TehnikaTesti

Huawei Watch 5

E-kolesa pa ne!

Kolega, ki je kolesarski navdušenec, mi je do nedavnega zatrjeval, da električnega kolesa ne bo nikoli vozil. Pa se je pustil ujeti na limanice, kot postrv v ribogojnici … Sedaj je kot alkoholik, ki oblizne kozarec za drugim … kot kadilec, ki se postavi za vas, da le vdihne malček opojnega dima. Da ne omenjam, da v zadnjem času skoraj solzav govoriči, kako je presrečen, da ima e-kolo, da je to drug svet … No, pa smo pri tisti znani rečenici, ki govori o zarečenem kruhu.

No, podoben je (bil) tudi moj odnos do pametnih ur. Ne razumite me napak, še vedno se mi zdi nošnja pametnih ur k obleki, kot bi obuli šprintarice, ali pa košarkarske superge. Enostavno so precej bolj primerne za vsakdan, a ta vsakdan ima čedalje večji razpon nošnje.

Ko smo v uredništvo na test prejeli uro Huawei Watch 5 s kovinskim paščkom, je bil prvi odziv nekoliko mlahav. Ker pogosto preizkušamo običajne mehanske ure vem, da je manipulacija s kovinskimi paščki precej zamudno delo, često pa tudi zahteva izjemno natančno roko, da se ob odvijanju vijakov ne popraska kovine, da ne omenjamo nekaj kapljic lepila, ki ga morate nanesti, ko nato privijete vijake nazaj. Ob spoznanju, da je pašček nekoliko predolg je bila prva reakcija en velik meeeh! Kdo bo sedaj to vijačil? Sploh, ker sem znan rokodelec, ki uspe uničiti tudi neuničljivo. A glej ga zlomka! Kitajci so razmišljali! Kovinska zapestnica omogoča na moč enostavno rokovanje. S pritiskom na vzmet, si lahko brez vsakih težav skrajšate ali podaljšate zapestnico – v paketu boste našli štiri dodatne „glide“, hkrati pa je že v osnovni nastavitvi primerna za povprečno veliko moško roko.

Čeprav se mi je sprva zdela ura nekoliko okorna (navsezadnje je velikost 46 milimetrov), se jo je bilo na moč enostavno privaditi. Za uporabo vseh funkcij, si boste morali ustvariti Huweijev račun, od tam dalje pa so nastavitve na sila preproste.

V aplikaciji Huawei health (mi smo v času preizkusa uporabljali beta različico) si lahko nastavite domala toliko parametrov, da bo ura lep čas vaš edini spremljevalec, hkrati pa se boste čudili, kako hitro se prazni baterija. A o slednji kasneje. Aplikacija torej omogoča vse, od nastavljanja oblike in dinamike številčnice, idej in nasvetov glede vadb, nalaganja glasbe, beleženja vaših športnih aktivnosti, spalne navade in metrike … skratka, južni bratje bi dejali „nema šta nema“!

Kitajci so v Watch 5 „privijačili“ zelo svetel (3000 nitov) AMOLED zaslon (deluje s frekvenco osveževanja do 60 Hz), ki omogoča, da se s prsti gladko premikate med aplikacijami in vsebino, ki jo ponuja ura. Za samo navigacijo je na voljo tudi vrtljiv gumb, čigar odziv je zares hipen, poleg vsega pa omogoča haptičen učinek. Med zgornjim (vrtljivim) in spodnjim gumbom so senzorji, s katerimi lahko opravimo meritve kot so SpO2, EKG in togost arterij.

Pri Huaweiju so z Watch 5 prisluhnili številnim uporabnikom in omogočili uporabo eSIM. Povezljivost je sedaj končno mogoča, saj so tudi slovenski operaterji uvideli, da številni evropski ponudniki mobilne telefonije že dalj časa omogočajo uporabe ene telefonske številke na dveh napravah.

V kolikor ste ljubitelji pametnih ur, ste zagotovo precejšen poudarek namenili beleženju vaših zdravstvenih parametrov. Funkcija Health Glance vam bo izpisala zelo podrobno zdravstveno poročilo. Na stranski senzor se položi prst, pri čemer vas vodič natančno vodi, s kolikšnim pritiskom morate pritiskati nanj. Po 10 sekundah boste dobili obsežna poročila od EKG, sčrnega utripa, stresa, nasičenosti kisika v krvi, togosti arterij …)

V preteklosti so me pametne ure vedno opozarjale na lastno (nes)pamet. Na še toliko kratek izlet je bila nuja po polnilnem kablu pravilo. Ura z obgrizenim jabčkom je sploh klasa zase, a tudi mnoge druge so pričele pokašljevati po dveh do treh dnevih. Watch 5 je na testu brez kakšnih pretiranih varčevanj zdržala teden dni, hkrati pa je tudi polnjenje sila hitro.

Za razliko od številnih pametnih ur, kjer proizvajalci želijo ustvariti svoj ekosistem, so pri Huaweiju omogočili povezljivost Watch 5 z vsemi operacijskimi sistemi, kar v praksi pomeni, da bodo vse funkcije na voljo, ne glede na to, kater telefon boste uporabljali.

Huawei Watch 5 je ura, pri kateri se mi je prvič zgodilo, da se po opravljenem preizkusu nisem prešerno veselil, da si na zapestje nadanem klasiko. V resnici ima Huawei toliko funkcij (brezstično plačevanje, EKG, klici, poslušanje glasbe na uri (slednje sicer ni ravno akustični presežek, a bolje nekaj kot kamen pod rebra), preko 100 različnih vadb … da boste verjetno večino prostega časa namenili odkrivanju. Tako funkcij, ki jih ponuja ura kot funkcij, ki jih zmorete vi in vaše telo. Če sem na začetku preizkusa nekoliko hlipal, da ura ni prišla z gumijastim paščkom, sem na koncu na titanijevo ohišje tako zelo navadil, da mi je mestoma celo najljubša izbira.

Uuuu. Za konec še cena. Naša testna Watch 5 vam bo TRR olajšala za 649 evrov. Se pa dotična ura z gumijastim paškom in ohišjem iz nerjavečega jekla na ogled postavi že za 449 evrov. Vsekakor svetujem, da si vsako posebej tudi ogledate, saj se lahko pripeti, da vas bo dražja očarala. Ni zanemarljivo, da boste ob nakupu do 30. junija ob nakupu prejeli še slušalke Huaewi FreeBuds 6i. Še vedno sem mnenja, da pametna ura ne sodi k oblekam, a nove in nove različice širijo nabor kolekcij, kamor se pametne ure lahko nosijo in tudi še tako velikega skeptika počasi prepričujejo, da so lahko na moč uporabne.

Boštjan Horvat
foto: caranduser.com

HVALIMO:

+ Ohišje
+ Enostavnost rokovanja s podaljševanjem/krajšanjem paščka
+ Odličen zaslon
+ Kopica senzorjev
+ eSIM
+ Baterija, ki brez težav zdrži teden dni
+ Številne funkcije
+ Povezljivost z vsemi operacijskimi sistemi
+ Poslušanje glasbe na uri (ni pretirana novost, a vseeno)

GRAJAMO:

– 649 evrov je lahko za marsikoga kar konkretna cifra
– Še vedno je precej malo aplikacij
– Omrežje na uri ponuja 4G

Povezani članki

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja

Back to top button