Če sem pred dobrim letom predpostavljal, da lahko s pametnimi urami rešimo slovensko zdravstvo ter izboljšamo kvaliteto svojega življenja, je zdaj stanje še bolj alarmantno. Ne le, da imamo manko zdravnikov, tudi učiteljev primanjkuje, šoferjev, verjamem da prav tako trenerjev, terapevtov, psihologov … Kaj storiti?
Sistemske ne poznam in zanjo nimam pravih rešitev. Dočim možnost individualne odgovornosti obstaja. Zelo všečen pripomoček za to pa so pametne ure, ali natančneje, nova generacija Huawei Watch GT 5, katero smo imeli v uredništvu možnost preizkusiti še pred uradnim lansiranjem. Torej, kako vam lahko ura pomaga in kaj je Huawei izboljšal v razmaku 365 dni?
Temelji linije segajo v leto 2015 in ker so ti zelo dobri, ni bilo potrebe po radikalnih spremembah zasnove naprave za zapestja. Prepoznavna 8-kotna oblika ohišja je dobili elemente švicarske urarske industrije, s čemer ciljam na stopničasto zasnovo, končno obdelavo z brušenimi in poliranimi površinami ter detajli, ki ustvarijo očem vabljivo celoto.
Pestrost daje izbočena luneta, ki recimo da malce ščiti zaslon, predvsem pa skrbi za stilsko komponento s 60-minutno skalo. Če bi se vrtela, bi prepričala še kakšnega urarskega navdušenca, a po drugi strani ni ravno namenjena globokemu potapljanju, saj vodotesnost znaša 50 m.
Testni primerek je, s kombinacijo kovinskega ohišja ter vsestranskega modrega paščka v kombinaciji gume in tekstila, deloval kot idealna poletna kombinacija. ”Casual” je tista izmaličena beseda.
Vsekakor je viden napredek na področju ergonomije, kjer izpostavljam pašček. Namreč, tako prijeten in prilegajoč pašček premore le malokatera manufaktura. Da ne omenjam sistema za hitro menjavo paščkov, ki omogoča hipno spremembo stila ure.
Še ena malenkost je končna gumijasta sponka paščka z jezičkom, katere namen je, da se vpne v prosto luknjo paščka ter preprečuje odpiranje in drsenje sem ter tja. Pohvalno, saj takšne rešitve v ”urarski meki” še niso pogruntali. Ne smem pa mimo stvari, ki sem jo nazadnje kritiziral, in to je neprijeten vonj paščka. Zdaj se mi ta situacija ni ponovila, pa sem uro prav tako nosil 24/7.
Zasnovo ohišja ure dopolnjujeta še vrtljiva ”krona” in stranski gumb na desni strani ohišja, pozicionirana ob 2. uri in 4. uri. Hrbtna stran ura je enostavno črna, saj tu domuje senzorika ter konektor za brezžično polnjenje.
Ravno spodnji del ure in vsebina notranjosti ohišja sta pomembna za novo generacijo pametnih ur. Te ima zdaj novo strojno opremo, s katero se podatki spremljajo bolj natančno, hitro, prilagodljivo, odprto in vsestransko. S preprostimi besedami to pomeni, da so se razširile cone delovanja senzorike, prav tako pa njihova natančnost, saj je več nadzornih kanalov kakor tudi izboljšana interpretacija skozi ”temno zadnje steklo”.
Tisto, kar zanima nas kot uporabnike, se prikazuje na AMOLED zaslonu. Kopica informacij, ki jih je moč interpretirati na sorazmerno ”gol” način, ali pa grafično obogaten z luninimi menami. Za deloholike, ki želijo več pozornosti nameniti meditaciji in umirjanju, jim Pet Panda pomaga, da se zavedajo svojih čustev na prvi pogled. Izgled Blooming Brilliant ponuja kreativen in vizualno prijeten način za sledenje napredovanju dejavnosti – vsebuje animirano temo rož, ki cvetijo z napredkom aktivnosti uporabnika.
Senzor pospeška, žiroskop, senzor magnetnega polja, optični senzor srčnega utripa, senzor zračnega tlaka in temperaturni senzor v simbiozi izboljšajo izkušnjo spremljanja telesne dejavnosti. Teh je zdaj precej več v naboru, s čemer lahko uporabnik še bolje definira svojo aktivnost in porabo kalorij.
S pomočjo aplikacije na telefonu lahko denimo vnašate zaužito hrano, algoritem pa vam preračuna koliko ste porabili glede na vaše aktivnosti. Korak več je pametni koledar, ki boljšim polovicam pomaga pri uravnavanju menstrualnih ciklov, medtem ko je zdaj na voljo tudi nadgradnja aplikacije Huawei Health na plačljivo različico, če se seveda uporabnik nove ure odloči zanjo.
Osnovna aplikacija Huawei Health ostaja brezplačna. V plačljivi Health+ različici je veliko dodatnih vsebin, med katerimi najdemo trening tečaje, vadbe, meditacije, jogo, taiči, pilates, vadbe za tek … Ne manjkajo glasbene podlage za sproščanje kot tudi ne dihalne vaje. Slovenija je ena od 35 držav kjer je aplikacija na voljo, in sicer po mesečni ceni 7,99 evra ali letno 59,99 evrov. Vsak kupec nove naprave pa aplikacijo za tri mesece prejme brezplačno.
Ponudba je konkurenčna alternativa vse dražjim storitvam individualnih ali vodenih vadb. Seveda priganjanja trenerja aplikacija ne bo nadomestila, a vseeno ponuja možnost, da lahko naredite nekaj dobrega zase v udobju vašega doma. Ob tem velja poudariti, da so vadbe zasnovane na pedagoškem nivoju in niso skupek forumskih debat ter barskih priporočil.
Sam sem preizkusil vaje raztezanja s Pamelo ter tehniko sproščanja z dihalnimi vajami. Tečaji oziroma vadbe so jasno vodene in menim da se za slehernega uporabnika lahko najde dejavnost, ki ga bo tako ali drugače pritegnila. In še ena dobra stvar, gre za naročnino, tako da lahko kolebate iz meseca v mesec.
A pomen ure je še kje drugje. Predvsem, da se nadzorujete iz dneva v dan. Spremljate pulz, nivo stresa, dolžino spanja, nasičenost kisika … Vse to so parametri, ki nekako sestavijo sliko vašega ”života”. Dobra stvar je, če se seveda zadeve resno lotite, da vam umetna inteligenca priporoča, kakšne ukrepe sprejeti, da izboljšate ta ali on kazalnik. Primer, želite doseči želeno telesno težo, imate opcijo z intenzivnejšimi vajami ali pa prilagoditev jedilnika.
Meni ljuba je recimo možnost uvajanja v rekreacijski tek. Koliko časa bi rekli da je potrebnega, da lahko nekdo ki ni tekel zadnje pol leta, spet brezskrbno preteče tri kilometre? Aplikacija pravi da pet tednov, s tremi različnimi vadbenimi termini na teden. Profesionalno, mar ne?
Dejstvo je, da bi lahko o pametni uri Huawei Watch GT 5 pisal še naslednjih 5 ali 10 tisoč besed. Funkcij je nepregledno veliko. Kot že omenjeno na začetku, je ura namenjena zelo širokemu profilu uporabnikov. Da Huawei misli resno, je denimo zdaj mogoče ure elegantno povezati z operacijskimi sistemi EMUI, Android in iOS. To je nekaj, kar je že skoraj v nasprotju z mnogimi proizvajalci, ki zapirajo okolja svojih operacijskih sistemov.
Po dobrem tednu dni testiranja ure pred uradnim lansiranjem še težko potrdim vse navedene izboljšave naprave v novi generaciji. Drži, da je ura navigacijsko bolj natančna, kar sem opazil pri vožnjah s kolesom ter sprehodih s psom. Prav tako se strinjam, da je odčitek pulza ter temperature natančnejši. Posledica tega so natančnejši algoritemski izračuni in posledično realnejše stanje vašega telesa. Če boste uro ”mučili” kot sem jo sam, bo baterija držala vsaj teden dni, manj aktivni uporabniki pa lahko pričakujete tudi do 10 dni avtonomije.
Na koncu se vračam k začetnemu vprašanju, ki še vedno ostaja odprto. Kje bo viden hitrejši napredek, pri vzpostavitvi sistema zdravstva v Sloveniji ali na področju pametnih ur, ki vse bolj postajajo tudi zdravstveni pripomočki s kančkom angažmaja osebnih trenerjev? Z vstopno ceno 279 evrov, bi skorajda stavil na slednje.
Rocco
foto: caranduser.com
Kocno, da se da povezat tut z drugimi napravami. Kaj pa placevanje je opcija?
Imam 3 gen. Ful dober dela bo treba menjava za tole 5
panda je res kjut… skoz bi to nosu, kok je pa animacij tega?
kr kjut zadevca 🙂
Apple watch pa deluje 1 dan, max 2. Pa razumi ce mors….
Zgleda kar napredek od trojke, bo treba počasi zamenjati 😎
Meeeh. Mene pa tele digitalne zadeve res ne mikajo. Žal