Platforma za naslednjo generacijo Jeepov in Ramov
Stellantis širi svoje načrte elektrifikacije na poltovorjake in SUV-je.
Stellantis je avtomobilskemu svetu predstavil novo platformo STLA Frame z večenergijsko arhitekturo, prilagojeno baterijsko-električnim vozilom, ki je zasnovana za velike poltovornjake in SUV-je, s katerimi bodo nastopili na trgu Severne Amerike. Moderna platforma izpolnjuje zahteve po brezkompromisni zmogljivosti, vzdržljivosti in vsestranskosti ter ponuja do 800 km dosega oziroma 1.100 km v konfiguracijah s podaljšanim dosegom. Prav tako nastopa z vlečno zmogljivostjo 6.350 kilogramov in nosilnostjo do 1.224 kilogramov.
Platforma STLA Frame bo poganjala prihodnje Stellantisove poltovornjake, SUV-je in lahka gospodarska vozila. Podpira več pogonskih možnosti, kot so baterijsko-električni, električni s podaljševalnikom dosega, motorji z notranjim izgorevanjem, hibridni sklopi in pogon na vodik, kar zagotavlja prilagodljivost za razvijajoče se tehnologije. Sistem s podaljšanim dosegom združuje baterijo, električne pogonske module, vgrajeni generator in motor z notranjim izgorevanjem za povečanje dosega pri velikih obremenitvah. Tovrsten sistem nima neposredne mehanske povezave med motorjem in kolesi, temveč se zanaša na generator, ki napaja elektromotorje in polni baterijo. Takšna konfiguracija izkorišča električni navor za večjo dinamiko in omogoča vleko tovora brez zmanjšanja dosega.
STLA Frame predstavlja brezkompromisno rešitev, ki kupcem ponuja najboljši doseg, vleko in nosilnost v svojem razredu. Tehnologija REEV je namenjena olajšanju prehoda na izključno električna vozila, kar se ujema s Stellantisovimi širitvami izdelkov za blagovni znamki Jeep in Ram. Platforma, izdelana iz jekla visoke trdnosti, združuje vzdržljivost in manjšo maso. Sredinski del sprejme tekočinsko hlajene baterijske sklope s kapaciteto od 159 kWh do več kot 200 kWh, ojačana vodila okvirja pa zagotavljajo zaščito pred bočnim trkom. Trebušna plošča po vsej dolžini zmanjšuje aerodinamični upor in povečuje učinkovitost. Zasnovan je tudi za integracijo prihodnjih tehnologij za shranjevanje energije, kar zagotavlja dolgoročno prilagodljivost. Platforma sprejme spredaj in zadaj nameščene hišno razvite elektromotorje z močjo do 250 kW (340 KM), kar zagotavlja možnost pogona na vsa kolesa in hitre pospeške do stotice v 4,4 sekunde. Prilagodljivi sistemi vzmetenja, vključno z zračnim vzmetenjem, podpirajo različne terene in obremenitve.
Ključni parametri vozila vključujejo dolžino do 5.941 mm, širino do 2.124 mm in oddaljenost do 262 mm. Poudarjena je tudi prilagodljivost pri polnjenju, ki pri električnih izvedenkah podpira 350-kilovatno hitro polnjenje z 800-voltnim enosmernim tokom, ki 160 kilometrov dosega povrne v 10 minutah, medtem ko modeli REEV s 400-voltno arhitekturo polnjenja z močjo 175 kW v 10 minutah dosežejo za 80 kilometrov dosega. Poleg tega vozila omogočajo dvosmerno polnjenje za napajanje domov, drugih električnih vozil ali celo omrežja. Razvoj platforme STLA Frame je del Stellantisove 50-milijardne strategije elektrifikacije v okviru načrta Dare Forward 2030, ki krepi njegovo zavezo do leta 2030 v Evropi prodajati izključno električna osebna vozila, v ZDA pa 50-odstotni delež osebnih in poltovorjakov.
Žiga Kolman
foto: Stellantis