Nasveti in varnostVarnost

Alkohol in droge za volanom jemljejo življenja

Policisti do konca leta poostreno preverjajo, ali vozite pod vplivom alkohola in drog!

Od ponedeljka, 16. decembra 2024, do konca leta bo potekala nacionalna preventivna akcija za preprečevanje vožnje pod vplivomalkohola, drog in drugih psihoaktivnih snovi v prometu. Policisti bodo v času »veselega decembra«, ki ga tradicionalno zaznamuje vrsta praznovanj, poostreno nadzirali psihofizično stanje voznikov.

Preverjali bodo vsebnost alkohola v izdihanem zraku in izvajali preizkuse s sredstvi za hitro ugotavljanje prisotnosti drog v organizmu. Agencija za varnost prometa in Policija pozivata k odgovorni vožnji: Že prvi popit kozarec alkoholne pijače vpliva na zmožnost presoje in reakcijski čas voznika. Če se odpravljate na dogodek, kjer je verjetnost, da boste uživali alkohol, vnaprej načrtujte, kako boste varno prišli domov. V prazničnem času bodite odgovorni in se udeležbi v prometu pod vplivom alkohola in drog odpovejte!”

Varujmo življenja, vozimo trezni in brez drog!

Na Javni agenciji RS za varnost prometa skupaj s ključnimi deležniki prometne varnosti vse leto ozaveščajo vse udeležence v prometu, posebej pa mlajše, o popolni nezdružljivosti vožnje in alkohola, ravno tako pa tudi uživanja psihoaktivnih snovi. Že pri koncentraciji 0,5 promila alkohola se verjetnost povzročitve prometne nesreče podvoji, pri 1,1 promila pa 8-krat poveča v primerjavi s treznim voznikom. Pri 1,5 promila se tveganje za nastanek prometne nesreče poveča za kar 22-krat!

Kombinacija drog ali uporaba drog z alkoholom še bistveno bolj poveča tveganje za prometne nesreče. Na varnost v prometu zelo negativno vplivajo tudi nekatera zdravila, zato pod njihovim vplivom ne smemo voziti. V tem smislu najpogosteje srečujemo zlorabo uspaval in opiatnih analgetikov. Lahko pa na varnost med vožnjo vpihajo tudi druga zdravila. Vozniki morajo vedno preveriti možne vplive zdravila na sposobnost za vožnjo vozil in se glede vožnje posvetovati z zdravnikom, ki jim je zdravilo predpisal, ter zdravilo uporabljati izključno po zdravnikovem predpisu.

Pozivajo k ničelni toleranci do alkohola in drog v prometu

Do konca letošnjega novembra beležimo 1.365 prometnih nesreč, ki so jih povzročili alkoholizirani udeleženci v prometu. To pomeni 0,1 % manj prometnih nesreč kot v enakem obdobju lani (1.437). V teh nesrečah je življenje izgubilo 17 oseb, enako kot lani. Prav tako beležimo enako število hudo telesno poškodovanih (letos 120, lani 120) in za 6,8 % več lažje poškodovanih (letos 579, lani 542). Povprečna stopnja alkoholiziranosti v vseh prometnih nesrečah je znašala 1.38 promila (lani 1.38 promila), v smrtnih prometnih nesrečah pa 1,43 promila (lani 1,20). Najpogostejši povzročitelji prometnih nesreč pod vplivom alkohola so v starostnih skupinah 25-34 in 35-44 let, glede na vrsto udeležbe pa je največ povzročiteljev med vozniki osebnih vozil. Zaskrbljujoče pa je, da so najmlajši alkoholizirani povzročitelji prometnih nesreč, stari od 15 do 17 let, letos povzročili za petino več prometnih nesreč kot v enakem lanskem obdobju.

Alkoholizirani povzročitelji so smrtne prometne nesreče povzročili najpogosteje zaradi neprilagojene hitrosti in nepravilne strani/smeri vožnje. Policisti so v enajstih mesecih letos odredili 407.946 alkotestov (428.119 lani), od tega je bilo 9.440 pozitivnih (10.719 lani) in 222 (243 lani) odklonjenih. Odredili so 1.278 (1.386 lani) strokovnih pregledov na droge, od tega je bilo 188 pozitivnih in (253 lani) ter 677 odklonjenih (747 lani) in pridržali 509 (634 lani) voznikov motornih vozil.

V enajstih mesecih letošnjega leta je bil pri povzročiteljih prometnih nesrečah strokovni pregled na droge pozitiven v 91 primerih (84 lani) in v 28 primerih odklonjen strokovni pregled (34 lani).

Rocco
vir: policija.si

Povezani članki

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja

Back to top button