Električni hiper-SUV Lotus Eletre tudi uradno
Lotus Eletre bo ob začetku prodaje na voljo v treh različicah, z 900-konjskim modelom R na vrhu ponudbe.
Prvi model nove generacije Lotusov je naposled tu. Znamkin prvi SUV in hkrati prvi električni SUV imenovan Eletre, se bo zoperstavil konkurentom pri Porscheju ter Lamborghiniju. Sprva bodo na voljo tri stopnje opreme oziroma zmogljivosti, najhitrejši kupci se bodo svojega novega poskočnega električnega SUV-ja razveselili v prvi polovici prihodnjega leta.
Lotus je za osnovo Eletre uporabil popolnoma novo Electric Premium Architecture platformo z napredno 800-voltno električno arhitekturo, sprva pa bo ponujen v standardni, S in divji R izvedenki. Za srednjega Eletre S bo potrebno odšteti 25 tisočakov več od osnovnega modela s ceno 95.990 evrov, najzmogljivejšega Eletre R cenijo na najmanj 150.990 evrov. Za shrambo električne energije pri vseh različicah skrbi zajetna 112 kWh baterija, iz katere elektrone črpa par elektromotorjev (vsak na svoji osi). V primeru Eletre in Eletre S, je sistemska moč odmerjena pri 450 kW (603 KM) in 710 NM navora, dovolj za doseg stotice v 4,5 sekundah in najvišje hitrosti 258 km/h.
Eletre R, katerega Lotus opeva kot najhitrejšega električnega SUV-ja z dvema elektromotorjema, zavoljo močnejšega para motorjev z dvema stopnjama hitrosti z 675 kW (905 KM) in 985 Nm navora, do stotice pospeši v zgolj 2,95 sekundah. Zaradi dodatne moči je domet pri Eletre R skrajšan na 490 kilometrov, medtem ko ostali dve izvedenki z enim polnjenjem prevozita do 600 kilometrov. Bliskovito polnjenje z močjo do 350 kW lahko baterijo od 10 do 80 odstotkov napolni v samo 20 minutah.
Prav vsi Lotusi Eletre se pohvalijo z aktivnim zračnim vzmetenjem, 22-palčnimi standardnimi platišči (na voljo so tudi 20- in 23-palčna) in petimi voznimi profili, ki spreminjajo odzivnost krmiljenja, podajanja moči ter vzmetenja. Eletre R je dodatno obogaten s z Lotusovim Dynamic Handling paketom, kamor spadajo oprijemljive pnevmatike, “launch control” sistem popolnega speljevanja in dirkaški program vožnje z dodatnim znižanjem podvozja ter zmanjšanim nagibanjem v zavojih. Po želji lahko kupci izberejo tudi mogočne karbon-keramične zavore.
S svojimi 5,1 metri dolžine in 3 metri medosja je Eletre zajeten SUV, vendar z 1,6 metra visoko streho relativno nizek in elegantno športen. Skupaj z nizko rolkasto šasijo so težišče spravili kar se da nizko, kar bistveno pripomore k odlični vozni dinamiki. Kljub slabšim začetnim pogojem zaradi električne narave, je bilo zmanjšanje mase ključna naloga Lotusovih inženirjev, ki so rešitve našli v več kot 70-letni zgodovini naprednega avtomobilskega oblikovanja in razvoja. Veliko so k temu prispevali električni motorji, ki v eni celoti združujejo motor, nadzorno enoto in reduktor, prav tako je večina strukture Eletreja izdelana iz lahkotnih ogljikovih vlaken ter aluminija.
Eletre je serijsko opremljen z LiDAR sistemom in številnimi kamerami za namene avtonomne vožnje, sicer omejen glede na trg, kupci lahko obkljukajo tudi parkirnega asistenta in pripomoček za vožnjo na avtocesti. Zunanji ogledali sta digitalni, slika pa se prikazuje na vratih. Tema zaslonoma se pridružujeta še digitalna instrumentna plošča in velik osrednji 15,1-palčni OLED informacijski zaslon na dotik, standardno je nameščen tudi projicirni zaslon s prikazom navidezne resničnosti. Moderno elektroniko žene Lotusov Hyper OS operacijski sistem s Qualcomm procesorji, za grafiko skrbi Ubisoftov Unreal Engine. Tehnologija seveda podpira posodabljanje preko spleta (over-the-air) in povezljivost z omrežjem 5G.
Na krovu Lotusa Eletre bomo našli še brezžično polnilnico mobilnih naprav, 12-smerno nastavljive električne sedeže, štiripodočno klimatsko napravo, povezljivost s storitvama Apple CarPlay in Android Auto ter zmogljivo KEF ozvočenje s 1.380-vati moči. Serijska je petsedežna razporeditev, ob izbiri Executive Seat paketa se število sedežev zmanjša na štiri, z dvema udobnima »foteljema« zadaj. V tem primeru se kapaciteta prtljažnega prostora zmanjša iz 688 na 611 litrov. Kupci bodo lahko prelistavali med ogromno zbirko dodatne opreme, šestimi notranjimi ambienti iz sintetičnega usnja ali recikliranega tekstila in šestimi karoserijskimi barvami. V Britaniji bo Lotus nudil petletno garancijo oziroma do 160 tisoč prevoženih kilometrov in pet let cestne asistence po celotni Evropi.
Žiga Kolman
foto: Lotus
Nasvidenje lahki in poskočni Lotusi …