NoviceTehnika

Odlični sesalni roboti so kos tudi zahtevnim nalogam

Sesanje gospodinjstva, ki se nenehno spreminja, je kompleksna naloga in noben robotski sesalnik ni popoln. Popolnosti pa ne opredeljujejo samo tehnični podatki, temveč tudi peščica podrobnosti, o katerih pogosto premalo razmišljamo. Katere so to?

Redko kdo razmišlja o zelo preprostih stvareh, na primer, kako robustno je robotski sesalnik zgrajen in kako kakovostni so uporabljeni materiali, a bi morali. Robotski sesalniki niso naprave, za katere nam je vseeno, če odpovejo po dveh ali treh letih. Želimo, da delajo najmanj sedem let. Ali še dlje. Tehnologija ne zastari tako hitro, kakor v primeru nekaterih drugih sodobnih in pametnih naprav. Odkrito rečeno, dober robotski sesalnik npr. Roomba, bo ob primernem vzdrževanju in pravočasni menjavi izrabljenih delov, na koncu življenja ravno tako učinkovito sesal in brisal tla, kot takrat, ko ste ga prinesli iz trgovine. Da je to sploh mogoče, morajo biti izpolnjenji nekateri pogoji.

Kot prvo mora imeti robustno zasnovo. Ohišje iz dovolj debele plastike, da ta ne poči, ko ga boste morda malce bolj na trdo prijeli. Prepričajte se o kakovosti modela, ki ga nameravate kupiti. Dvignite ga. Če je prelahek, potem zelo verjetno ni najbolje narejen. Stresite ga in se prepričajte, da je dobro sestavljen. Obrnite kolesi in ju potisnite navzdol v ohišje. Se lepo in gladko obračajta? Ju mehanizem brez zatikanja spet vrne v prvotni položaj? Zaupajte občutku, ki ga boste dobili in enako storite še z vsemi elementi, ki jih lahko odstranite iz ohišja oziroma se jih dotaknete. Ampak zunanjost je le del zgodbe.

Pomembno je, da so dovolj robustni in kakovosti vsi delčki in da je robot statično dobro zasnovan. V ta »koš« spada marsikaj. Kakovostni in vzdržljivi kroglični ležaji, elektronika brez cenenih in hitro pokvarljivih elektronskih elementov, mehanizem, ki drži sprednjo odbojno ploščo nad tipalom dotika, plast gume na kolesih, košek za smeti, stranska metlica, pri kateri si res ne želimo, da prehitro razpade in mehka, a obenem dovolj vzdržljiva gumijasta površina krtač, da je ne uničijo navitki las. Dejali boste, da so vsi robotski sesalniki takšni. Morda. Vendar nekateri roboti brez večjih težav delujejo precej dlje od konkurence.

Vsak robot potrebuje vzdrževanje, celo modeli s samočistilnimi funkcijami. Žal se tudi vsak lahko pokvari in vsakemu je občasno treba zamenjati nekatere dele. V primeru okvare je nadvse pomembno, da natančno veste, kam robota odnesti, da vam ga bodo hitro in kakovostno popravili. Enako je z rezervnimi deli. Ne boste veseli, če stranska metlica razpade in morate na novo čakati dlje časa. Pokvarjeni robot ali robot, ki mu manjka pomembni del, bo sedel v kotu in vam ne bo prav nič koristil. Morda bodo nepoznane znamke z daljnega vzhoda na začetku res pričarale nasmeh na obraz, ampak tudi na naše uredništvo so se v preteklosti že obračali s prošnjami, če morda sodelujemo s kakšnimi „no name“ znamkami, saj je potrebno zamenjati le majhen delček … A ta majhen delček je bil ključen za delovanje. Torej naj bo impulziven nakup osredinjen zgolj na ceno!

Poceni robotski sesalnik se bo na dolgi rok izkazal za dražjega od dražjega, ki bo delal dlje. Tega nikar ne spreglejte, saj si ne želite čez dve ali tri leta ponovno stati pred trgovsko polico in razmišljati, kaj ste storili narobe pri prvem nakupu. Raje se odločite za robota, za katerega ste prepričani, da je trajen, in za katerega so vam vedno na razpolago servisna storitev in kakovostni rezervni deli. Denarnica vam bo hvaležna!

Rudi Leskovec
foto: Roomba

Povezani članki

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja

Back to top button