AvtomobiliTesti

SsangYong Torres 1.5 T-GDI Premium 4×4 A/T

Štirikolesni golgeter v SUV premier ligi

Če v najbolj razširjen spletni iskalnik vtipkate Torres, boste v prvih sto zadetkih naleteli na španskega nogometnega »golgeterja« Fernanda Torresa. Če to storite z besedo SsangYong se vam med prvimi zadetki nekajkrat izpiše besedna zveza KG Mobility. Sprva povsem nelogična zadeva, ki pa vendarle pije vodo. Gre namreč za novo poimenovanje znane južnokorejske znamke, specializirane za terenska vozila. In medtem, ko se še privajamo na menjavo napisov na vhodu prodajnih salonov je iz slednjih že »usekal« povsem no adut. Torres je njihov najnovejši športni terenec, ki bo na novo postavil prepoznavnost znamke in odpravil zmedo s poimenovanjem. Je v sorodu z nam poznanim Korandom, njegovi stvarniki pa so vanj položili precejšnje upe, da bi uspel upravičiti razvoj in pomesti z rdečimi številkami poslovanja.

Da bi tlakovali pot novi podobi KGM vozil so potrkali na vrata studia Pininfarina, ki je pri Torresu zastavil izrazite škatlaste terenske linije. Maska je povzeta po eni izmed največjih 4×4 legend, a še vedno ravno prav samosvoja, da ji težko kaj očitamo. Sodobna interpretacija deluje odločno, robustno in tako zanimivo, da so mimoidoči često povsem nagonsko rotirali svoje glave ob našem mimohodu. Zadek je malce bolj zadržan, vendar se prav tako lahko pohvali s posebno rešitvijo – imitacijo pokrova rezervnega kolesa, ki to seveda ni. Gre zgolj za izboklino na prtljažnih vratih, ki se skladno z naravo vozila, odpirajo na stran.

Da je podoba vozila bolj terenska kot mehkobna SUV poskrbijo majhni dodatki, kot recimo ročaja na vrhu pokrova motorja, ki sta zgolj estetske narave, pa recimo rdeč pokrov na maski, ki označuje mesto za namestitev sprednje vlečne kljuke, in podobno. Korejci so se poigrali ter sestavili resnično zanimiv voz.

Prijeten občutek te ne zapusti niti ob odprtju Torresovih duri. Z usnjem prevlečeni in lično prešiti sedeži so pri vozniku in sovozniku električno pomični ter tako ogrevani kot hlajeni, zadnja klop se bo morala zadovoljiti »zgolj« s funkcijo ogrevanja. Na armaturki je nekaj več plastike, ki se zdi kvalitetno zastavljena in pripravljena na zahtevnejše kupce, ki bodo več časa preživeli izven urejenih cestišč. Po drugi strani na mestno uglajenost nakazujejo kar trije digitalni ekrani. Voznikov s povsem korektno zastavljenim informacijskim sistemom ter osrednji, ki mu je v pomoč šest fizičnih stikal, sta namreč v družbi tretjega, ki je nad osrednjo konzolo in služi upravljanju klimatizacije ter temperaturne regulacije sedežev.

Zaradi zunanje škatlaste podobe se v notranjosti bohoti kar precej prostora in ob 703-eh litrih prtljažnika zlahka posrka družinske izlete tudi 5-članskega pustolovsko naravnanega plemena. In ko odgrnete podlogo prtljažnika se od njo skriva zasilno kolo, ki je danes redkost kot oseba brez profila na socialnih omrežjih. Korejci računajo, da bi znali obstati nekje v divjini z »gumi defektom« in nič ne prepuščajo naključju.

Da bo obisk manj utrjenih poti zanesljiv poskrbi štirikolesni pogon, ki se vmeša le ko zazna manjko oprijema pod kolesi ali ga voznik aktivira preko »AWD lock« stikala, v nasprotnem primeru sta v funkciji le sprednji kolesi. Pod motornim pokrovom domuje zgolj in le 1,5-litrski turbobencinski kotlič, ki zmore 163 KM in 280 Nm navora. Povsem spodobna rešitev, ki zaradi mase in oblike vozila postane tudi na odprtih cestah precej pogoltna. Normni krog je sicer zahteval še korektnih 8 litrov, medtem ko smo v celem tednu namerili 9,2 L na sto prevoženih kilometrov. Precej. In čeprav je motor dobro uparjen s 6-stopenjskim samodejnim menjalnikom, se nisem mogel znebiti občutka, da je Torres kljub robustnemu videzu, skoraj 20 centimetrom oddaljenosti od tal in štirikolesnemu pogonu prednostno namenjen vzorni asfaltni vožnji z občasnim, res občasnim obiskom kolovoza. Idealno za ljubitelje gora, ki se radi zapeljejo na višja izhodišča recimo.

To nadalje potrjuje tudi Torresov cestni bonton, ki je kljub visoki postavi sila spodoben. Terenci so kakopak mehkejši, da ublažijo močne neravnine, Torres pa se tudi zaradi 20-palčnih platišč lahko pohvali s trdoto SUV-jev. Lepo blaži vse asfaltne neravnine, v zavoje se zapelje vzorno, nad pričakovanji se odreže z mirnostjo na avtocestnih odsekih, a na koncu pokaže nekaj togosti na zahtevnejših kolovozih.

Zadnji žebelj v krsto sodbe o ne-terenski naravi postavi izdatna Premium oprema. Ta prinaša že omenjena zajetna platišča, električno odpiranje prtljažnih vrat, gretje in hlajenje prednjih sedežev ter kup elektronskih pomočnikov, ki bdijo nad vami in vašo okolico. Vsi delujejo vzorno, le sistem za položaj na sredi prometnega pasu (ang. Lane Assist) je deloval precej agresivno, zato sem ga ob zagonu vozila venomer izklapljal.

Mislim, da smo razčistili vse Torresove prednosti in redke pomanjkljivosti. Med slednje zagotovo ne sodi cena, ki je bistveno nižja od konkurence in bo znala privabiti ljubitelje športnih terencev. V svoji najbolj popolnjeni različici, kot je bila testna, boste zanj odšteli slabih 40 tisočakov. Ja ok, ni malo, vendar vam mirne vesti zapišem, da konkurenti računajo po deset in več tisočakov nad to cifro za podobne izdelke.

4 kulske

Fotrov kotiček

Torres je resnično pretresel pravila igre, saj je pripeljal kljub visoki žeji zanimivo tehniko, zavito v škatlasto terensko podobo, in na koncu opremljeno z dolgim seznamom opreme. Paket, ki ga drugi »kasirajo« za precej višje novce kot SsangYong, pardon, KGM.

Če vas žeja ne moti in si želite resnično vsestranski voz, tudi za občasen izlet na kakšno divjo plažo ali kočo visoko v hribih, potem boste zadeli v polno. Za povrh vsega se boste še gosposko peljali, in verjemite, v času julijskega vročinskega vala sem svež na hlajenih sedežih skozi našo deželico plul tudi sam. Barka, ki se ne ustraši divjih voda izredno elegantno izpade tudi ob mirnem vplutju v zaliv, kot je recimo ljubljanski.

Blaž Likovič
foto: caranduser.com

HVALIMO:
+ Škatlasta oblika. Pravi štirikolesni pohodniki jo pač morajo imet.
+ Robustna maska s tankimi žarometi. Bravo Pininfarina!
+ 20-palčna platišča so sila estetska rešitev, ki zapitek dvignejo, a voz na asfaltu dobro umirijo.
+ Konsenz pri izdelavi ambienta. Mestoma prefinjen, večinoma pa pripravljen na družinske pustolovščine.
+ Prostornost. Te je precej tudi za košarkarje.
+ Udobje in visok položaj za volanom.
+ Skupaj s preglednostjo tvorijo listo prednosti SUV-jev.
+ Nabor asistenčnih sistemov je dolg kot račun po odbitem sindikalnem žuru.
+ Cena. Konkurenco spravlja v obup.

GRAJAMO:
– Še tole spijemo pa gremo … Kar precej jih nagne, preden se daleč odpravi.
– Drobne »greške«, ki mu jih na koncu moram odpustiti.

Tehnični podatki:

Mere dolžina/širina/višina (mm) 4.700 / 1.890 / 1.720
Medosna razdalja (mm) 2.680
Prostornina prtljažnika (l) 703 / 1.662
Teža (prazno v./dovoljena) (kg) 1.618 / 2.170
Agregat Turbobencinski, štirivaljni, vrstni
Delovna prostornina (ccm) 1.497
Največja moč pri vrt./min. 120 kW (163 KM) pri 5.000 – 5.500
Največji navor pri vrt./min. 280 Nm pri 1.500 – 4.000
Največja hitrost (km/h) 194
Pospešek 0 – 100 km/h (s) 9,4
Posoda za gorivo (l) 50
Poraba po EU normah (l/100 km) 9,0
Poraba goriva na testu (l/100 km) 9,2
Emisije CO2 (g/km) 207
Cena osnovnega modela (v EUR) 39.999
Cena testnega modela (v EUR) 39.999
Uvoznik KMG d.o.o.
Spletna stran www.ssangyong.si

Blaž Likovič

Človek, ki je življenje posvetil najrazličnejšim zobnikom. Strojnik po duši in profesiji. V drugem delovnem času oče. V tretjem delovnem času pa mož z neopisljivo strastjo do avtomobilov.

Povezani članki

3 komentarjev

  1. A ni sankjonk tista znamka ki so delal najgrse avte? Upam da mu slike ne delajo koristi, ker ce v zivo zgleda tako dober je za pogledat.

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja

Preberite še
Close
Back to top button