TehnikaTesti

Samsung Galaxy S24 Ultra

Vse bolj trendno obdobje stavk zagotovo ne gre jemati lahkomiselno. Nemara se z vidika delavca to početje zdi smotrno, a kaj ko ves ta cirkus humanizma, po desni strani prehiteva tehnologija. Specifično, umetna inteligenca, ki bi jo morali stavkajoči zdravniki spremljati vsaj z enim kotičkom očesa.

Pred leti je japonski znanstvenik na enem izmed svojih predavanj dejal, da bomo v bližnji prihodnosti poglavitne zdravstvene parametre posameznika spremljali s pomočjo seznorike v WC školjki. Na podlagi vstopnih podatkov iz urina in blata bo algoritem podal diagnozo kako naprej, če želite izboljšati to ali ono stvar znotraj vašega života. Sliši se kot znanstvena fantastika, ki to ni.

Zdaj že ”ikoničen” podpis.

Delček te prihodnosti že marsikdo izmed nas nosi na svojem zapestju. Pametna ura dnevno servira več informacij, kot jih bo tvoj osebni zdravnik uspel zbrati v desetletju ali dveh. Slednje je farsa, glede na stalež slovenskega zdravstva. Kar želim servirati je to, da pametna ura posamezniku v enem tednu uporabe daje bolj koristne nasvete za izboljšanje načina življenja, kot večina osebnih zdravnikov. Le upoštevati jih je treba, kar velja tako za nasvete zdravnika, kakor pametne ure.

Če v enačbo vstavimo še umetno inteligenco in njen razvoj, potem se bomo prej poslovili od zdravnikov, kakor od avtomobilskih motorjev na notranje zgorevanje, katerim je obsodba postavljena na leto 2035. Preprosto bo algoritem učinkovitejši pri postavljanju diagnoz, tako po hitrosti in natančnosti, posledično pa se ne bo potrebovalo toliko zdravniškega teoretiziranja.

Elegantnejši robovi zaslona.

Čas za akcijo ukrepanja se izteka, ob tem pa so stavkajoči zdravniki najverjetneje spregledali izdajo nove zastavonoše korejske znamke – Samsung Galaxy S24 Ultra. Za razliko od večine proizvajalcev mobilne telefonije, so se oblikovalci pri Samsungu odločili za Porsche 911 pristop. Z drugimi besedami, izgled so le malce izpilili, tako kot to denimo to počne Rolex s svojima ikoničnima zapestnima modeloma Daytona in Submariner.

Skratka, telefon se je malenkostno zmanjšal in stanjšal, kar pomeni, da boste lahko svoj stari ovitek od S23 Ultra vrgli v smeri. No, z malce ročnih spretnosti in raztegljivostjo ovitka se ga raztegne čez razpoznavno postavitev kamer. Seveda pa celota potem ne izgleda tako šik, da bi oblečen telefon razkazovali na terasi kavarne ob Kongresnem trgu.

Uganeš, kateri je kateri?

Ne želim izpasti kot sleherna mama z Instagrama, ki objavi fotografijo malčka na snežnem sprehodu polnem radosti, medtem ko je realnost fotografije zasneženi park na zadnji strani bloka, po katerem sledi premik do bližnjega kafiča. Leto 2023 sem preživel v družbi modela S23 Ultra in zato je ”prehod” lažje dokumentirati iz prve roke. Tisto, kar sem opazil kot uporabnik.

Občutek držanja telefona v dlani je drugačen (brez ovitka). S24 Ultra je bolj oglat, na prijeten način. Druga, za večino neopazna, sprememba pa rob ekrana, ki je odslej enakomeren in se nič več ne razteza čez lev oziroma desen bok.

Dovršen občutek delovanja gumbov.

Prijetnejši zvok in način aktivacije ima pisalo, kakor tudi funkcijske tipke za glasnost na desnem boku. Pozorno oko bo zaznalo, da ekran nudi boljšo svetilnost s 2600 nits, kar je za skoraj 1000 nits bolje kot v predhodniku. Čipovje se je nadgradilo na Qualcomm SM8650-AC Snapdragon 8 Gen 3, nekoliko se je privil 8-jederni procesor, medtem ko se je posodobila tudi grafična enota z različico Adreno 750.

V kolikor ste upali, da boste mogoče tokrat v kompletu S24 Ultra prejeli polnilec, lahko sanje nemudoma razblinim. V moje oči bolj bode dejstvo, da je baterija ostala 5.000 mAh oziroma se niso spremenile polnilne moči. 45W  (če imate tovarniški polnilec) je nekoliko burno za zastavonošo tehnološkega giganta.

Detajli. Na škatli modela S24 Ultra je dodana senca aparata. 🙂

Po drugi strani je področje fotografije prineslo konkretnejše spremembe, predvsem z vidika integracije umetne inteligence. Sistem Quad Tele Galaxy S24 Ultra z novim objektivom s 5-kratno optično povečavo deluje s 50-mega pikselskim prilagodljivim senzorjem in omogoča optično zmogljivost pri 2 x, 3 x, 5 x do 10-kratnih povečavah. Razliko napram verziji S23 Ultra lahko konkretno ocenite na podlagi naslednjih posnetkov (levo S23 Ultra, desno S24 Ultra):

Že tako odlične fotografije je moč še dodatno urejati z vmesnikom Galaxy AI, ki omogoča preproste popravke, kot so brisanje, ponovno sestavljanje in preoblikovanje. Naslednja stopnja je učinkovita optimizacija fotografij s popravki v sklopu vtičnika Predlogi za urejanje (Edit Suggestion), ki prav tako deluje s pomočjo tehnologije Galaxy AI. No, tisto  piko na i predstavlja generativna umetna inteligenca, s katero lahko tudi popolnoma preuredite fotografijo oziroma ji dodate drugačen pridih. Generirane fotografije boste prepoznali po nekakšnem vodnem žigu, ki ga je sicer kasneje zopet moč odstraniti v urejevalniku fotografij.

Prestavitev štirinožca? Brez problema.

Marsikakšen ”profi” fotograf bo zastrigel z ušesi, vendar ali ni kulsko imeti možnost, da lahko s fotografije odstraniš tisti neumen kandelaber iz ozadja? Ali pa preprosto zbrišeš kanalizacijski jašek s cestišča, namesto da bi 15 minut več porabil za fotografiranje avtomobila ter iskanje primernega dela ceste, brez navlake?

Orodja umetne inteligence se ne končajo na tej točki. To je šele začetek. Meni se zdi uporabna funkcija Pomoč za zapiske (Note Assist) v aplikaciji Samsung Notes, ki vključuje povzetke, ustvarjene z AI (umetno inteligenco), ustvarjanje predlog, ki poenostavijo zapiske z vnaprej pripravljenimi oblikami ter ustvarjanje naslovnic, da so zapiski enostavno opazni s kratkim predogledom. Posledično se nam olajša priprava tistih famoznih ”to do” list. Naslednja stopnja je funkcija Pomoč za prepis (Transcript Assist), ki uporablja umetno inteligenco in tehnologijo za pretvorbo govora v besedilo za prepisovanje, povzemanje in celo prevajanje posnetkov. Kar izjemno, mar ne?

Leti, leti … kaj?

Če vas vse našteto ni sezulo, je tukaj precej zabavna, a hkrati uporabna funkcija ”krožnega risanja po zaslonu”. Ne naslovi se je povsem tako, zvijača pa se skriva v tem, da odslej ne boste več v dvomih, kje je vaša kolegica kupila stvar na komodi dnevne, ki ste jo nepričakovano ozrli na njeni družinski fotografiji. Preveč komplicirano? Niti ne. Preprosto vključite Google asistenta in narišete krog okoli stvari, medtem ko AI (ali s slovensko kratico UI) opravi svojo nalogo bliskovitega brskanja po svetovnem medmrežju.

Funkcija v večini primerov zadane iskano bistvo, seveda pa so še prisotne porodne težave. Upam si trditi, da bo teh vse manj s prihajajočimi meseci in rastočim številom uporabnikov funkcije.

Razlaga na dlani. Dobesedno.

Poleg tistih družabnih kanalov, ki stavijo na frazo ”did you know”, bodo svoj primat v kratkem izgubili še prevajalci. Namreč umetna inteligenca ponuja aplikacijo Sprotni prevod (Live Translate), ki izvaja dvosmerno glasovno in besedilno prevajanje telefonskih klicev v realnem času v izvorni aplikaciji. Deluje ekstra napredno, žal pa še tega nisem preizkusil, saj dvomim, da je UI že udomačen. Dočim prikazano, se lahko že elegantno simultano prevaja iz španščine v angleščino. Druga verzija omenjenega pa je funkcija Tolmač (Interpreter), ki pogovore v živo takoj prevede na razdeljenem zaslonu, tako da lahko osebi, ki si stojita nasproti, prebereta besedilni zapis tega, kar je povedala druga oseba. Deluje tudi brez mobilnih podatkov ali omrežja Wi-Fi. Dovolj za danes?

Nekoč zabavni dodatek, danes nepogrešljiva oprema telefona, ki šibi kolena marsikateremu fotografu!

Glede na preizkušeno lahko že sklepamo, kam bodo proizvajalci v bodoče zapeljali tok tehnologije. Osnovno delovanje pametnega telefona je dovršeno, kakor tudi baterije, ekrani in kamere, ki so do nedavnega bile osrednja točka slehernega produktnega lansiranja. Primat bo dobila umetna inteligenca z vso svojo razsežnostjo.

V kolikor želite izkusiti delček prihodnosti ter izboljšati učinkovitost svojega pisarniškega dela, potem ne oklevajte pri odločitvi. Samsung Galaxy S24 Ultra je dobro oborožen za vse vrste nadležnih in utrujajočih procesov, ki jih je potrebno optimizirati. Slednje še kako velja za slovensko zdravstvo. Dejstvo je, da bomo medicinske sestre prekleto potrebovali in glede na staranje populacije, vse več njih. Zdravniki pa bi se lahko bolj kot za plače zanimali o optimizaciji dela ter se raje kot seštevanju delovnih ur in ur pripravljenosti (in se pri tem ne ušteli) posvetili Hipokratovi prisegi.

Rocco
foto: caranduser.com

Povezani članki

2 komentarjev

  1. So prednosti in slabosti umetne inteligence, itak jo folk najprej zlorabla, kot p da bi kej uporabnega z njo pocel. Drgac pa dobro zamisljen koncept

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja

Back to top button