Prosti časŠportna oprema

Atherton A170

Najboljše gorsko kolo na svetu?

Gorsko kolesarjenje lahko uvrstimo med ekstremne športe in v tem ekstremnem športu verjetno ni priimka, ki bi bilo ljubiteljem bolj poznan od družine Atherton. Dan, Gee (George) in Rachel so v preteklosti nanizali množico lovorik v svetu gorskega kolesarjenja (spust), Gee pa je tudi avtor številnih (zares) ekstremnih podvigov, ki so obeleženi na Youtubu. Athertoni so tudi upravljavci kolesarskega parka DYFI v Združenem kraljestvu. Vožnja v bike parku je zelo intenzivna in material večkrat popustil, zato je družina Atherton, ko so opazovali številne okvare in probleme kolesarjev, leta 2019 sprejela odločitev, da ustanovijo kolesarsko znamko Atherton, ki bo ponujala brezkompromisna kolesa za najbolj zahtevne kolesarje.

Kombinacija titana in karbona, ročna izdelava, najboljše komponente, velikost okvirja, izdelana po meri naročnika in cena, ki lahko preseže 10.000 evrov. Athertoni ponujajo več različnih koles, od vsesplošnih s 130 mm hoda zadnjega amortizerja, do »big mountain« enduro zveri s 170 hoda ali pa izključno spustaških »downhillcev« z 200 hoda. Mi smo za vas preizkusili model A170, ki je po agresiji drugi z vrha in zaostaja le za kolesom, ki pozna le klanec navzdol.

A170.1 pomeni vrh ponudbe Athertonovih enduro koles. Oznaka A stoji za »additive«, kar pomeni, da so titanovi spoji narejeni po principu 3D tiskanja. Tak način omogoča izjemno prilagodljivost ter vzdržljivost materiala. Kako vzdržljiv je material, pove dejstvo, da Athertoni za vsa svoja kolesa ponujajo doživljenjsko garancijo na okvir. Ravne karbonske cevi, ki so lepljene v titan spoje omogočajo tudi uporabo zelo globoke sedežne potopne cevi. Testni je imel 200 mm. A170.1. je opremljen le z najboljšimi komponentami. Prednji amortizer je Fox 180 mm Factory z najnovejšo kartušo Grip X2, ki je namenjena najhujšim zlorabam na najzahtevnejših enduro progah. Zadnji amortizer je na vzmet, torej t.i. coil shock, in sicer spet z vrha Foxove ponudbe (DHX 2). Zadaj sicer lahko naročite tudi zračni amortizer, s čimer nekoliko privarčujete na teži, vseeno pa smo mnenja, da tej zverini bolj priteče coil, ki zagotavlja bolj linearno delovanje kot progresivni zračni amortizer. Ker je za A170.1 dovolj dobro le najboljše, je opremljen z eksotičnimi zavorami Hayes Dominion.

Odklon od sicer množično uporabljenih Shimano ali Sram je dobrodošel. Po naši oceni so zavore korak pred Shimanom in Sramom, saj v kombinaciji z rotorji Galfer zagotavljajo izjemno zavorno moč ob hkratni zelo dobri modulaciji zavorne sile. Po domače, močno ustavljajo, ampak moč lahko zelo nežno dovajamo. Gonilni sklop je mehanski Sram X01, ki zagotavlja natančno in hitro pretikanje, obenem pa je tudi zelo vzdržljiv. Lahko se naredi tudi upgrade na elektronski Transmission, a v bistvu ni prav nobene potrebe po tem. Geometrija A170 sili v optimizem in precenjevanje spustaških sposobnosti. V primeru 180 mm amortizerja, znaša kot sprednje vilice zgolj 63,6 stopinj, kot sedežne opore pa strmih 77,3 stopinj, kar zagotavlja suverenost na strmih, popravek zelo strmih spustih in hkrati dobro pedaliranje v strmino. Dovolj tehničnih podrobnosti. Sledi odgovor na najpomembnejše vprašanje. Kako se bicikel pelje?

V trenutku ko sem zajahal Athertona je bil občutek drugačen od česarkoli dosedaj. Drža je pokončna, kolo se ob prvem stiku zdi stabilno in vodljivo. Na rokah ni občutiti nobene teže, hkrati pa se na pedaliranje takoj odzove. Atherton A170 ni lahko kolo, niti za enduro svet. Teža se približa 16 kilogramom, tako da sem imel ves čas v mislih, da bo potrebno sprejeti kompromis. Gor katastrofa, dol nasmešek na obrazu. S to mislijo sem se zapodil v prvi klanec in sledilo je prvo presenečenje. Kolo pedalira! Brez večjega napora, odzivno je na spremembe ritma, zadnja vzmet pa nudi dobro oporo, tako da kolo niti pri »abzecanju« ne počepa. Neverjetno in v neskladju z mojim pričakovanjem in razumevanjem sodobnih enduro koles. Dejansko kolo nudi toliko podpore pri vožnji navkreber, da bi z veseljem lahko na njem preživel cel dan razgibanega terena.

Naj opozorim, da govorimo o mlajšem bratu DH kolesa, ki je doma predvsem v bike parkih. Nasmejan sem prišel na vrh hriba in izhodišče prvega traila. Odklenil shock, spustil pritisk v Continental Kriptotal gumah ter se pognal po prvem trailu. Že po nekaj metrih sva bila z biciklom eno. Več kot zahtevaš od njega, bolj je vesel in več vrača. Ena najboljših karakteristik je tišina. Po močno razritem, mestoma strmem in kamnitem terenu slišiš le zvok pnevmatik, ki puščajo svojo zmes na skalah. Nobenega zvoka bovdenov ob okvir, nobenega ropotanja verige, zavornih oblog, ničesar. Tiho kolo je hitro kolo. Skoki, spusti, off camberji, ki so včasih nalili strah v žile, se zdijo preprosti. Kolo je nevarno suvereno in vliva verjetno preveč poguma. Kajti padec je še vedno boleč, tla so enako trda in kosti isto krhke kot na aluminijastem kolesu za kros.

Za zaključek sem dolžan odgovor na vprašanje v naslovu. Vsake oči imajo svojega malarja. Dejstvo je, da način sestave okvira, ki ga uporablja Atherton – torej titan spojke in karbonske cevi – uporabljajo tudi drugi renomirani proizvajalci kot so recimo Specialized in Pivot. A pozor. Oni to uporabljajo zgolj za prototipe za svoje pro downhill ekipe. Atherton pa to drago in zamudno tehnologijo (A170 se čaka minimalno 4 mesece) uporablja za slehernika. Je morda to odgovor na vprašanje?

Aleš Majerič
foto: caranduser.com

Povezani članki

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja

Preberite še
Close
Back to top button