Britanski vozniki kombijev so preobremenjeni in pod prevelikim stresom ugotavlja najnovevjša raziskava
Skoraj vsak četrti (24 %) britanski voznik kombija se je v zadnjih 12 mesecih soočil s težavami z duševnim zdravjem, kaže najnovejša raziskava podjetja Volkswagen Gospodarska vozila.
Po podatkih raziskave družbe Volkswagen Gospodarska vozila se je četrtina (24 %) britanskih voznikov kombijev v zadnjem letu soočila z depresijo ali težavami z duševnim zdravjem zaradi dela. Med glavnimi vzroki za skrbi in stres, ki so privedli do težav z duševnim zdravjem, sta bila navedena slabo ravnovesje med poklicnim in zasebnim življenjem ter preveč delovnih ur (32 % oziroma 28 %).
Več kot polovica (51 %) od 1 000 anketiranih britanskih voznikov kombijev je poročala, da se vsak mesec počutijo preobremenjene z delom. Anketiranci so to pripisali velikemu podaljšanju delovnega časa, saj se je večini (60 %) britanskih voznikov kombijev delovni čas podaljšal, pri čemer jih kar 40 % dela 10 ur ali več na dan. Poleg tega je 1 od 10 anketiranih priznal, da dela 13 ur ali več na dan – skoraj dvakrat več kot leto prej, ko je delal tako dolgo.
V Združenem kraljestvu je zakonska omejitev za delo v povprečju 48 ur na teden – razen če delavci podpišejo sporazum o izvzetju iz te omejitve, kar kaže na dejstvo, da številni vozniki kombijev delajo bistveno več ur, kot dovoljuje zakonska tedenska omejitev. Kljub temu, da raziskava govori o voznikih kombijev na Otoku, pa bi lahko, čez palec, podobne ugotovitve našli v Sloveniji. Če se vozite po avtocestah pogosto vidite mimovozeče voznike kombijev, ki izgledajo na smrt utrujeni. Da ne omenjamo voznikov, ki se prevažajo s kombiji raznih romunskih, ukrajinskih … registrskih označb.
Boštjan Praprotnik
foto: caranduser.com