobila, drugi pa je namenjen navigaciji, radiu in ostalim bolj zabavnim stvarem. Oba lahko opravljamo z volanskega obroča, osrednjega pa tudi s kontrolerjem na sredinski konzoli. Upravljanje je mogoče tudi preko glasovne funkcije. Sam sistem je zelo odziven, z veliko nastavitvami, mogoče pogrešamo le možnost upravljanja z dotikom. Za prijetno počutje skrbi ambientna osvetlitev z izbiro 64 različnih barvnih kombinacij, v sovoznikovem predalu pa se skriva tudi sistem za aromatizacijo kabine. Široka izbira nastavitev in raznih aplikacij poskrbi, da nam v avtomobilu nikoli ni dolgčas.

Pohvalno dober je tudi parkirni asistent s 360 stopinjskim pogledom okrog avtomobila, ki omogoča enostavno manevriranje, tako praktično ni več izgovorov za grdo parkiranje. Sistem omogoča tudi povezljivost z vsemi napravami, opremljen je tudi z internetno točko, preko katere lahko dostopamo do spleta, spremljamo vremensko napoved, navigaciji pa so dostopne realne trenutne razmere na cestah. Burmester 3D ozvočenje poskrbi za prijetno glasbeno izkušnjo, vendar nekako ni skladna z več kot 5.500 evri doplačila.

Osnovna cena takšnega CLS 350d 4Matic znaša dobrih 78 tisočakov, vendar je za vse prej našteto potrebno odšteti vsaj dodatnih 25 tisoč evrov, kar pomeni da s tako visoko vrednostjo ni za vsakogar. Potrebno se je vprašati ali je nakup takšnega avta smiseln, saj marsikateri drugi Mercedesov model ponuja več praktičnosti in konkurenčno udobje za enak denar. CLS-ov argument je pač privlačna oblika in na koncu koncev nastopaštvo in brezčasna oblika tudi odtehtata svoje …

Žiga Kolman
foto: caranduser.com

HVALIMO
+ privlačen zunanji izgled
+ širok nabor tehnologije in dodatkov
+ odličen nov dizelski motor
+ lega na cestišču in udobje

GRAJAMO
– pomanjkanje prostora za zadnje potnike
– informacijskega zaslona ni mogoče upravljati z dotikom
– visoka cena

Tehnične karakteristike

Mere dolžina/širina/višina (mm) 4988 / 1890 / 1435
Medosna razdalja (mm) 2939
Prostornina prtljažnika (l) 520
Teža (prazno v./dovoljena) (kg) 1860 / 2545
Agregat turbodizelski, šestvaljni, vrstni, 4 ventili na valj
Delovna prostornina (ccm) 2925
Največja moč pri vrt./min. 210 kW (286 KM) pri 4.600
Največji navor pri vrt./min. 600 Nm med 1.200 – 3.200
Največja hitrost (km/h) 250
Pospešek 0 – 100 km/h (s) 5,7
Posoda za gorivo (l) 66
Poraba po EU normah (l/100 km) 6,8/5,2/5,8
Poraba goriva na testu (l/100 km) 9,3
Emisije CO2 (g/km) 148
Cena osnovnega modela (v EUR) 78.930
Cena testnega modela (v EUR) 112.369
Uvoznik Autocommerce d.o.o
Spletna stran www.mercedes-benz.si

 

Povezani članki

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja

Back to top button