Nedavno smo na uredništvo v preizkušnjo prejeli Honorjev paradni konj med pametnimi telefoni, Magic6 Pro, nad katerim smo bili zaradi celotne sestave in seveda tehnoloških bonbončkov nadvse navdušeni. Tokrat nas je razvajal nekoliko bolj dostopen model 200 Pro, ki pa bistveno ne zaostaja za svojim mogočnejšim bratom, kar bomo dokazali tudi skozi podrobnejši pregled. Vsekakor pa Honorju 200 Pro ne gre zanikati, da je izredno vizualno dovršen in estetsko izdelan pametni telefon.
Najprej bomo nekaj besed namenili tehnološkim inovacijam Honorja 200 Pro, kasneje pa sledi kratka primerjava dveh strojev prodornega kitajskega proizvajalca pametnih naprav. 200 Pro je eden od najnovejših dodatkov v Honorjevem razširjenem portfelju pametnih telefonov, ki ponuja mešanico sistemov visokega razreda z dostopnejšo ceno za širši krog potrošnikov. Honor je razmeroma mlada blagovna znamka, ki se je po osamosvojitvi od podjetja Huawei nenehno razvijala in si pridobila ugled z izdelavo naprednih pametnih telefonov, ki dobro konkurirajo na trgih srednjega ter najvišjega razreda, kar je s svojimi kompetencami dokazal že Magic6 Pro. Honor 200 Pro spada v tisto prvo kategorijo, saj zagotavlja impresivno zmogljivost, dovršen zaslon in izjemne fotografske sposobnosti, ne da pri tem ožame vašo denarnico.
Honor 200 Pro kljub uvrstitvi v srednji razred izžareva vrhunsko zasnovo, saj je opremljen z elegantno, stekleno sprednjo stranjk, združeno z aluminijastim okvirjem. Čeprav ni tako eleganten ali prefinjen kot Magic6 Pro, je še vedno udoben za rokovanje. Hrbtna stran ima gladko matirano površino, pri testnem primerku z vzorcem marmorja, ki zmanjšuje madeže prstnih odtisov, in je na voljo v različnih barvah, od klasične črne do bolj živahnih odtenkov, kot sta modra in zelena. Osebno mi je 200 Pro nekoliko privlačnejši od dražjega brata, le jajčasta obroba postavitve kamer na zadnji strani me pušča nekoliko ravnodušnega.
Spredaj ga krasi 6,78-palčni zaslon OLED, ki zagotavlja svetle in živahne barve z globokimi črnimi odtenki, od tega kar 90,8 odstotkov površine pokriva zaslon. Osveževalna frekvenca znaša največ 120 Hz, kar je v tem cenovnem razredu pred številnimi konkurenti. Zaslonska tehnika Honorja 200 Pro podpira tudi HDR10, zato bo poskrbel tudi za zahtevnejše kupce, ki radi čas preživijo ob pretakanju večpredstavnostnih vsebin ali igranju iger.
Za zmogljivost pod površjem skrbi čipovje Snapdragon 8 Gen 3, zanesljiv procesor srednjega višjega razreda, ki zlahka opravi večino nalog. Ne glede na to, ali brskate po spletu, uporabljate več aplikacij hkrati ali igrate zahtevne igre, mobilnik ostaja hiter in odziven. Ni tako bliskovito hiter kot Magic6 Pro, vendar se za to ceno 200 Pro odlično obnese. Kar zadeva pomnilnik RAM in shrambo podatkov, Honor 200 razvaja z 12 GB RAM in 512 GB proste shrambe, kar je več kot dovolj za večino uporabnikov.
A glavna točka Honorja 200 Pro ali praktično kupcem najbolj pomembno področje dandanes, je sposobnost fotografiranja, kar je pri tej napravi odlično zastopano. Na hrbtni strani najdemo trojico kamer in sicer osrednjo s 50 megapiksli, 12 MP ultraširokokotni objektiv in 2 MP makroobjektiv. V tem segmentu le redkokateri mobilnik ponuja tolikšno sposobnost delovanja v različnih svetlobnih pogojih in hkrati zagotavlja ostre ter živahne fotografije. Videoposnetke lahko zajema tudi v 4K ločljivosti s 30 sličicami na sekundo. Glavno tipalo zajame precejšnjo količino podrobnosti, ultraširok objektiv pa zagotavlja dobro vsestranskost za posnetke pokrajine ali skupinske fotografije. Slednje dokazuje tudi nekaj primerov zajemkov z nedavnega dopustovanja na čudoviti hrvaški obali. Precej impresivno je tudi približevanje ali zoomiranje, saj lahko z udobja spremljate dogajanje v daljavi. Na sprednji strani, na vrhu zaslona, tiči kamera za selfije z 32 MP, ki zagotavlja kvalitetne posnetke z naravnimi odtenki kože in včasih preveč izklesanimi podrobnostmi.
S takšno kamero lahko spremljate tudi precej oddaljeno dogajanje:
Za napajanje vseh sistemov na krovu z energijo, je zadolžena 5.200 mAh baterija, ki je več kot dovolj zmogljiva za celodnevno zmerno uporabo. Ne glede na to, ali pretakate videoposnetke, igrate igre ali brskate po družabnih omrežjih, telefon učinkovito obvladuje porabo energije. Vsekakor pa ob izčrpani bateriji ne bo potrebno dolgo trpeti, saj se le-ta zavoljo hitrega polnjenja z močjo 100 W do 100 odstotkov napolni v samo 41 minutah. Prav tako je opremljen z brezžičnim polnjenjem z močjo 66 W, ki lahko 5 W moči nameni za polnjenje v nasprotni smeri (napajanje ostalih naprav).
V telefonu Honor 200 Pro je nameščen operacijski sistem MagicOS 8.0, ki temelji na operacijskem sistemu Android 13. Programska izkušnja je čista in enostavna za navigiranje skozi menije. Celotna uporabniška izkušnja je izredno intuitivna, Honorjeve prilagoditve, kot so izboljšane funkcije zasebnosti in optimizacije za igranje iger, pa povečajo privlačnost naprave. Telefon podpira povezljivost 5G, dve reži za SIM in NFC za brezstično plačevanje. Na voljo je tudi senzor prstnih odtisov pod zaslonom, vendar pa manjkajo nekatere napredne funkcije, s katerimi se ponaša Magic6 Pro, kot sta kamera pod zaslonom in zahtevnejše programske izboljšave, ki jih poganja umetna inteligenca.
Kratka primerjava s Honor Magic6 Pro
Zdaj, ko smo podrobno predstavili Honor 200 Pro, je čas, da si ogledamo, kako se primerja s paradnim modelom Honor Magic6 Pro. Po pričakovanjih je med napravama več ključnih razlik, med najpomembnejšimi dejavniki pa nedvomno cena. Ker sem osebno primarno večji poznavalec avtomobilske industrije, bi primerjavo teh dveh naprav bolje opredelil kot primerjavo denimo Škode Superb in Audija A6. Oba sta del istega koncerna in si delita številne lastnosti, vendar po različni ceni, a hkrati Škodin kraljevi model drastično ne zaostaja za Audijevim nasprotnikom, ponuja približno enako sestavo pod površjem, kakovostno zasnovo in napredno tehniko, hkrati je vse zapakirano v dostopnejši paket. Tako rekoč kupci za nič niso prikrajšani, le za tisto znamko na nosu, ki označuje višjo vrednost.
Oblikovanje
Čeprav imata obe napravi zaslone s tehnologijo OLED, Magic6 Pro prekaša 200 Pro z malenkost večjim 6,8-palčnim zaslonom, ki pokriva 91,9 odstotkov sprednje strani in višjo frekvenco osveževanja 144 Hz. Magic 6 Pro je tudi bolj vrhunsko oblikovan, saj ima rahlo ukrivljen zaslon in keramično hrbtno stran v primerjavi z bolj ravnim stekleno-aluminijastim oblikovanjem Honorja 200 Pro. Če vam je absolutno najboljša kakovost zaslona prioriteta, je Magic6 Pro jasen zmagovalec, vendar bo za večino uporabnikov več kot zadostovala ponudba modela 200 Pro.
Zmogljivost
Kar zadeva surovo moč, je pod okovjem obeh naprav Snapdragon 8 Gen 3, z manjšimi prilagoditvami pri Magic6 Pro. Razlika se malenkost opazi pri zahtevnih aplikacijah, kot so igre, urejanju videoposnetkov in večopravilnost, kar se pri vsakdanji uporabi družabnih omrežij ali brskanju po spletu vsekakor ne igra vlog. Če niste zahtevni uporabnik, razlika v zmogljivosti morda ne bo upravičila razlike v ceni.
Kamera
Honor Magic6 Pro je opremljen z naprednejšim sistemom kamere, z glavnim 108 MP senzorjem, 10-kratno optično povečavo, večje število sličic pri ločljivostih 1080p ter 4K in izboljšanimi funkcijami umetne inteligence. Honor 200 Pro je za svojo ceno sicer soliden, vendar ne more tekmovati z vodilnim modelom na področju surove kakovosti posnetkov. Magic 6 Pro je zaradi naprednega tipala in obdelave slik odličen tudi pri fotografiranju pri šibki svetlobi.
Nekaj primerkov fotografiranja s Honor 200 Pro:
Baterija
Oba telefona imata podobno baterijo, s 5.600 mAh rezervo pri Magic 6 Pro in približno enako zmogljivost hitrega polnjenja, zatorej 200 Pro na tem področju praktično ne zaostaja in utrjuje svojo cenovno prednost.
Programska zasedba
Magic 6 Pro vsebuje več funkcij, vključno s kamero za selfije pod zaslonom, naprednejšimi zmogljivostmi umetne inteligence in boljšo kakovostjo izdelave. Vendar pa Honor 200 Pro še vedno ponuja dobro zaokroženo izkušnjo s podporo 5G omrežja, NFC povezavo in hitrim senzorjem prstnih odtisov v zaslonu, zato je odlična možnost za tiste, ki ne potrebujejo dodatnih zvoncev in piščalk.
Cena
Cena modela Honor 200 Pro znaša približno 800 evrov, zaradi česar je dobra izbira za tiste, ki iščejo vrhunske funkcije po dostopnejši ceni. Honor Magic6 Pro po drugi strani stane približno 1.349 evrov, kar skoraj podvoji ceno modela 200 Pro. Kar postavlja vprašanje, ali je Magic6 Pro res vreden dodatnih 550 evrov? Po mojem skromnem mišljenju vsekakor ne, z izjemo potrošnikov, ki vsako sezono iščejo najbolj izpopolnjeno napravo. Honor 200 Pro je prepričljiv pametni telefon srednjega razreda, ki zagotavlja odlično zmogljivost, odličen zaslon in spodobno kakovost fotoaparata po konkurenčni ceni. Če iščete pametni telefon, ki bo zlahka zadostil vsakodnevna opravila, zagotavljal odlične medijske izkušnje, je Honor 200 Pro prava izbira.
Žiga Kolman
foto: caranduser.com
Sprašujem se, če bodo čez par let samo še kitajci od telefonov. Tole namreč zgleda res kar beštija.