Mercedes avtonomno tudi v Nemčiji
Nemčija počasi odpira vrata samodejni vožnji avtomobilov.
![](https://caranduser-63a2.kxcdn.com/wp-content/uploads/2024/12/mercedes-level3-novice-caranduser-1-780x470.jpg)
Mercedes-Benz je s posodobljenim sistemom samodejne vožnje Drive Pilot dosegel pomemben mejnik, saj je od nemškega Zveznega urada za motorni promet pridobil dovoljenje za pogojno samodejno vožnjo tretje stopnje. S tem napredkom je sistem Drive Pilot pripravljen za komercialno uvedbo v Nemčiji z začetkom prihodnjega leta, s čimer je postal najhitreje certificirani tovrstni sistem za serijska vozila.
Posodobitev, ki je na voljo kot dodatna oprema za premijski limuzini razreda S in EQS in stane 5.950 evrov, je mogoče brezplačno namestiti v obstoječa vozila s posodobitvami prek sistema Over-the-Air ali med servisnimi obiski, brez potrebe po menjavi strojne opreme.
Drive Pilot omogoča avtonomno vožnjo do hitrosti 95 km/h pod posebnimi pogoji na 13.191-kilometrskem nemškem avtocestnem omrežju. Sistem voznikom omogoča, da se med vožnjo ukvarjajo s prostočasnimi ali delovnimi dejavnostmi, kot so gledanje filmov prek Sonyjeve aplikacije RIDEVU, branje ali sproščanje. Mercedes-Benz poudarja varnost z redundantno sistemsko arhitekturo z rezervami za kritične funkcije, kot sta krmiljenje in zaviranje. Če voznik po več opozorilih ne prevzame nadzora, sistem varno ustavi vozilo in hkrati vključi varnostne luči. Drive Pilot za delovanje uporablja več kot 35 senzorjev, med katerimi so kamere, radarji, ultrazvočnimi senzorji in LiDAR, skupaj z zelo natančnim digitalnim zemljevidom za določanje položaja.
Podjetje ostaja zavezano razvoju tehnologije samodejne vožnje, saj želijo do konca desetletja zvišati najvišjo hitrost delovanja avtomatizirane vožnje s sedanje zakonske omejitve pri 130 km/h. Poleg tega Mercedes-Benz kot pionir uvaja funkcije, kot so turkizne zunanje luči, ki označujejo, kdaj je aktivna funkcija samodejnega upravljanja, s čimer spodbuja zaupanje javnosti in pomaga pri kazenskem pregonu. Označevalne luči za samodejno vožnjo v Nemčiji še niso odobrene, vendar so v ZDA prejele pozitivne odzive, saj so kalifornijski in nevadski organi dovolili njihovo testiranje in prihodnjo uporabo. Z razširjenostjo avtomatiziranih vozil se pričakuje, da se bosta varnost v cestnem prometu in sprejemljivost bistveno izboljšala.
Žiga Kolman
foto: Mercedes-Benz