AvtomobiliTesti

Ford Explorer EV Premium 250 kW AWD

Za Evropo 2xE kot električni Explorer

Pri modrem ovalu so zajahali val navdušenja nad športnimi terenci že v 1980-ih in ravno, ko smo na sončni strani Alp osamosvajali našo deželico, so onkraj Atlantika v salone poslali prvo generacijo Explorerja – danes najbolje prodajanega SUV-ja s tremi sedežnimi vrstami v Severni Ameriki. Pred desetletji je veljal za kompaktnega SUV-ja, vmes presedlal na srednje velikega, danes pa ohranja (po mnenju Američanov) svojo srednjo velikost, le da so mu po prehodu v peto generacijo nadeli še oznako crossover. Za evropske razmere precej velik družinski SUV so v zadnji šesti generaciji s priključno-hibridno tehnologijo nekaj časa tržili tudi pri nas, nato pa so pri Fordu spremenili oziroma prilagodili strategijo in se na Starem kontinentu usmerili v elektrifikacijo – celo tako, da so Explorerju dodali oznako EV in ga transformirali v popolnoma električen voz. Torej, Američani bodo raziskovali svoj kontinent v velikem 6 ali 7-sedežnem SUV-ju, Evropejci pa v električnem za največ peterico osebkov. Obe, le z imenom in značko povezana vozili, imata tudi lokalno tvornico – Explorer v Chicagu, Explorer EV pa pričakovano v nemškem Kölnu, kjer je evropski štab modrega ovala.

Električar skladno z normativi velikostno sodi v SUV C segment, kjer se ne glede na pogon odvija največji boj za kupce, saj je ponudbe oziroma konkurence nemalo. Ker bi bil razvoj lastnega povsem novega električarja za Ford investicija z malo možnosti povrnitve, so se tudi tokrat poslužili partnerstva s VW – Explorer EV namreč temelji na Volkswagnu ID.4, kar boste občutili takoj po vstopu v avtomobil, medtem ko zunanji izgled ohranja Fordov terenski malenkost bolj oglat oblikovni pristop. Všečno! Neposredno preslikavo je tako doživel zgolj pogon, ki je identičen tistemu v ID.4 – v našem primeru ID.4 GTX, kar prinaša 79 kWh neto kapacitete v električni špajzi ter 340 KM pod vsemi štirimi kolesi. Agilna kombinacija s kar nekaj avtonomije, a več o tem kasneje.

Še preden vam razkrijem kako sem se podal na vikend družinski potem v hrvaško Istro, bi rad podrobneje razčlenil vsebino testneža. Pripeljal je namreč v najbolj izpopolnjeni različici Premium, ki v celoten paket doda še 20-palčna platišča, matrične LED žaromete, oblazinjenje iz umetnega usnja in Bang & Olufsen ozvočenje z zvočno letvijo in nizkotoncem. Pri uvozniku so na vse to obesili še tistih nekaj opcij, ki jih cenik oziroma konfigurator ponuja (toplotna črpalka, panoramska streha, paket za pomoč vozniku in ergonomska sprednja sedeža), zato se je finančna zgodba ustavila precej visoko – a še vedno ceneje od svojih neposrednih konkurentov. Med serijsko opremo, ki ni odvisna od paketa opreme, velja izpostaviti zajeten in pokončen osrednji zaslon, ki je tudi pomičen. V odprtino, ki jo odpre v popolnoma pokončnem položaju lahko skrijete mobilnik ali denarnico, ko zaslon spustite v spodnji položaj pa se odprtina zapre in ob parkiranem vozilu tudi zaklene. Druga ambientalna ergonomija je povzeta po VW sorodniku z le nekaj kozmetičnimi spremembami volanskih stikal, občutljivih na dotik. Je pa Explorer EV solidno prostoren, tudi na zadnji klopi, medtem ko nahrbtnik sprejme družinsko uporabnih 530 litrov. Predpogoji za družinski izlet v polni zasedbi torej izpolnjeni.

Priznam, da sem se prvič odpravil z električnim vozilom na daljši vikend potep, kjer je celotna pot presegla 400 kilometrov. V prestolnici smo avto napolnili tako z energijo kot našo kramo do vrha ter krenili proti Kopru ter od tam naprej na istrski avtocestni Y. Zunaj je že solidno grelo sonce, ki je pogumnejše zvabilo v morje, kar je pomenilo, da so bile temperature odlične tudi za baterijski sklop. Brošura obljublja povprečno porabo 17,4 kWh na sto kilometrov in posledično avtonomijo vse do 523 kilometrov. Eno so WLTP standardi, mi smo v praksi namerili malenkost več, in sicer 19,4 kWh na avtocestnih sto, kar je glede na škatlasto obliko in prostornost še vedno odlična vrednost. Celotno baterijo bi tako posrkali ravno v dobrih 400 kilometrih, zato smo Fordovega raziskovalca priključili na hitro polnilnico na Kozini. Pogon omogoča polnjenje z največ 185 kW, kar baterijo od 10 do 80 % nasiti v manj kot pol ure, vendar tako visoke hitrosti polnjenja nismo dosegli. Smo pa v dobrih 20 minutah postanka baterijo napolnili več kot dovolj, da smo se do Ljubljane zapeljali z več dinamike, in na koncu brez pogrizenih nohtov po polžje odpravili še odsek med Uncem in Vrhniko. Voz sem nato pognal še po klasičnem normnem krogu, kjer se je poraba ob ugodnih zunanjih temperaturah ustavila pri 18,7 kWh na stotico.

Tako zabeljen Explorer EV s seboj prinaša odlično zmes Fordove terenske podobe in nemško električno dinamiko. Vožnja med hitrimi zavoji je samozavestna, dobro podkovan e-pogon pa omogoča kar nekaj brezskrbnih prehitevanj in hitrih pospeševanj. Upravljanje asistenčnih sistemov je relativno enostavno, ti pa delujejo dobro in nič kaj moteče, saj jih lahko hitro prikrojite vašim zahtevam. Vse to v zameno za nič kaj skromnih 55 tisočakov, pri čemer niso upoštevani popusti ob nakupu in državna subvencija. Če bi sešteli prav vse, lahko mirne vesti odštejete več kot deset tisočakov od navedene vrednosti …

4 kulske

Fotrov kotiček

Če odštejemo gospodarska vozila z modelom Transit-E je Explorer EV za Mustangom Mach-E drugi Fordov električar na naši grudi. Kot tak se podaja v boj za prodajno pogačo v ringu z največ tekmeci, tja pa je zapeljal s tehniko iz VW telovadnice – če zgodbo preslikam v besedišče borilnih športov. Nudi vse kar si lahko povprečni uporabnik in njegova družina lahko želi in temu primerno goji tudi cenovno politiko.

Mi smo bili nad njim navdušeni in zahvaljujoč ugodni porabi ter zajetni bateriji smo celotno pot shajali brez živčnih obdobij. Dobro odmerjen prostor so seveda izrabili za vso navlako, ki je tako ali tako nismo vse potrebovali, na koncu pa tudi tistih dvajset minut na hitri polnilnici nismo negodovali, saj smo mnogo več minut izgubili v gneči na »primorki«. Pod črto damo palec visoko gor!

Blaž Likovič
foto: caranduser.com

HVALIMO:
+      Všečna in sodobna oglata podoba.
+      Svetla modra barva vse skupaj še popestri.
+      Panoramska streha pozitivno vpliva na bivanje med dolgimi izleti.
+      Premični osrednji zaslon je zanimiva noviteta.
+      Serijski gumijasti tepihi so se izkazali za dobro odločitev uvoznika, saj v primeru družinske rabe za klasične tekstilne potrebujete ročni sesalec ob vsakem vkrcanju ob makedamu.
+      Družinski izlet in glasbene želje? B&O ozvočenje to spremeni v igro za mladež in mirne fotrove živce za volanom.
+      Prostor. Spredaj in zadaj ter povsod vmes ga je dovolj. Še v nahrbtniku!
+      Velika baterija in hitro polnjenje rešujeta nomadsko življenje ob resnično dolgih poteh.
+      Zmogljivost pogona olajša prehitevanja »nedeljskih mečkačev«.
+      Štirikolesni pogon je »must have« ob rednih pustolovščinah izven asfaltiranih poti.

GRAJAMO:
–        Digitalizacija terja svoj davek, nepriročnost drsnikov in tipk občutljivih na dotik pa tudi.

Tehnični podatki:

Mere dolžina/širina/višina (mm) 4.468 / 1.871 / 1.650
Medosna razdalja (mm) 2.767
Prostornina prtljažnika (l) 532 / 1.460
Teža (prazno v./dovoljena) (kg) 2.209 / 2.740
Elektromotor PSM* zadaj, asinhroni spredaj; 400V
Največja sistemska moč 250 kW (340 KM)
Največji sistemski navor 679 Nm
Največja hitrost (km/h) 180
Pospešek 0 – 100 km/h (s) 5,3
Kapaciteta baterije (kWh) 79 kWh (neto)
Priključna moč (AC / DC) 11 kW / 185 kW
Doseg (kombiniran režim) 523 km
Poraba (kombiniran režim) 17,4 kWh / 100 km
Poraba na testu 18,7 kWh / 100 km
Cena osnovnega modela (v EUR) 49.100 (brez popustov)
Cena testnega modela (v EUR) 55.400 (brez popustov
Uvoznik Summit Motors Ljubljana d.o.o.
Spletna stran www.ford.si

*PSM = sinhroni motor s trajnimi magneti

Blaž Likovič

Človek, ki je življenje posvetil najrazličnejšim zobnikom. Strojnik po duši in profesiji. V drugem delovnem času oče. V tretjem delovnem času pa mož z neopisljivo strastjo do avtomobilov.

Povezani članki

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja

Back to top button