Umetna inteligenca za večjo varnost Volvovih vozil
Napredna tehnologija omogoča hitrejši razvoj varnostnih sistemov v vozilih in preprečevanje nezgod.

Umetna inteligenca je dandanes praktično osrednja točka skoraj vsake tehnološke industrije, nič drugače ni v avtomobilizmu, saj mnogi proizvajalci segajo pa naprednih lastnostih te tehnologije. Med njimi je tudi švedski Volvo, ki se je umetne inteligence poslužil pri krepitvi varnosti svojih vozil.
Volvo izboljšanje razvoja varnostne programske opreme uporablja virtualna okolja, ki jih ustvarja umetna inteligenca, vključno z naprednimi sistemi za pomoč vozniku. S sintetiziranjem podatkov o dejanskih dogodkih iz senzorjev vozila, kot sta zaviranje v sili ali ostro krmiljenje, lahko rekonstruirajo in analizirajo dogodke na nove načine ter tako izboljšajo preprečevanje nesreč.
Inovacijo omogoča Gaussova razpršitev, napredna računalniška tehnika, ki iz realnih vizualnih posnetkov ustvarja verodostojna 3D-okolja. Virtualne prizore je mogoče spreminjati za preizkušanje različnih prometnih situacij, na primer s prilagajanjem obnašanja udeležencev v prometu ali ovir, kar Volvu omogoča, da svojo varnostno programsko opremo izpostavi kompleksnim in redkim scenarijem. Preizkusi prek meja zdaj trajajo le nekaj dni, namesto več mesecev.
Volvo poudarja pomen Gaussovega razprševanja, saj jim omogoča, da uporabijo redke scenarije in ustvarijo na tisoče različic za usposabljanje ter potrjevanje varnostnih modelov. Napredna tehnologija lahko bistveno izboljša sposobnost predvidevanja in obravnavanja morebitnih nesreč, še preden se zgodijo v resničnem življenju. Pri razvoju, poleg preskusov v resničnem svetu, izvajajo tudi virtualno testiranje, zaradi česar je postopek varnejši, bolj razširljiv ter stroškovno učinkovit. Virtualna okolja so ustvarjena v sodelovanju s podjetjem za umetno inteligenco Zenseact. Hkrati je projekt del doktorskega programa z vodilnimi švedskimi univerzami, ki ga podpira Wallenbergov program za umetno inteligenco, avtonomne sisteme in programsko opremo.
Podjetje se pohvali z bogato zgodovino uporabe podatkov za izboljšanje varnosti, ki sega v sedemdeseta leta prejšnjega stoletja, ko je Volvova skupina za varnostne raziskave fizično ocenjevala kraje nesreč. Ta pristop je pripeljal do inovacij, kot je sistem za zaščito pred bočnim trkom. Volvova zmožnost izvajanja Gaussovega razprševanja je posledica sodelovanja z družbo NVIDIA. Nova generacija električnih vozil uporablja pospešeno računalniško tehnologijo NVIDIA za zbiranje podatkov senzorjev in natančnejšo analizo okolice. Platforma za umetno inteligenco, ki jo poganjajo sistemi NVIDIA DGX, obdeluje te podatke za uvajanje prihodnjih varnostnih modelov. Z vsemi napredki Volvo še naprej utrjuje status ene najbolj varnih avtomobilskih znamk.
Žiga Kolman
foto: Volvo