AvtomobilizemNovice

BYD Super e-Platform

Bliskovito polnjenje se predstavi.

BYD, vodilni svetovni proizvajalec električnih vozil, je razkril novo revolucionarno platformo za električna vozila, ki obljublja, da bo hitrosti polnjenja izenačila s hitrostjo točenja fosilnih goriv. Nova arhitektura, imenovana Super e-Platform, uvaja številne prelomne tehnologije, ki postavljajo rekorde v svetu  množično proizvedenih električnih vozil.

Srce nove platforme Super e-Platform so motor, kontrolna enota in baterija in prav ti so bili v primerjavi z na trgu že dostopnimi bistveno nadgrajeni. Nadgradnja ključnih komponent tako omogoča doseganje polnilne moči enega megavata (1.000 kW), kar je najvišja končna hitrost polnjenja za vozila množične proizvodnje. V praksi to pomeni, da boste lahko vozila narejena na Super e-Platform polnili s hitrostjo dveh kilometrov dosega na sekundo! Prav tako omogoča najhitrejšo super hitro polnjenje s katerim boste po zgolj petih minutah pot lahko nadaljevali za kar 400 kilometrov.

Arhitektura sloni na elektro motorju z močjo 580 kW, s čimer bo modeloma HAN L in TANG L, ki bosta na kitajskem trgu predstavila omenjeno arhitekturo množici, omogočal bliskovite pospeške in končno hitrost preko 300 km/h. Prav tako je potrebno omeniti da se nov elektromotor lahko vrti kar s 30.000 vrt/min kar postavlja  novo merilo v svetu avtomobilizma.

Na predstavitvenem dogodku v Shenzhenu je Wang Chuanfu, predsednik uprave skupine BYD, dejal, da bo nova tehnologija pomagala odpraviti največjo preostalo “bolečino” za uporabnike električnih vozil. Komentiral je: “Naš cilj je, da popolnoma odpravimo skrb uporabnikov glede polnjenja, da bo polnjenje električnih vozil tako hitro, kot je točenje goriva v avtomobilu z bencinom.”

Za uresničitev tega cilja mora polnjenje združevati ultra visoko napetost in visok tok. Super e-Platform je prva platforma za masovno proizvodnjo osebnih avtomobilov na svetu, ki ima “kilovoltno visokonapetostno arhitekturo vseh domen”.

Super e-Platforma predstavlja tudi BYD-ovo ‘Flash Charging Battery’, ki ima ultra hiter ionski kanal od anode akumulatorja do katode kar omogoča največji polnilni tok 1000 A.

Da bi podprl te stopnje, je BYD razvil in serijsko proizvedel novo generacijo avtomobilskega napajalnega čipa iz silicijevega karbida (SiC) z nazivno napetostjo 1.500 V. Gre za prvi množično proizveden napajalni čip SiC v industriji s takšno nazivno napetostjo do sedaj.

Za megavatno polnjenje so potrebni megavatni polnilniki
Nova tehnologija ultra hitrega polnjenja zahteva, tudi ultra zmogljive polnilnike. Izvršni podpredsednik BYD in predsednik raziskovalnega inštituta za avtomobilsko inženirstvo Lian Yubo je na istem predstavitvenem dogodku objavil, da je BYD razvil prvi v industriji popolnoma tekočinsko hlajen megavatni terminalski sistem za polnjenje, ki lahko zagotovi največjo moč 1.360 kW, kar je vsaj trikrat hitreje od najhitrejših Ionityjevih polnilnic poznanih v Sloveniji.

BYD zaenkrat načrtuje izgradnjo več kot 4000 megavatnih polnilnih postaj na kitajskem. Če bodo njihovem zgledu sledili tudi ostali avtomobilski proizvajalci in države, ki bodo zagotovile ustrezno elektroenergetsko infrastrukturo se za e-mobilnost v prihodnosti ni bati.

Matej Grofelnik
foto: BYD

Povezani članki

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja

Back to top button