AvtomobilizemNasvetiNasveti in varnostNoviceVarnost

Že imate kamero na armaturni plošči vozila?

Zdaj jo priporočajo že evropske agencije za varnost v prometu, vendar pozor!

Namestitev kamere na armaturni plošči oziroma pogovorno imenovane »dashcam« je naložba v varnost v cestnem prometu – vsaj tako pravijo nekatere evropske agencije za varnost v prometu. Po njihovem mnenju lahko kamera na armaturni plošči zagotovi ključne dokaze v primeru trka ali nesreče, pomaga pri ugotavljanju krivde in zaščiti uporabnike pred lažnimi zahtevki. Zato določene zavarovalnice ponujajo dodatne popuste za voznike, ki jih uporabljajo.

Če se sprehodite po spletnih straneh trgovec, ki ponujajo video naprave, boste ugotovili da so osnovni modeli cenovno uvrščeni pri približno 25 evrih, s kvaliteto in dodatnimi zmogljivostmi pa cena pričakovano narašča. Ker je v Sloveniji še vedno kar nekaj voznikov, ki tovrstnih tehničnih rešitev ne poznajo, smo spodaj strnili nekaj osnovnih vprašanj in odgovore nanje, ki utegnejo prenekateremu vozniku nekoč nekdaj koristiti, odprli pa smo tudi nekaj vprašanj na temo pogojev uporabe in predpisov s tega področja.

Kaj je kamera na armaturni plošči ali »dashcam«?

Kamera na armaturni plošči je majhna video naprava, ki jo namestite v avtomobil, da med vožnjo snema ceste.

Katere so glavne prednosti uporabe takšne kamere?

Nadzorne kamere lahko zagotavljajo ključne dokaze v primeru trkov ali incidentov, pomagajo pri ugotavljanju krivde in preprečujejo lažne zahtevke. Z njimi lahko posnamete nepričakovane dogodke na cesti ter preprečite vandalizem in tatvine, ko je vozilo parkirano.

S kamero na armaturni plošči lahko posnamete tudi slikovita potovanja, ki si jih boste lahko predvajali kasneje. Za nove voznike se lahko posnetki kamere uporabljajo za preverjanje in izboljšanje vozniških spretnosti. Nekatere zavarovalnice ponujajo dodatne popuste za uporabnike nadzornih kamer, saj so močan dokaz ob uveljavljanju škodnih zahtevkov.

Katere funkcije moram iskati pri nakupu kamere na armaturni plošči?

Kakovost videoposnetka naj bo prednostna naloga, zatorej izberite najboljšo, ki si jo lahko privoščite. Če je možno, izberite napravo z ločljivostjo vsaj 1080p in dobrim delovanjem v slabih svetlobnih pogojih. Tudi širokokotni objektiv je pametna izbira, saj bo kamera tako zajela več cestišča. Funkcija GPS je uporabna za spremljanje hitrosti in lokacije, kar lahko dobro podpre morebitne škodne zahtevke.

Napredne funkcije kot je snemanje v zanki oziroma neprekinjeno snemanje so koristne, saj pomeni, da bo kamera delovala neprekinjeno, ne da bi vam bilo treba vsakih nekaj dni izprazniti pomnilnik. Način parkiranja je odlična funkcija, saj omogoča nadzor, ko vaš avtomobil stoji, in odvrača morebitne tatove ali vandale.

Kaj pa cene?

Cene kamer so zelo različne, od 25 pa do več kot 600 evrov. Čeprav so na voljo cenovno precej ugodne možnosti, se predlaga nakup modelov srednjega ali višjega razreda, saj boste tako dobili boljšo kakovost videoposnetkov, več zgoraj opisanih funkcij ter nenazadnje tudi višjo zanesljivost delovanja. Kakovostna kamera za običajno zahteva vložek med 150 in 250 evri. Dvostranski sistemi, ki ponujajo sprednje in zadnje kamere, se običajno gibljejo med 250 in 450 evri. Vrhunski modeli z ločljivostjo 4K, naprednimi funkcijami za pomoč vozniku ali povezljivostjo v oblak pa stanejo 450 evrov ali več.

Kaj pa zakonitost snemanja in uporaba v zavarovalnih in sodnih postopkih?

Kamere na armaturni ploščici je v Sloveniji sicer dovoljeno uporabljati, ne da bi za to potrebovali posebno dovoljenje, vseeno pa splošno snemanje zaradi varstva podatkov praviloma ni dovoljeno. Splošni razlog uporabe namreč pri nas namreč ni pravno opravičljiv, zato morajo v postopku dokazovanja prevladati zakoniti interesi nad interesi drugih udeležencev v dogodku/prometu. Zato dvakrat premislite preden morebitne posnetke delite na socialnih omrežjih ali spletu nasploh.

Glede uporabe posnetkov pri razjasnitvi okoliščin incidenta je potrebno najprej potrditi pristnost posnetka, obtožba oziroma globa pa sledi le v primeru, če kot prijavitelj sodelujete kot priča in se vključite v zakonski postopek. Nasvidenje anonimnost torej. Tako Policija kot zavarovalnice v Sloveniji priznavajo, da je uporaba videoposnetkov kamer na armaturni plošči.

Uporaba v tujini – da ali ne?

Pri sosednjih državah je uporaba dovoljena v osebne namene, vendar ohlapna zakonodaja pušča precej nejasnosti in nerazumevanja, saj vas lahko javna objava kaznuje z več tisoč evri recimo v kolikor obrazi oseb in registrske tablice vozil niso zabrisani. Zato je predlagano, da se pred uporabo v določeni državi pred tem pozanimate o tamkajšnjih predpisih in pogojih uporabe.

Blaž Likovič
foto: caranduser.com

Povezani članki

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja

Back to top button