AvtomobiliTesti

Opel Corsa GS 1.2 Turbo

Nabriti »hot hatch«?

Pisala so se osemdeseta leta, Opel pa je predstavil svoj prvi model z oznako GSi. Oznaka je bila v osemdesetih sinonim za športnost pri Oplu. Ko sem v roke dobil ključ z obeskom na katerem je pisalo Turbo in GS sem takoj pomislil da gre tudi tokrat za športno nabrito verzijo Oplove kombi limuzine segmenta B. Pa gre res za pravega »hot hatcha«?


Za začetek naj poudarim, da so pri Oplu z aktualno generacijo Corse oznaki GSi odvzeli »i«, kar da slutiti, da vendarle ne gre za pravi mali cestni dirkalnik. Gre zgolj za kozmetično nabrito verzijo običajnega avtomobila?

Da si lahko odgovorimo na to vprašanje, je Corso potrebno preizkusiti. Pa začnimo pri najbolj vpadljivi stvari na vsakem avtomobilu – pri zunanjosti.
Aktualna, že šesta generacija Corse je bila predstavljena leta 2019, v začetku letošnjega leta pa je doživela medgeneracijsko spremembo, pri kateri so Oplovi oblikovalci nos Corse preoblikovali in ob tem upoštevali zadnje oblikovalske koncernske smernice ter tako klasično masko nadomestili s tako imenovanim Oplovim ščitom. Poleg te, najbolj očitno spremembe, so opravili še nekaj malenkostnih lepotnih popravkov na zadnjem odbijaču in v grafiki luči. Kaj več niti ni bilo potrebno, saj Corsa, sploh z opremo GS line, čigar del so atraktivna Kardio rdeča barva s črno streho in opcijskimi 17-palčnimi platišči, deluje sveže in všečno. Del GS opreme so tudi emblemi odeti v črno barvo, kromiran zaključek izpušne, črna ogledala in bolj agresivno oblikovan zadnji odbijač. Zunanjost nedvomno privlači poglede in deluje atraktivno. Kaj pa ostale stvari?

Če zunanjost vidijo vsi, je notranjost namenjena potnikom. Tudi tu se športni GS duh nadaljuje, športno prirezan spodnji del volana, obvolanski prestavni ročici, pedala iz krtačenega aluminija, športna sedeža z vsadki usnja spredaj in črn strop poskrbijo, da se potnika spredaj počutita športno udobno. Sedeža spredaj nudita ravno pravšnje razmerje med udobjem in oporo med bolj dinamično odpeljanimi zavoji, volan prijetno leži v rokah, prostora in odlagalnih površin pa je dovolj za prijetno potovanje. Za tiste bolj zmrzljive potnike bodo v zimskih mesecih skrbeli še ogrevani sedeži in volanski obroč. Malce manj lagodno se bodo počutili potniki zadaj, čeprav je prostora za noge in kolena dovolj, pa prostora za glave predvsem pri malce višje raslih hitro zmanjka. Prav tako zna biti vstopanje na zadnjo klop zaradi majhnih odprtin malce nerodno.

GS duh je prisoten tudi na armaturni plošči, kjer so z uporabo bele letve malce razbili monotonost. Armaturna plošča je sicer pregledna in kakovostna na pogled in otip. Pri med generacijski prenovi so Corsi namenili tudi nov infozabavni sistem. Ta je sicer pregleden in enostaven za uporabo, ob uporabi žične ali brezžične povezave z vašim pametnim telefonom, pa se prelevi tudi v navigacijo. Če se glede povezljivosti drži zadnjih modnih trendov, pa enako ne moremo trditi za njegovo odzivnost, občasno muhasta brezžična povezava s pametnim telefonom in slaba kvaliteta slike kamere za vzvratno vožnjo malce pokvarita, sicer dobro, izkušnjo notranjosti. Podobno velja tudi za števce. Ti uporabljajo TFT tehnologijo in so pregledni, vendar s prikazom zgolj osnovnih podatkov o vožnji puščajo prostor za izboljšavo.
Če bi infozabavnemu sistemu torej prijala zadnja moda, podobnega ne moremo trditi za asistenčne sisteme. Corsa ponuja praktično vse znane asistenčne sisteme, od opozarjanja na vozila v mrtvih kotih, preprečevanja naleta, pomoč pri ohranjanju voznega pasu, parkirna tipala spredaj in zadaj, do prepoznavanja znakov za omejitve hitrosti. Prav slednji sistem si zasluži manjšo kritiko, saj se zanaša zgolj na obcestno signalizacijo, prebrati pa zmore le okrogle znake za omejitve, tako, da vas lahko ob vstopu v naselje kdaj zavede in ne opozori na potrebo po zmanjšanju hitrosti.

Zunanjost in notranjost torej ustrezata športnemu pedigreju GS oznake. Kaj pa pogon in podvozje? Če me je prvi pogled na papirne podatke o kombinaciji konjenice pod motornim pokrovom in izbiro menjalnika pustil povsem hladnega in kar malce razočaranega – vendarle ne gre za pravega cestnega dirkača -, me je na koncu prav ta kombinacija pozitivno presenetila.

Agregat z delovno prostornino 1,2 litra, tremi valji in 100 vranci pod pokrovom deluje poskočen in agilen. Športnim občutkom pristavita svoj piskrček še nizka teža avtomobila, saj ta znaša zgolj 1.203 kilograma in menjalnik z osmimi odlično preračunanimi stopnjami, ki skrbijo za poskočnost Corse in hkrati preprečujejo, da bi motor razvil pretirano število obratov in bi posledično postal preglasen. Za odlično oceno mu zmanjka zgolj nekaj odločnosti pri počasni vožnji. Pri vstopih v krožišča namreč občasno ne izbere pravilne kombinacije zobnikov ali pa ga preseneti sistem start/stop in ob tem prav neprijetno cukne.

Za dodaten občutek športnosti poskrbi tudi vozni program »Sport«. Ta menjalniku ukaže kasnejše in hitrejše pretikanje, stopalki za plin pa poveča odzivnost. V nasprotju s prej omenjenim načinom, program »EKO« omogoča ležerno nedeljsko vožnjo in varčevanje z gorivom. Ko smo že pri gorivu, omenimo še porabo. Med našim testom je Corsa, ne glede na način vožnje in cesto na katero smo jo zapeljali, iz rezervoarja porabila okroglih šest litrov na sto prevoženih kilometrov.

Delovanje agregata in menjalnika se s pritiski na gumbe za izbiro voznih programov precej spreminjata, kaj pa podvozje? Ne, tako daleč pri Oplu niso šli in dokler se s Corso podite po gladkih cestah, to ne bo povzročalo nikakršnih težav. Lega na cesti je zanesljiva, vožnja pa športno udobna. A tako hitro kot se na slovenskih cestah menjajo asfaltne podlage, tako se tudi udobnost vožnje. Kljub dejstvu, da sam spadam med tiste, ki jim je precej ljubše trdo in čvrsto podvozje, postane podvozje Corse, v kombinacijami s slabo luknjasto cesto, moteče. Zaradi kratke medosne razdalje in uporabe pol toge zadnje preme se ob naletu na večjo neravnino zgodi, da zadek postane živčen, prav tako pa se hrup preobremenjenih amortizerjev in kotalni hrup izpod koles precej prenašata v notranjost vozila. Zato so vsaj delno kriva tudi opcijska večja kolesa in morda bi bila v tem primeru bolj smiselna serijska 16-palčna, s katerimi bi si prihranili kakšen neprijeten udarec v vašo zadnjico in hrbet ter morda armaturnim »čričkom« pustili njihov spanec globoko v notranjosti plastike.

4 kulske

 Za zaključek naj vam zaupamo še ceno. Bogato opremljena testna Corsa bo vašo denarnico olajšala za 22.140 evrov, če za plačilo izberete možnost Opel financiranja se cena spusti na 20.940 evrov. Trenutna cena osnovne Corse ob vseh upoštevanih popustih znaša 14.940 evrov.

Kaj torej je Corsa GS?  Najbolje bi testneža opisali kot nekakšnega križanca med zmogljivostmi preteklih GSi modelov in modernimi vizualnimi »hot-hatchi«. Odločitev, ali izbrati na pogled atraktiven avtomobil z bogato opremo ali v denarnici pustiti nekaj več evrov in se voziti v tehnično enaki, a na pogled manj atraktivni Corsi, pa prepuščamo vam.

Matej Grofelnik
foto in video: caranduser.com

HVALIMO:

+ atraktivna podoba

+ poskočnost agregata

+ menjalnik med vožnjo

+ brezžična povezljivost s pametnim telefonom (Apple Carplay in Android Auto)

+ sedeži spredaj


GRAJAMO:

– (pre)trdo in glasno podvozje na slabi cesti 

– odzivnost infotaiment sistema
– občasna neodločnost menjalnika
– “črički” v armaturni plošči

Tehnični podatki:

Mere dolžina/širina/višina (mm) 4.061 / 1.765 / 1.435
Medosna razdalja (mm) 2.538
Prostornina prtljažnika (l) 309 – 1.801
Teža (prazno v./dovoljena) (kg) 1.203 / 1.645
Agregat Bencinski, trivaljnii, vrstni
Delovna prostornina (ccm) 1.199
Največja moč pri vrt./min. 74 kW (100 KM) pri 5.500
Največji navor pri vrt./min. 205 Nm pri 1.750
Največja hitrost (km/h) 192
Pospešek 0 – 100 km/h (s) 10,8
Posoda za gorivo (l) n.p.
Poraba po EU normah (l/100 km) 5,4-5,5
Poraba goriva na testu (l/100 km) 6,0
Emisije CO2 (g/km) 122-124
Cena osnovnega modela (v EUR) 16.140 brez popusta; 14.940 s popustom
Cena testnega modela (v EUR) 22.140 brez popusta; 20.940 s popustom
Uvoznik AW SLO Distribution d.o.o.
Spletna stran www.opel.si

Povezani članki

En komentar

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja

Preberite še
Close
Back to top button