
Zagotovo se vam je že zgodilo, da ste založili svoje brezžične slušalke. Nemara jih celo izgubili. Pred dnevi sem se sam znašel v situaciji, ko nisem moral dognati, kje sem izgubil stik s svojimi slušalkami.
Statistika pravi, da vsak šesti uporabnik izgubi brezžične slušalke. Pred leti je tokijski upravitelj vlakov Keikyu izjavil, da letno najdejo 6.800 etuijev brezžičnih slušalk. Sicer to nanese na 18 kompletov dnevno, pa vendar se globalno številka nabere. Analitiki ocenjujejo, da letno kar 17 odstotkov lastnikov izgubi svoje brezžične slušalke. Dejstvo je, da tehno giganti ne bodo ostali brez posla.
Po drugi strani pa se poraja zimzeleno vprašanje, kakšen tip slušalk izbrati. Doslej sem prisegal na ušesne slušalke, saj te omogočajo dober izkoristek funkcije odstranjevanja šumov, kakor tudi kakovosti predvajanja glasbe. Glede na moj življenjski stil in dejavnosti mi razne iteracije za športne aktivnosti ne pridejo v poštev, hkrati pa večina njih ne ponuja možnosti aktivnega odstranjevanja hrupa iz okolice.
Na trgu je še ena opcija brezžičnih slušalk, in sicer se jim žargonsko reče slušalke odprtega tipa. Brezžične slušalke FreeBuds 6 se torej ne zarine v ušesni kanal, ampak le preprosto vstavi v uho. Kot že razvidno s fotografij, futuristična kapljičasta oblika nudi udobno prileganje ter ustvarja estetski videz. Sploh v tejle mišje sivi kovinski barvi delujejo precej organsko.
Pri Huaweiju pravijo, da so slušalke FreeBuds 6 z aktualno letnico 9 odstotkov lažje od prejšnje generacije, medtem ko je celostna zasnova slušalk manjša. V številkah to pomeni, da slušalka meri 30,6 mm × 18,5 mm × 24,0 mm in tehta 4,9 g. Slednje se zavoljo načina nošnje niti ne občuti, saj slušalke nekako lebdijo v ušesu. Posledično vam bo med nošnjo večkrat zastal dih, saj ne boste vedeli, ali se slušalka še drži vašega ušesa. Stvar navade. 😊
Všečno zasnovane slušalke v sebi, poleg vse napredne tehnologije, skrivajo baterijo s kapaciteto 39,5 mAh. To pomeni, da bo posamezna slušalka imela energijo za od 3 do 6 ur delovanja, odvisno od načina uporabe – funkcija odstranjevanja šumov, glasovni klic, poslušanje glasbe, izbrana kakovost zvoka …
Da ne bo skrbi pred izpadom energije, se lahko slušalke v dobrih 15 minutah v jajčastem etuiju napolnijo za avtonomijo 2,5 ure. Sicer pa etui z dimenzijami 66,2 mm × 49,9 mm × 26,8 mm vsebuje baterijo s kapaciteto 510 mAh, kar pomeni do 36 ur energije za polnjenje slušalk. Skoraj 3-krat ju lahko napolnimo iz etuija.
Ima pa etui, katerega tečaj elegantno odpre prirezan pokrov, poleg žičnega polnjenja preko USB-C, še funkcijo brezžičnega polnjena. Le-to bo za popolno napolnjenost vzelo 150 minut časa, medtem ko žično polnjenje ohišje s slušalkami napolni v 45 minutah.
Navdušenje nad preprostimi elementi ohišja, kot sta funkcijska LED lučka ter tipka za povezljivost slušalk na desni strani ohišja, nikoli ne usahne, saj je vse nasprotno precej bolj komplicirano za uporabnika. S pristopom povezovanja s tipko se ne potrebuje več kot 10 sekund. Omeniti še velja, da je FreeBuds 6 moč spariti z dvema napravama.
Poteg slušalk iz etuija zahteva malce privajanja. Sam sem uporabil metodo, da sem desno slušalko izvlekel (ali bolje rečeno potisnil) z leve strani v desno, dočim levo slušalko ravno obratno. Poteg slušalke je težko izvedljiv zaradi načina odreza pokrova etuija, ki podobno otežuje navpičen izvlek slušalke. A vse to so filigrantske opazke, ki vas jih večina ne bo zaznala.
Čarobnost uhlja je ta, da je vsak unikaten. Še levi in desni si nista na las podobna. Posledično sem fasciniran, da je inženirjem uspelo na podlagi več deset milijonov podatkov o ušesih, zasnovati slušalke za optimalno udobje ter uskladiti prileganje. Strah o izpadu in izgubi slušalke je v večini primerov odveč.
Kljub temu, da sem precej stresal z glavo (že malce neprijetni gibi), se slušalki nista zlahka ”utrgali” iz ušesa. Popuščanje je postopno, zato bo vsak uporabnik v vmesnem času že posegel po slušalki, ter jo umestil v uho. Za ziheraške tipe oziroma tiste, ki si boste zaželeli malce več oprijema slušalk v ušesu, je proizvajalec v komplet dodal silikonska prekrivala, ki se ne opazijo na prvo žogo. Sam se prekrival nisem posluževal, saj mi je standardna konfiguracija brezžičnih slušalk dobro ustrezala.
V praksi so brezžične slušalke odprtega tipa Huawei FreeBuds 6 zelo dobre. Ustvarijo odlično zvočno kuliso. Čistost zvoka, poudarjeni basi in detajli skladb, ki jih mnoge slušalke izničijo. Prednost odprtega tipa vidim še v tem, da slušalka ni zarita v sluhovod, s čemer se vsaj nekoliko zmanjša direkten vpliv jakosti na preostane dele ušesa.
Doprinos zasnove je tudi higiena, saj se te slušalke enostavneje očistijo, hkrati pa se še v osnovi ne toliko kontaminirajo, kot denimo tesnoprilegajoče brezžične slušalke. Za povezljivost skrbi Bluetooth 5.2, kar omogoča jasne klice in ne ustvarja prekinitev med aktivnostjo.
Najbolj me je presenetilo aktivno odstranjevanje hrupa iz okolice. Med telefonskim pogovorom z uredniškim pajdašem sem hodil ob cesti, ki meji na železniško progo. V danem momentu je mimo peljal tovorni vlak. Pogovor sem nadaljeval, čeprav svojega govora nisem slišal, slišal pa sem sogovornika. No, hec je v tem, da je sogovornik mene dovolj spodobno slišal in razumel, pravzaprav ni dojel, da mimo mene pelje vlak.
Teorija pravi, da slušalke Huawei FreeBuds 6 prepoznajo vaš glas med klicem in zagotavljajo jasne klice tudi v hrupnih okoljih, na primer na športnih prireditvah z okoljskim hrupom jakosti do 95 dB in pri vetru s hitrostjo do 8 m/s. Več kot očitno, zapisano deluje v praksi.
Vse to zahvaljujoč kupu napredne, pametne tehnologije. Poleg razumevanja polnjenja slušalk in porabe energije, ki lahko za 37 odstotkov podaljša življenjsko dobo baterije, inteligenca prilagaja glasnost slušalk glede na hrup iz okolice in tako zagotavlja optimalno udobno poslušanje.
Še enega asa imajo v rokavu tele slušalke. Upravljanje ukazov s premikanjem glave. Na dohodne klice s prostoročnim upravljanjem, se lahko javimo tako, da pokimamo oziroma jih zavrnemo z odkimavanjem glave. Izkušnja še ni povsem idealna, a je dober prikaz, kaj se nam obeta v bodoče.
Vse omenjene funkcije in parametre lahko konfiguriramo v hišni aplikaciji Huawei Audio. Poleg statusa napolnjenosti slušalk in etuija, je razvidno s katerimi napravami so slušalke sparjene. Funkcija aktivnega odstranjevanja hrupa omogoča tri programe – Dynamic, Cozy in General. Cel kup opcij za efekte predvajane glasbe, vključno z individualno nastavitvijo z ”mešalko”.
Ob iskalniku slušalk se nahaja zavihek pametne detekcije nošnje slušalk, medtem ko si je moč personalizirati gestikularno upravljanje. Slednje omogoča drsenje, pritisk z držanjem, dvojni ter trojni dotik.
Huawei FreeBuds 6 navdušijo na več področjih, začenši z izgledom. Sledi način podajanja zvoka ter odstranjevanje le-tega, medtem ko je nošnja brezžičnih slušalk odprtega tipa v kapljevinasti obliki svojevrstna izkušnja. Preizkušen komplet se ceni na 160 evrov, kar je vsled kvalitete izdelave ter implementirane tehnologije konkurenčno pozicioniranje.
Le nekoliko bolj mrkega obraza je lastnik ob izgubi tako prepričljivega izdelka, ki zadosti večini situacij, v katerih se bo uporabnik znašel – udeležba na konferenčnih klicih v pisarnah odprtega tipa, možnost simultanega preklopa na klic z mobilnega telefona, kolesarjenje ob mestnem vrvežu, igranje igric na mestnem avtobusu …
No, jaz pa na srečo nisem postal del statistike, tisti šesti uporabnik brezžičnih slušalk.
Hvalimo:
+ všečna estetika
+ videz in občutek kvalitete
+ ergonomska zasnova v kombinaciji s peresno lahkotnostjo nošenja
+ delovanje aktivnega odstranjevanja hrupa glede na tip slušalk
+ higienski vidik uporabe slušalk
+ spodobna avtonomija ter možnost hitrega polnjenja
Grajamo:
– omejeni načini izvleka slušalk iz etuija
– upravljanje ukazov s premikanjem glave
Rocco
foto: caranduser.com