TehnikaTesti

Huawei MatePad 11.5 S Paper Matte Edition

Za ustvarjalce po srcu

Sam spadam med tiste uporabnike, ki pri svojem delu in zabavi prisegajo na izdelke z obgrizenim jabolčkom v logotipu. A glede na nedavno neprijetno izkušnjo, ko je omenjeni izdelek povsem nepričakovano in brez opozorila prenehal delovati, sem tudi sam pričel raziskovati kakšne so alternative na področju tabličnih računalnikov. Kot nalašč smo v uredništvo prejeli najnovejši Huaweijev izdelek, ki na podlagi specifikacij spada ob sam bok jabolčnih izdelkov, a je na voljo za precej nižjo ceno.

Ohišje je izdelano iz enega kosa kovine, tipkovnica (ki je tudi ovitek) in ekran – slednji je posebej razvit za preprečevanje bleščanja – dajejo že ob prvem pogledu na MatePad vtis kakovosti. Svoje zmogljivosti pa že ob vklopu pokaže tudi 144-herčni ekran z ločljivostjo 2200 x 1440 pikslov. Prikazane slike so kristalno čiste, barve in kontrast odlična, navdušita tudi hitrost osveževanja in občutek odzivnosti. Ob pogledu na ekran, je možno opaziti, da je le-ta matiran in po prvih nekaj minutah uporabe opazim še rahel »šum«, a se takoj za tem, ko se tega navadim matirana površina prikaže v svoji dobri luči. Prstni odtisi so precej manj opazni in moteči kot na svetlečih površinah, prav tako je odsevov v sončnem vremenu izredno malo, bi si pa v tistih najbolj sončnih pogojih zaželel malenkost večje svetilnosti.

Prav tako se posebej razvita struktura ekrana izkaže za izvrstno pri uporabi pisala M-Pencil 3. Pisalo se samodejno poveže s tablico, ko ga položimo na zato namenjeno magnetno mesto na robu in se, ko je tam shranjeno tudi brezžično polni. Pisanje hitrih zapiskov ali skiciranje v beležnici, dajeta tako pristen občutek, da v hipu pozabimo da vse to opravljamo na digitalni podlagi in ne na pravem papirju s svinčnikom v roki.

Strukture ekrana in delovanja pisala bodo še posebej veseli tisti bolj ustvarjalni, saj so  v HarmonyOS operacijskem sitemu vključili aplikacijo GoPaint. Slednja vsebuje več kot 100 različnih virtualnih čopičev in realistične podlage virtualnega papirja ter tako omogoča ustvarjanje pravih digitalnih umetnin.

Ker sam spadam med slikarsko manj spretne sem se raje lotil preizkusa tipkovnice in aplikacij, potrebnih za vsakodnevno ustvarjanje prispevkov. Tipkovnica integrirana v kakovosten usnjen ovitek se, tako kot pisalo, samodejno poveže s tablico prek tehnologije NearLink, ko jo s pomočjo magnetov namestimo na MatePad.

Takoj ob prvi uporabi opazim, da gre za pravo mehansko tipkovnico, kar daje izvrstne povratne informacije med tipkanjem. Zmoti le postavitev tipk, saj med preizkusom nikakor nisem uspel nastaviti, da bi se le-ta ujemala z vnosom na ekranu, a z nekaj vaje tudi na to pomanjkljivost hitro pozabim.

Ko je besedilo za članek napisano, sledi še oblikovanje članka, urejanje fotografij in montaža video posnetkov. Pri urejanju video posnetkov s prednameščeno aplikacijo CapCut vse poteka gladko. Renderiranje posnetkov je tudi v ločljivosti 4K potekalo hitro, uporaba pisala za detajlne popravke  v čarovnici videa pa je presenetljivo uporabna. Malce več težav se pojavi pri obdelavi fotografij. V zbirki aplikacij trenutno ni namenske aplikacije namenjene obdelavi fotografij, a s prihodom naslednje generacije operacijskega sistema obljubljajo, da bodo popravili tudi to.

Tudi sicer je zaradi uporabe HarmonyOS tu in tam potrebno malce iznajdljivosti. Tako na primer manjka namenska aplikacija YouTube, a si lahko kot nekakšno bližnjico dostop do omenjenega portala zagotovimo skoraj z enako uporabnostjo in izgledom kot z namensko aplikacijo.

Pri tem gre poudariti, da je kljub vsemu, večina najbolj priljubljenih aplikacij na voljo v Huawei App Galery. Tako na primer najdemo namenske aplikacije za vse slovenske banke, najbolj priljubljene spletne in fizične trgovce, kot tudi za ponudnike video vsebin na zahtevo.

Za sprotno beleženje spominov in prisostvovanje v video klicih, sta na voljo dve kameri. Kamera na sprednji strani tablice zajema sliko v ločljivosti 8 miljonov točk in ima zorni kot 105 stopinj, medtem ko video zajema v Full HD ločljivosti. Prav tako je opremljena s funkcijo FollowCam, ki zagotavlja, da bo vaš obraz med video klicem vedno v fokusu in na sredini kadra.

Zadnja kamera zmore zajemanje fotografij z ločljivostjo 13 miljonov točk in je poleg zajemanja fotografskih spominov nadvse primerna za skeniranje dokumentov. Za ovekovečenje premikajočih se spominov pa lahko video snemamo vse do ločljivosti 4K. Vseeno velja povedati, da kakovost fotografij zajetih z obema kamerama ne dosega kakovosti današnjih mobilnih aparatov in sta zato kameri primarno namenjeni opravljanju video klicev in skeniranju dokumentov.

Za gladko delovanje skrbi 8 GB RAM pomnilnika, 8-jedrni Qualcomm Snapdragon 7 procesor in Adreno 644 grafični procesor, ki pripomore pri grafično zahtevnejših opravilih. Da bo prostora dovolj za vsa umetniška ustvarjanja, zapiske in fotografije je na voljo 256 GB vgrajenega spomina, prek USB-C vmesnika pa lahko pomnilnik razširimo z uporabo ključka ali SSD diska.

Za poganjanje vsega omenjenega je na voljo 7.700 mAh velika baterija, ki po navedbah proizvajalca zagotavlja do 10,5 ur gledanja posnetkov. Tudi v praksi lahko to potrdim, ob uporabi z namenom branja, pisanja ali gledanja posnetkov baterija zdrži navedeno dobo, se pa ta razumljivo zmanjša ob uporabi zahtevnejših aplikacij. Dobra ura urejanja posnetkov 4K resolucije v aplikaciji CapCut je posrkala približno 20 odstotkov baterije, kar vseeno pomeni da bi tablica nemoteno delovala 5 ur.

Malce preseneti teža same naprave saj spada med tiste bolj obilne. 508 gramov znaša teža brez tipkovnice, ta doda naslednjih 320 gramov, za zaključek je tu še pisalo s 15 grami. Tako celoten komplet pripravljen na delo tehta slabih 850 gramov.

Obratno presenečenje teži sledi ob pogledu na ceno. Za odličen 11,5 palčni tablični računalnik s priloženo tipkovnico zahtevajo pri Huaweiju 549 evrov, dodatek v obliki pisala M-Pencil 3 bo vašo denarnico olajšal še za nadaljnjih 99 evrov. Podobna konfiguracija proizvajalca z obgrizenim jabolkom bi vašo denarnico z lahko olajšala za dvakratni znesek od omenjenega.

Če ste torej umetniško usmerjeni, vam veliko pomeni pristen občutek risanja po papirju in lahko sklenete nekaj kompromisov pri uporabi nekaterih namenskih aplikacij, vas bo Huawei MatePad 11.5 Paper Matte edition navdušil. Ko bodo pri Huaweiju dodali še namenske aplikacije za obdelavo slik, bo MatePad odlično »orožje« za vse ustvarjalce in bo postal zelo resna konkurenca ter potreben razmislek tudi za uporabnike ostalih operacijskih eko sistemov.

HVALIMO:
+ kvalitetna izdelava
+ odličen 144 Hz ekran
+ struktura ekrana, ki spominja na papir
+ avtonomija baterije
+ mehanske tipke na tipkovnici
+ uporaba pisala M-Pencil 3 za umetniška ustvarjanja
+ cena

GRAJAMO:
– teža
– zrnatost ekrana zaradi ne svetleče strukture
– svetlost ekrana v sončnih pogojih
– foto aparata ne boste uporabljali preveč pogosto
– postavitev tipk na tipkovnici se ne ujema z vnosom

Matej Grofelnik
foto: caranduser.com

Povezani članki

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja

Preberite še
Close
Back to top button