AvtomobilizemNasveti in varnostNoviceV razmislekVarnost

Je veliko pomoči lahko preveč?

Glasne kritike na motečo tehnologijo v vozilih.

Nekatere raziskave so pokazale, da je skoraj polovica težkih nesreč posledica neustrezne pozornosti voznika povzročitelja. In navkljub sodobni tehnologiji, delež nesreč s tovrstnim vzrokom ne pada. Celo narašča …

Zdi se, da avtomobilski proizvajalci kar tekmujejo za pozornost potnikov in s tem vnašajo čedalje več motečih dejavnikov, saj se voznik namesto na vožnjo in spremljanje okolice osredotoča na upravljanje multimedijskega vmesnika oziroma vozila kot takega. Dodaten negativen vpliv prinaša prekomerno zaupanje v asistenčne sisteme, češ da bodo vedno in povsod delovali kot so v osnovi zamišljeni. Vendar je tehnologija zmotljiva, prav tako kot človek, zato so čedalje bolj glasne debate, ki spodbujajo razmislek o rabi vse napredne tehnologije.

Vso pasivno varnost, kamor recimo štejemo zračne blazine in nenazadnje tudi fizično zmečkljivo cono vozila, ki ob trku absorbira večji del sil, smo izčrpali. Danes je tu aktina varnost, za katero skrbi napredna merilno-senzorična tehnologija. Ta je sicer res zmogljiva, vendar tudi zmotljiva. Kot največji motilec pa so nadalje tu osrednji zaslon na dotik, ki zahteva (pre)veliko mero pozornosti ob upravljanju in seveda pametni mobilniki, brez katerih večina ne zdrži več kot pol ure.

S prihodnjim letom bo v vozilih obvezni del serijske opreme tudi sistem za prepoznavanje pozornosti voznika in potnikov OSM (ang. Occupant Status Monitoring), ki naj bi motnje pozornosti zaznal in na njih opozarjal, vendar se poraja zanimivo vprašanje, kaj bo z voznikom, ki bo preko zaslona na dotik uravnaval klimatsko napravo vozila in pri tem dlje časa oči uprl na ekran in ne na cesto. To le še poglablja dvome in poraja vprašanja glede delno avtonomne vožnje …

Blaž Likovič
foto: NP

Povezani članki

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja

Back to top button