AvtomobiliTesti

Ford Puma ST-Line X 1.0 EcoBoost mHEV

Manj je več

Hiša nekoč in danes. Nekoč v treh etažah s tremi kuhinjami, po možnosti se mansarda prepusti za naslednjo generacijo. Ne prav redke so bile takšne novogradnje nekaj desetletij nazaj. Sodobni Slovenec, ki ima možnost si nabaviti hišo išče nekaj drugega. Jasno mu je, da velika hiša prinaša velike stroške, poleg tega pa se namesto po prostorih raje preklada po naravi. Da družine resnično ne iščejo več velikih temveč manjših in prijetnih kotičkov priča povpraševanje po bivalnih vikendih v okolici prestolnice, kjer ste nekaj deset kilometrov stran od središča mesta v popolnem objemu z naravo.

Da ne iščejo vsi samo velikih in prostornih vozil je prav tako jasno. Nekateri si raje omislijo manjšega, a tega z več opreme v zameno za enak kupček cvenka. Taka je recimo Mojca. Na koncu svoje delovne kariere išče zanimiv in prikupen avtomobil, kjer bo občasno na sedežih zadnje klopi zapeljala vrtčevske vnuke ali pa se odpravila po nakupih in drugih opravkih. Redno križari med prestolnico in njeno sanjsko hišico, ki sta si jo s partnerjem omislila daleč stran od mestnega vrveža. Ker ni več prav rosno mlada, si ogleduje kompaktne križance in SUV-je, ki bi lahko zamenjali njeno priletno Ford Fiesto pete generacije. Saj bi zopet segla po njej, v novejši izdaji seveda, vendar je že nekaj časa ni več v prodaji. Kaj pa zdaj?

Vseeno je zavila v Fordov salon, sicer z malce skepse, a vekati za Fiesto ne gre. Tam so ji prvič predstavili Pumo, ta novodobno v SUV podobi in ne kupejevski kot jo pozna še iz časov, ko je s prijateljicami obiskovala ljubljanske diskoteke. In čeprav je Puma navzven res kompaktna, je Mojca ugotovila, da išče prav nekaj v tej velikosti in podobi. Dovolj prostora tudi za odrasle na zadnji klopi, kar 456 litrov v prtljažniku, ki se na to velikost odpre ob uporabi 80-litrskega Megabox prostora za visoke predmete, ter njej najljubša že od nekdaj – ST Line oprema.

Za razliko od svojega moža ni zaspala med pohodom digitalizacije, zato jo velik 12,8-palčni instrumentacijski in nič manjši 12-palčni multimedijski ekran hitro navdušita. Na prvem si lahko v nekaj korakih prilagodi sebi ljub prikaz stanja vozila, na drugem pa upravlja infozabavni vmesnik in klimatiziranje. Ker so končne razlike v ceni med posameznimi paketi relativno majhne, se je odločila vzeti kar najvišjo stopnjo ST-Line X, da bo lahko tudi brezžično polnila svoj mobilnik, ki se zaradi hitrih prstov vnukov bliskovito prazni, ali pa, ko kratkohlačnikov ni, na ves glas pela ob vrhunski Bang & Olufsen audiofilski spremljavi.

Mojca se rada pošali, da je od nekdaj rada imela športnike – na dveh ali štirih kolesih, pa tudi tiste na dveh nogah, zato je bila ST-Line preobleka iz Fordove hiše logična izbira. Zategadelj se je odločila tudi za »pokončnejšo« Pumo, ki ima v vsakem primeru nameščen litrski turbomlinček, le da v najbolj zmogljivi in njej ljubši različici na kolesa spravi 155 KM. Pa še avtomatik je, kar je danes skoraj »must have« pri novih vozilih. Ko se je zapeljala testni krog je na skrivaj ponastavila ponastavila merilnik povprečne porabe in po dobri uri vožnje po ljubljanskem zalivu je ta kazal 6,7 litra. Povsem ok, saj iskrivega EcBoost trivaljnika ni prav štedila, malce trše podvozje pa je ugajalo hitrejšim zavojem dinamične Pume.

Ker se zdi, da ima klima v hribovitih koncih Ljubljane le dva letna časa – pol leta zima, pol leta mraz, je Mojca pred odhodom na blagajno dodala še zimski paket in za nekaj sodobne asistence še paket za pomoč vozniku, zato je končna vrednost zares bogato založenega vozila znesla malce več kot 27 tisočakov.

4 kulske

Fotrov kotiček

Priznam, da sem bil ob prihodu Pume malce togoten. Obujanje modelov v sodobni SUV podobi se zdi kot izumetničen manever, ampak spet se moram posuti s pepelom, da veliko raje vidim to, kot obujanje legendarnih imen v popolnoma električni podobi. Kot bi želel pihati na dušo ljubiteljem nekdanjih modelov, ki so že davno odslužili svojo penzijo.

Puma je imela težko nalogo, saj je nadomestila Fiesto, zdaj pa se je čas iztekel še Focusu. A kompaktnemu križancu vedno znova uspeva, nedavna medgeneracijska pomladitev pa je prinesla še lažji stik s konkurenco. Odlična na cesti, praktična in sodobna, pod črto pa tudi cenovno povsem konkurenčna.

Blaž Likovič
foto: caranduser.com

HVALIMO:
+      ST-Line zunanji elementi za še bolj športen videz.
+      Izrazit strešni spojler.
+      Udobno in estetsko športno oblazinjenje.
+      Rdeči šivi vse dokler vam pogled seže.
+      Majhna, a prostorna.
+      Megabox je priročna rešitev, ki mnogokrat pomeni razliko med lokacijo tovora.
+      Bang & Olufsen ozvočenje s soundbarom.
+      Klasična ročna zavora – in sveže pobeljeno parkirišče 🙂
+      Podvozje dovoljuje kar nekaj zabave in hitrih zavojev

GRAJAMO:
–       Zadnja klop bo za odrasle predvsem zasilna in ne prednostna rešitev.
–       Mestoma naletite na trdo plastiko.

Mere dolžina/širina/višina (mm) 4.225 / 1.805 / 1.550
Medosna razdalja (mm) 2.588
Prostornina prtljažnika (l) 456 – 1.216
Teža (prazno v./dovoljena) (kg) 1.373 / 1.835
Agregat Turbobencinski, trivaljni, vrstni
Delovna prostornina (ccm) 999
Največja moč pri vrt./min. 114 kW (155 KM) pri 6.000
Največji navor pri vrt./min. 240 Nm pri 2.500
Največja hitrost (km/h) 200
Pospešek 0 – 100 km/h (s) 8,7
Posoda za gorivo (l) 42
Poraba po EU normah (l/100 km) 5,7
Poraba goriva na testu (l/100 km) 6,4
Emisije CO2 (g/km) 129
Cena osnovnega modela (v EUR) 25.513 (z vsemi popusti)
Cena testnega modela (v EUR) 27.103 (z vsemi popusti)
Uvoznik Summit Motors Ljubljana d.o.o.
Spletna stran www.ford.si

 

Blaž Likovič

Človek, ki je življenje posvetil najrazličnejšim zobnikom. Strojnik po duši in profesiji. V drugem delovnem času oče. V tretjem delovnem času pa mož z neopisljivo strastjo do avtomobilov.

Povezani članki

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja

Back to top button