
Pametne video domofone danes ne odlikuje le preprosta komunikacija z obiskovalci, temveč tudi napredna funkcionalnost. Reolink, že dodobra uveljavljena znamka na področju video nadzora, ponuja dve kabelski (model POE in model s priloženim zunanjim napajalnikom) in baterijsko različico hišnega pametnega zvonca oziroma domofona, ki ga odlikuje visoka kakovost slike, zanesljiva funkcija zaznavanja gibanja ter intuitivna povezljivost. Preverili smo ključne lastnosti kabelskega oziroma POE in baterijskega modela.
Tako baterijsko kot kabelsko verzijo dobimo v dobro zapakirani embalaži, ki vključuje glavno enoto pametnega zvonca, krajši omrežni kabel, set za montažo z vijaki, montažno ploščo in podložni okvir za opcijski 15 stopinski naklon, kable za priklop na mesto starega zvonca, uporabniški priročnik in notranjo enoto z zvoncem za priklop v električno vtičnico. Obe verziji lahko povežemo na že obstoječe ožičenje starejšega klasičnega analognega zvonca oziroma transformator, vendar bomo tudi v tem primeru za spremljanje na daljavo potrebovali omrežni kabel oziroma brezžično povezavo, sicer bo njegova uporaba omejena izključno na klasično zvonenje, brez dodatnih pametnih možnosti, ki za normalno delovanje potrebujejo dostop do interneta.
Kabelska različica, ki uporablja tehnologijo POE (power over ethernet), omogoča tako napajanje kot prenos podatkov preko omrežnega kabla. Obenem kabelska povezava nudi varnejšo in stabilnejšo povezavo v primerjavi z brezžično. Kot samostojno enoto jo lahko povežemo na POE injektor ali POE stikalo, najenostavnejši pa je priklop preko reolinkovega videonadzornega sistema oziroma NVR snemalnika, čeprav moramo v tem primeru potrpeti z nekaj nadležnimi hibami v aplikaciji. Glavna enota se ponaša s 5 MP kamero in zmore prikazovati video v ločljivosti 2560×1920, z 20 sličicami na sekundo, oziroma v ločljivosti 1920×2560, odvisno od barve. Pri modelu bele barve je namreč razmerje stranic 3:4 in se tako razlikuje od črnega modela z razmerjem stranic 4:3. Bel primerek je tako primernejši za nadzor hodnikov, ožjih verand ter manjših prostorov, saj je pogled vertikalen in tako omogoča ogled celotne osebe ter območja tal pred vrati.
Baterijska verzija ima za napajanje vgrajeno neodstranljivo 7.000mAh baterijo in je zato že na prvi pogled nekoliko daljša od kabelske različice. Baterijo polnimo preko priloženega USB-C kabla, eno polnjenje pa naj bi zadostovalo za do pet mesecev povprečne uporabe, kar naj bi po tovarniških ocenah Reolinka pomenilo do dvajset sprožitev zvonca z do osem sekundnimi posnetki dnevno. Za priklop v omrežje podpira brezžično povezavo 5 GHz in 2.4 GHz . Kamera je 4 MP, z ločljivostjo 2048×2048, pri 15 sličicah na sekundo. Tudi tu sta na voljo bela in črna barva, razmerje stranic pa je za razliko od kabelskega modela pri obeh barvah enako oziroma 1:1.
Pri obeh različicah domofona za dvostransko komunikacijo skrbita vgrajena mikrofon in zvočnik, prikazu slike v temi pa sta namenjeni dve infrardeči diodi, ki omogočata pregled nočnega dogajanja pred domofonom do razdalje približno pet metrov. Za hrambo posnetkov je na zadnji strani reža, v katero lahko vstavimo micro SD kartico do velikosti 256 GB . S standardom IP65 so Reolinkovi domofoni primerni za namestitev na vremensko izpostavljeni lokaciji.
Upravljanju, spremljanju v živo, predvajanju posnetkov in prejemanju obvestil o zaznanem gibanju ali pritisku na gumb zvonca je namenjena Reolinkova aplikacija, ki je na voljo za mobilne naprave z operacijskim sistemom Android in iOS ter računalnike z operacijskim sistemom Microsoft Windows in macOS. Gre za aplikacijo, ki je primarno namenjena rokovanju z Reolinkovimi nadzornimi kamerami, zato je temu primerna tudi uporabniška izkušnja. V nastavitvah lahko določamo občutljivost in območje zaznavanja gibanja, pametno prepoznavanje oseb, živali ter vozil, pošiljanje potisnih ali e-poštnih sporočil ob zaznavi, kakovost videa, prilagajanje nočne osvetlitve, način snemanja itd.
Prikaz dnevnega dogajanja je pri obeh modelih soliden, v svojem cenovnem razredu celo nadpovprečen. Slika je ostra, barvita, z zadostno mero podrobnosti. Nekoliko slabši pa je prikaz v nočnem načinu, še posebej ostrina, zaradi slabše enakomernosti osvetlitve in krajšega dometa, ki ga zagotavljata le dve IR diodi. POE domofon omogoča neprestano snemanje zvoka in slike 24/7, baterijski model pa zaradi nižje porabe lahko snema le ob zaznavi gibanja.
Kot že rečeno lahko POE zvonec uporabljamo samostojno ali pa ga povežemo v sistem preko reolinkove snemalne enote NVR. Prednost tega načina je napajanje brez dodatnega POE stikala oziroma injektorja ter neposredno snemanje dogajanja na snemalno enoto. Slaba lastnost tega načina pa se kaže v nedodelanosti aplikacije oziroma v načinu prejemanja potisnih obvestil, ko enota zazna gibanje ali ko nekdo pritisne na gumb domofona. Tako v Android kot v iOS aplikaciji lahko nastavimo le en zvok oziroma eno vrsto za potisnega obvestila. Obvestilo bo tako enako kot če katera koli nadzorna kamera, ki je povezana v sistem, zazna gibanje. Drugače pa je, če domofon ni povezan s snemalnikom in snema dogajanje neposredno na spominsko kartico. V tem primeru se v aplikaciji pojavi možnost za drugačna potisna sporočila od tistih, ki izvirajo iz nadzornih kamer. Aplikacija sicer po naših izkušnjah deluje korektno; Uporabniški vmesnik je korekten, potisna obvestila se prikažejo takoj oziroma z minimalno zamudo, spremljanje dogajanja za nazaj preko časovne osi pa je enostavno.
Rocco
foto: caranduser.com
Ampak tega ni v sloveniji ane?