AvtomobilizemNoviceZanimivosti

30-letnica modela Škoda Felicia – prvega modela znamke pod okriljem skupine VW …

… ali kako sem sovražil ta avtomobil!

Določeni avtomobili pustijo sledi. No, in eden od avtomobilov, ki sem si ga najmanj želel videti v življenju je bila rdeča Škoda Felicia z litimi „feltnami“. Pravzaprav je bilo to prvo dejanje, ko sem zjutraj prišel v šolo. Ali je avtomobil že na parkirišču? S prekrižanimi prsti na vseh okončinah (da, fige sem delal tudi s prsti na nogi) sem upal, da je danes ne uzrem. Zakaj? Hja, naša profesorica za matematiko si je omislila Škodo Felicio. Njo je v tistih časih Felicia varno vozila po slovenskih cestah, meni pa vsako jutro povzročala stres. Na žalost so takrat pri Škodi pričeli izdelovati dobre in zanesljive avtomobile, tako da so bili njeni izostanki redki, moje molitve pa (največkrat) neuslišane.

In kakšen jubilej praznuje Felicia? Škoda Felicia je bila predstavljena oktobra 1994 kot sodoben petvratni hatchback, naslednik modela Favorit. Šest mesecev pozneje je sledila praktična kombilimuzina. To je bil prvi avtomobil, ki je bil razvit v sodelovanju s skupino Volkswagen po združitvi z znamko Škoda leta 1991. Med letoma 1994 in 2001 je bilo izdelanih več kot 1,4 milijona modelov Felicia, avtomobil pa je dosegel uspehe tudi v avtomobilskem športu.

Svetovna premiera modela Škoda Felicia je bila 26. oktobra 1994 na znamenitem Karlovem mostu v Pragi. Proizvodnja novega modela se je začela že septembra v tovarni v Vrchlabíju, 17. oktobra 1994 pa ji je sledila še tovarna v Mladi Boleslavi. Felicia je bila prvi avtomobil, ki je bil razvit po tem, ko je skupina Volkswagen leta 1991 prevzela delež v Škodi in uporabila njeno tehnologijo in sestavne dele. To je Škodi omogočilo dostop do opreme in motorjev koncerna ter sodobnih varnostnih in udobnih elementov, kar je prispevalo k izjemnemu tržnemu uspehu modela Felicia.

Modelna paleta Felicia je nastala s celovito posodobitvijo prejšnjega modela Škoda Favorit. Felicia je imela novo obliko, saj je petvratni hatchback za 40 mm daljši in 15 mm širši od modela Favorit, kar je povečalo tudi prostornino prtljažnika za 21 litrov na skupno 272 litrov.

Osnovni motor je bil bencinski štirivaljnik s prostornino 1.289 cm3 , ki je bil na voljo z dvema močema (40 kW in 50 kW). Leta 1995 sta bila predstavljena zmogljivejši motor 1.6 MPI (55 kW) in dizelski motor 1.9 D z naravnim vdihom (47 kW). Zahvaljujoč tesnemu sodelovanju s skupino Volkswagen Group so v model Felicia ves čas proizvodnje vnašali sodobne elemente, kot so ABS, do štiri zračne blazine, servo volan, klimatska naprava, vgrajeni računalnik, ogrevani sprednji sedeži in usnjeno oblazinjenje. Škoda Felicia je bila leta 1994 razglašena za avto leta na Češkem.

Junija 1995 je bila ponudba karoserijskih različic razširjena s praktično kombilimuzino, ki je v dolžino merila 4.205 mm in ponujala 447 litrov prtljažnega prostora. Avgusta 1995 so v tovarni Kvasiny začeli izdelovati uporabne različice – Pickup in Vanplus. Poleg tega je bilo na osnovi modela Pickup izdelanih več kot 4.000 enot modela Škoda Felicia Fun za prosti čas. To vozilo v značilni rumeni barvi je imelo nekonvencionalno razporeditev sedežev 2+2, z zložljivo klopjo na tovorni klopi za zadnje potnike.

Februarja 1998 je bila uvedena večja prenova, ki je zunanjost vozila uskladila s takratnim Škodinim oblikovalskim jezikom, ki ga je uveljavil večji model Octavia (v proizvodnji od leta 1996). S to posodobitvijo se je dolžina modela Felicia povečala za 28 mm oziroma za 32 mm pri različici kombi, uvedene pa so bile tudi nove barve karoserije in dodatne možnosti opreme.

Škoda Felicia je bila v svoji karieri na voljo v različnih posebnih različicah in izdajah. Leta 1995 je bila pri tem modelu prvič predstavljena vrhunska linija opreme Laurin & Klement. Leto pozneje je bila v čast poletnim olimpijskim igram izdana posebna izdaja Atlanta. Druge pomembne izdaje so bile Sport Line, Color Line, Excellent, Magic, Family in Mystery, slednja z motivom praškega orloja. Ko je junija 2001 s proizvodne linije zapeljala zadnja Škoda Felicia, je skupno število izdelanih enot doseglo impresivnih 1.401.489 vozil.

Boštjan Praprotnik
foto: Škoda

Povezani članki

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja

Back to top button