Zgodbe Rolls-Royce modelov: Silver Seraph
Poslednji sin iz zakona RR in Bentleyja.

Silver Seraph je bil svetu predstavljen na ženevskem salonu v marcu 1998. Proizvedla ga je družba Rolls-Royce Motors v kultni tovarni Crewe v Združenem kraljestvu, kar pomeni, da je poslednji model preden se je v lastništvo Rolls-Royce (RR) vmešal BMW in iz partnerstva odšel Bentley. Bil je tudi prvi novi model, ki so ga Britanci predstavili po skoraj dveh desetletjih. Proizvodnja se je nadaljevala le do leta 2002, v zgolj štirih letih pa je postregel s kar nekaj inženirskimi rešitvami in še danes velja za enega najbolj butičnih pri hiši.
Prva zasnova pod projektnim imenom SXB je nastala pri koncu 1980-ih, ko so pri RR snovali tudi Bentleyjev zrcalni model Arnage. Obe prestižni limuzini si namreč delita arhitekturo in karoserijo, pogona pa ne. Silver Seraph je imel v nosu nameščen 5,4-litrski atmosferski V12 agregat bavarskih korenin (BMW M73), ki je bil spojen s petstopenjskim ZF-ovim menjalnikom. To je nadalje pomenilo, da je Silver Seraph prvi V12 Rolls-Royce po Phantomu III iz leta 1939, torej šestih desetletjih.
Tudi v ambientu sta si bila Rolls-Royce Silver Seraph in Bentley Arnage prav tako podobna, a za poznavalce seveda pomembno različna. Seraphova prestavna ročica je bila nameščena na stebriček, merilniki pa so bili tradicionalno razporejeni kot je pri RR to moralo biti . V obeh avtomobilih so bili sedeži in armaturna plošča oblazinjeni s Connolly usnjem, obloge armaturne plošče in zložljivi mizice za zadnje potnike pa so bile obložene s sijajnim furnirjem iz orehovine.
Medtem ko je bil Bentley Arnage s twin-turbo V8 agregatom bolj poskočen, je Silver Seraph veljal za bolj umirjenega in za odtenek bolj udobnega. Njegova najvišja hitrost je znašala 225 km/h, bolj kot s trdoto v ostrih zavojih pa se je izkazal z udobjem po luknjastih cestah.
Silver Seraph je potreboval neverjetnih 14 let, da je od skice zapeljal na asfaltno cesto, kar je skoraj zagotovo najdaljše obdobje snovanja katerega koli Rolls-Royce vozila v bogati zgodovini. Po drugi strani pa je imel Silver Seraph eno najkrajših življenjskih obdobij. Njegov splošni koncept – biti manjši in manj impozanten kot njegovi predhodniki – je prav tako spremenil tedanje razmišljanje Rolls-Royca, ki so ga nato ovrgli uspešni modeli, k so na stali na posestvu Goodwood povsem na jugu Anglije.
Kljub temu Silver Seraph ostaja zelo pomemben model. Za svoj čas je bil sodobno oblikovan in kot vsi odlični modeli se je dobro postaral ter še danes ostaja lep in prestižen avtomobil. Morda je še najbolj trajen, ker velja za nekakšen tehnološki most med Rolls-Royce dediščino iz Crewa (in sobivanja z Bentleyjem) ter sodobno dobo v Goodwoodu, kamor so pri najbolj prestižni serijski znamki vozil selili v letu 2003.
Blaž Likovič
foto: Rolls-Royce