NoviceZanimivosti

Elektrika po citroënovsko stoletje kasneje

Julija 1925 je André Citroën elektrificiral Pariz in svet s prvim osvetljevanjem Eifflovega stolpa.

Na sobotni večer, 4. julija 1925, je ime Citroën v svetlobnih črkah zasijalo na Eifflovem stolpu. André Citroën se je podal v drzno avanturo inženirja Fernanda Jacopozzija: osvetliti najbolj prepoznaven simbol francoske prestolnice. Ni bil osvetljen le stolp – osvetljena je bila tudi vizija Andréja Citroëna. Jasno je prepoznal tehnični izziv, globalni odmev projekta in izjemen oglaševalski potencial. To sposobnost presenečanja, inoviranja in premikanja meja je vnesel v vsa področja svojega delovanja: od proizvodnje, tehnologij in oblikovanja do prodajnih procesov, poprodajnih storitev, upravljanja z zaposlenimi in komunikacije. Globoko zasidran v družbi je André Citroën gojil ambicijo, da s svojimi idejami olajša avtomobilsko izkušnjo in ljudem ponudi več svobode pri gibanju in večjo neodvisnost.

V nekaj tednih je bilo na Eifflovem stolpu nameščenih 250.000 žarnic v šestih različnih barvah, povezanih s 6.000 metri električnih kablov. Ob prižigu luči 4. julija 1925 je bilo v 40 sekundah prikazanih devet svetlobnih prikazov: arabeske, meteorski dež, kometi itd., vse do sedmih črk C.I.T.R.O.Ë.N. in dvojnega t. i. »ševrona«. Spektakel se je nato ponavljal pred očaranimi Parižani.

André Citroën je bil gospodar luči Eifflovega stolpa vse do leta 1934, vsako leto pa je svojo postavitev obnavljal, zvest filozofiji znamke Citroën: postaviti tehnološko inovacijo v središče in v službo vsakdanjega življenja. Že leta 1928 sta dva veličastna osvetljena številčnika s premerom 20 metrov Parižanom prikazovala točen čas, le nekaj let pozneje, leta 1934, pa je Citroën ponovno očaral mesto z velikanskim 160 metrov visokim termometrom, ki je spremljal temperaturo Pariza in jo prikazoval visoko nad mestom.

Drznost, inovativnost, iskanje izvirnih, učinkovitih in praktičnih rešitev. Citroën nikoli ne bo odstopil od te poti. Obstaja veliko ikoničnih primerov. Model Traction Avant je pustil neizbrisen pečat s svojim slogom, robustnostjo in številnimi tehnološkimi inovacijami. Po drugi svetovni vojni se je znamka uspešno soočila z velikim izzivom tistega časa: Evropejcem zagotoviti cenovno dostopno in učinkovito mobilnost. Tako je nastal ikonični Citroën 2CV, za profesionalce pa Type H, prvo lahko gospodarsko vozilo. Citroën je nato podpiral tudi razvoj industrije prostega časa z modeli, ki so jih ljudje lahko vzeli s seboj na počitnice, kot so Ami 6, GS in Méhari.

Danes, v času, ko je družbeni izziv omogočiti čim širšemu krogu ljudi dostop do električnih vozil, Citroën znova stoji ob strani svojim strankam s praktičnimi in inovativnimi rešitvami, ki odgovarjajo na vse potrebe: izum ničemisijske mikromobilnosti z Amijem, lansiranje prvega električnega in cenovno dostopnega avtomobila v Evropi z ë-C3, pionirska električna ponudba v C-segmentu z ë-C4, električni pogoni na voljo v celotni novi ponudbi lahkih gospodarskih vozil itd. Električna ponudba, ki temelji na preprostih in dostopnih rešitvah, na primer z izbiro LFP baterij v modelih C3 in C3 Aircross, z razumno velikimi baterijami v modelih C4 in C4 X, kar pomaga omejiti težo in stroške za uporabnika v vsakdanji rabi, hkrati pa omogoča hitro polnjenje z močjo 100 kW za enostavnejša daljša potovanja, ali pa z aplikacijo e-ROUTES, povezanim asistentom, ki omogoča brezskrbno načrtovanje dolgih poti.

Rudi Leskovec
foto: caranduser.com

Povezani članki

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja

Back to top button