TehnikaTesti

Huawei FreeBuds 6i

”Povezave ni mogoče vzpostaviti”, se je izpisalo na zaslonu pametnega telefona, ko sem za poslušanje podcasta želel spariti brezžične slušalke Huawei FreeBuds 6i. Po nekaj neposrečenih poizkusih aktivacije z odpiranjem pokrova etuija ter privzdigovanja slušalk, sem se nemočen sprehodil po stanovanju, nakar na jedilni mizi zagledam podobno ”tamagotchi” škatlo v beli barvi, čemur je sledil ”ooouuuuhhh” moment.

Že dobro leto in pol namreč uporabljam slušalke FreeBuds 5i, saj kot sem zapisal v takratnem preizkusu, so le-te v mojih očeh najboljši izplen med ceno in dobljenim. In nemudoma dobra novica. Poleg oblike, ki se nekako drži principa Porscheja 911, je priporočena prodajna cena brezžičnih slušalk ostala nespremenjena. 99 evrov.

Zdaj veste, čemu primerjava s Porsche 911? 😊Hkrati pa me morda zdaj ne smatrate več za ”norega profesorja”, ko sem na obstoječo povezavo 6i želel spariti model 5i. Resnici na ljubo, tudi člani uredništva se velikokrat prerekamo okoli generacije devetstoenajstic. A več kot očitno recept deluje. Huawei pelje tole jajčasto obliko etuija že ob modela 4i, ki je tokrat tanjši, kljub temu da vsebuje baterijo s kapaciteto 510 mAh (za primerjavo je kapaciteta v 5i znašala 410 mAh).

V praksi to pomeni, da etui hrani za do 35 ur energije, dočim predvajanje glasbe samo z ušesnimi slušalkami znaša 8 ur. Če vklopimo funkcijo odstranjevanja šumov, avtonomija malce pade, in sicer na 5 ur delovanja slušalk ter možnosti 4-kratnega polnjena (20 ur). Statistika pravi, da je to 25-odstotno izboljšanje napram prejšnji generaciji. Pomemben podatek je še ta, da 10 minutno polnjenje slušalk v etuiju omogoči do 4 ure poslušanja. 40 minut se zahteva za popolno napolnjenost slušalk v etuiju ter 1 ura za polnjenje etuija preko priklopa USB-C, ki je seveda v kompletu. Poleg polnilnega kabla, se v lični škatli nahajajo še gumirani nastavki velikosti S in L, kratka navodila za uporabo ter garancijski list.

Kar se ob lansiranju novih artiklov vedno znova bojim je to, da ga bodo s kakšno potezo pokvarili. Naredili slabšo verzijo predhodnika. No, na srečo se Huawei ni odločil za omejevanje funkcij na ”hišno” okolje, ampak je možno aplikacijo Ai Life še vedno moč naložiti na Android in iOS. Prav tako ostaja preprosto povezovanje slušalk z napravo. Odpremo pokrov etuija, držimo desni gumb in v nekaj trenutkih se na zaslonu pametnega telefona pojavi v vezo željna stopiti naprava. Z aplikacijo se nam omogočijo številne možnosti konfiguracije brezžičnih slušalk.

Vstopna stran programa predstavi grafiko slušalk in stanja napolnjenosti le-teh. Z drsenjem po zaslonu preidemo razdelke povezljivosti, kjer je moč izbrati priljubljeni dve napravi, saj slušalke omogočajo povezljivost z dvema napravama hkrati.

Ob preklopi funkcije odstranjevanja šumov z dotikom slušalke, je program ”Noise canceling” možno še dodatno nastaviti. Poleg dinamičnega uporabljanja (prednastavljeno), se lahko aktivira najbolj učinkovit program Ultra. Na voljo je še General in Cozy, za promet pa je denimo bolj priporočljiv program Awareness, ki prepušča delen hrup iz okolice. Možen je tudi popoln izklop delovanja ANC. In kot da že našteto ni dovolj, se Huawei FreeBuds 6i ponašajo še s kvalitetnim zvokom, katerega je moč korigirati s poudarkom na basih ali na visokih tonih (Treble).

Znotraj aplikacije je ohranjena možnost poljubne nastavitve gest glede na slušalko. Ne manjka preverba fitanja slušalk v ušesno votlino ter opcija iskanja slušalke z glasnim oddajanjem zvoka.

In veste kaj je pri tem najbolj zanimivo? Inženirji pravijo, da je imajo največ težav z zaznavo in odstranjevanjem hrupa pogovora, torej nizke frekvence. Posledično so se pri FreeBuds 6i stvari lotili drugače, ter slušalke opremili z gostejšimi gumiranimi nastavki, vanje dodali komoro za filtriranje hrupa, nadeli 3 mikrofone, 11-milimetrske gonilnike s štirimi magneti ter 2,4-krat večjo računsko močjo.

Poenostavljeno zapisano so nove slušalke sposobne poslušati okoliške zvoke vsake 2,6 mikro sekunde in se jim prilagajati prej kot v eni sekundi. Aktivno odpravljanje hrupa zato deluje v realnem času za kar 34 različnih scenarijev uporabe. Impresivno, ni kaj. Uporabnik pa lahko to dobro zazna tudi v praksi, če primerja obe generaciji slušalk. Za razliko od prejšnjega modela, kjer se je izpostavljala maksimalna ”dušljivost” zvoka okoli 42 dB, se zdaj ”promovira” povprečna vrednost odstranjevanja hrupa skozi celoten spekter. Slednja znaša 27 dB, kar je 2 – 4 dB več kot najbližja konkurenca.

Če omenim še par detajlov slušalk, kot je zaščita pred prahom in vodo po IP54, to da etui še lepše sede v dlan in je prijeten na otip. Deluje kompaktno, čvrsto in eksaktno pri odpiranju ter zapiranju pokrova. Podatek o ceni je za današnje razmere skoraj nedojemljiv, sploh če upoštevamo vse generacijske izboljšave. Večja je kapaciteta baterije, zaradi česar človek niti ne pomisli, da bi potreboval še brezžično polnjene etuija (in s tem le dvigal cenovno pozicijo naprave). Definirana je vizualna podoba, ki je lahko v beli, vijolični ali črni barvi, medtem ko vso smetano poberejo slušalke, tako z vidika ustvarjanja zvočne kulise, kot odstranjevanja le-te iz okolice. Huawei FreeBuds 6i poslanstvo modelne linije kot najboljši izplen med ceno in dobljenim.

Hvalimo:
+ nadgradnja preverjene zasnove slušalk
+ jasnost pogovora (slišnosti) pogovora med klici
+ harmoničnost zvoka multimedije
+ zavidljiva sposobnost odstranjevanja hrupa okolice
+ delovanje upravljanja z gestami
+ avtonomija baterije, hitro polnjenje slušalk
+ povezljivost z operacijskimi sistemi ter funkcije aplikacije Ai Life

Grajamo:
– v času individualizacije, je v naboru zagotovo kakšna barva premalo

Rocco
foto: caranduser.com

Povezani članki

En komentar

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja

Preberite še
Close
Back to top button