TehnikaTesti

Huawei FreeBuds Pro 4

Kitajci nimajo pojma!

Precej močan naslov, kajne? A to besedno zvezo v avtomobilizmu poslušamo približno 10 let, v svetu elektronike pa dobrih pet let. Še nedolgo tega smo se pridušali kitajskim izdelkom, ki so prhajali na evropsko tržišče. Navadno so bili njihovi atributi nizka cena in … nizka cena … Vse ostalo pa nekako ni vredno prelitega črnila. A tudi Evropejci s(m)o s svojo aroganco premaknili meje, žal v nasprotno stran! Kitajci, ki velikega odra niso želeli opazovati zgolj od daleč, so si zavihali rokave (preklemansko visoko), staknili glave in z vsako generacijo konkretno zmanjševali zaostanek za zahodnim svetom … in sedaj predstavljajo FreeBuds Pro v četrti izdaji.

V našem uredništvu smo v preteklih letih preizkusili domala vse resne igralce na področju (v)ušesnih slušalk (po angleško (in)ear buds). Do sedaj smo se družno najbolj navduševali nad Boseovimi Ultra Budsi, a so le-ti sakramensko dragi. No, pri Huaweiju so zgleda slušalke, kdaj pa kdaj tudi potegnili iz ušes in prisluhnili svojim kupcem.

Verjetno se sprašujete, če so FreeBudsi Pro 4 zasedli tron? No, to še ne, bi si pa upal trditi, da so v tem trenutku najbolj kompletne slušalke na trgu. Ne verjamete?

Večina slušalk ima v tem trenutku kar nekaj pomanjkljivosti, bodisi je zvok povprečen bodisi je telefonska komunikacija precej omejena (za enega ali oba udeleženca v pogovoru), pa cena itd itd. Za začetek svetujemo, da si za najboljšo uporabniško izkušnjo s slušalkami Huawei FreeBuds Pro 4 na svoj pametni telefon prenesete aplikacijo Huawei AI Life. Slednjo boste našli na Huaweijevem operacijskem sistemu ali neposredno na naslovu https://consumer.huawei.com/en/mobileservices/ai-life/, saj boste le-to zaman iskali v Googlovi ali Applovi trgovini. A še enkrat, le pogumno si jo prenesite!

poudarek je bil tudi na všečnem oblikovanju.

Morda še največja zamera slušalkam se pripeti na samem začetku. Velja omeniti, da so Kitajci naredili raziskavo in menda obstaja 30.000 različnih sluhovodov. No, moj je eden od teh, kjer se slušalke z njim niso najbolje ujele, a tu je potrebno pripisati zvezdico. Na voljo imate sicer štiri različne silikonske čepke in predvsem velja omeniti še tri čepke, ki so narejeni iz spominske pene. Le-ti se drugače odlično prilegajo, a v sluhovodu povzročijo topel občutek, ki pa je meni osebno izjemno moteč. Še vedno pa so se tudi silikonski čepki na koncu izkazali za povsem okej, a konkurenca je na tem področju boljša (vsaj kar se tiče mojega sluhovoda).

Obstaja 30.000 oblik sluhovodov. Če vas ne moti oddajanje toplote čepkov iz spominske pene, bodo le-ti na moč uporabni. Vsekakor dovolj rešitev za (skoraj) slehrno uho.

Slušalkam lahko nastavite dva režima delovanja, in sicer ANC (active noise cancelation – ali aktivno odstranjevanje hrupa iz okolice) ali Awareness. Drugi režim omogoča, da kljub uporabi slušalk še vedno slušite okolico, kot bi bili brez česarkoli v ušesih. ANC je zelo dober, a je Bose na tem področju še vedno nesporni kralj. Še nekoliko dražje slušalke ponujajo režim Spatial, ki poskrbi za koncertno dogajanja, a razen za navdušiti kolege to ni ravno nekaj, kar boste zares pogrešali pri slušalkah.

Navihani kosmatinci se znajo pozabavati s čepki ali celotno šatuljo. Iskanje šatulje ali čepka preko aplikacije je nadvse hvaležno opravilo!

Ko smo že ravno pri pogrešanju. FreeBuds Pro 4 so ene redkih slušalk, kjer boste lahko iskali vsako slušalko posebej. V primeru da izgubite eno slušalko, le-to prikličete preko aplikacije, izgubljeni čepek pa iz sebe „izusti“ simpatično melodijo. Aplikacija omogoča iskanje tudi celotne šatulje, ki se ob navihanih domačih ljubljenčkih hitro znajde pod kavčem, posteljo ali marsikje drugje, kamor ne boste ravno često molili nosu.

FreeBudsi Pro 4 omogočajo dva načina rokovanja. Eden je s tapkanjem, medtem ko je drugi s „ščipanjem“. Na začetku sem bil prepričan, da s slušalkami nekaj ni okej, a se je izkazalo, da sem bil enostavno prenežen s stiskanjem spodnjega dela slušalk. Ker slušalke (v mojem primeru) niso najbolj suvereno sedle s sluhovod, je bila gesta nižanja/višanja glasnosti mestoma precej neposrečena, saj s palcem in kazalcem povlečete po palčki gor in dol. Geste sicer delujejo odlično, a če so FreeBudsi bolj klavrno vpeti v uho, je takšno dejanje na koncu bolj ponesrečeno početje.

Slušalke v moje uho niso sedle najboljše. Uredniški kolegi so tudi drugačnega mnenja. Posledično je rokovanje z njimi nekoliko manj suvereno, saj vam bodo pri nastavljanju glasnosti pogosto padale iz ušesnega kanala.

Pri Huaweiju so še posebej ponosni na delovanje FreeBudsov pri telefonskih klicih. Tudi sami lahko potrdimo, da so sogovorniki na drugi strani največkrat menili, da pogovor poteka neposredno preko mobilnika. Kitajci celo trdijo, da lahko slušalke izničijo hrup okolice do 100 decibelov, kar je ekvivalent glasbenemu koncertu. No, mi jih sicer nismo preizkusili v takšnih razmerah, a še enkrat več lahko pritrdimo odlični uporabniški izkušnji.

Če potegnemo pod črto. Huawei FreeBuds Pro 4 so v tem trenutku ene najbolj kompletnih slušalk na trgu. Seveda so verjetno na vsakem področju tudi boljše alternative, a če boste iskali najbolj zaokroženo celoto, potem FreeBudse 4 večkrat podčrtajte in jim namenite obilo pozornosti. Seveda 199 evrov (toliko je namreč priporočena cena) ni malo, a so v tem segmentu vseeno verjetno med najcenejšimi … pa še zdi se, da so se Kitajci res celostno lotili vsega, saj tudi škatlica izgleda všečno, ni (pre)velika in v našem primeru zelena barva res pride super do izraza.

HVALIMO:

+ izdelava
+ zvok pri vseh tonih
+ uporabniška izkušna pri telefonskih klicih
+ aplikacija
+ način iskanja izgubljene škatlice ali posameznega čepka
+ cena
+ povezljivost z več napravami hkrati
+ zelena barva

GRAJAMO:

– ker slušalke nekako ne sedejo najbolje v uho (vsaj mojega) …
– … posledično nekatere geste niso ravno posrečene

Boštjan Horvat
foto: caranduser.com

Povezani članki

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja

Back to top button