Nasveti in varnostVarnost

DARS v sklopu razvojnih projektov napoveduje sekcijsko merjenje hitrosti

DARS predstavil razvojne projekte na področju upravljanja prometa.

DARS že vrsto let sodeluje z univerzama v Ljubljani in Mariboru pri razvoju rešitev na področju vzdrževanja, obnove in novogradenj, predvsem s poudarkom na prometni varnosti in pretočnosti. To sodelovanje vključuje podporo univerz pri testiranju in evalvaciji rešitev ter pri prenosu teoretičnih znanj v prakso.

Med projekti, ki so v teku, se izpostavlja upravljanje hitrosti, zaznavanje prometa z optiko, umetno inteligenco na področju upravljanja prometa, kooperativne inteligentne transportne sisteme (C-ITS) in celovito obnovo nadzornega centra Ljubljana. Iz največjega nadzornega centra poteka vodenje ter upravljanje prometa in obveščanje o stanju in razmerah na avtocestnem ter državnem cestnem omrežju. Nadzorni center se bo z obnovo, ki je v teku, tehnološko posodobil do konca leta 2025.

Upravljanje hitrosti (speed management)

Zaradi vse večje problematike zastojev in obremenitev avtocest so pristopili k projektu dinamičnega upravljanja s hitrostmi. V prvem koraku so postavili periferno opremo na ljubljanskem obroču in vpadnicah. Skupaj so opremili 53 lokacij z novo ali obnovljeno spremenljivo prometno signalizacijo, mikrovalovnimi detektorji za štetje prometa in detektorji za izračun in spremljanje potovalnega časa. Trenutno poteka faza testiranja. V naslednji fazi, do konca letošnjega leta, bo sistem mogoče upravljati ročno, sredi leta 2025 pa bo upravljanje avtomatizirano.

Zaznavanje prometa z optiko

Gre za pilotni projekt uporabe optičnih vlaken za pridobivanje prometnih podatkov. Projekt, zasnovan po vzoru japonskih praks, bo testiran na ljubljanskem obroču.

Umetna inteligenca na področju upravljanja prometa

DARS predvsem na področju upravljanja prometa preizkuša algoritme strojnega učenja oziroma umetne inteligence. Na področju napovedi prometa te ugotovitve združujejo s prometnim modelom Optima, s katerim upravlja Nacionalni center upravljanja prometa (NCUP). Cilj je izgradnja optimalnega sistema. Poleg tega vključujejo te algoritme v reševanje problematike tovornega prometa povezanega z Luko Koper.

C-ITS (kooperativni inteligentni transportni sistemi)

Slovenija je bila s projekti DARS-a med vodilnimi pri vzpostavljanju kooperativnih inteligentnih transportnih sistemov (C-ITS) v Evropi v okviru projekta C-Roads. V družbi DARS na tem področju trenutno postavljajo obcestne naprave (RSU), ki omogočajo komunikacijo na relaciji V2X (vozilo – infrastruktura). To je tudi eden od projektov, s katerim pripravljajo infrastrukturo, ki bo omogočala avtonomno vožnjo in delovanje novih asistenčnih sistemov v vozilih.

Sekcijsko merjenje hitrosti

Vzpostavitev sekcijskega merjenja hitrosti je pomemben korak k zagotavljanju večje prometne varnosti na slovenskih avtocestah. DARS je skupaj s policijo so določili 4 lokacije, uskladili projektno nalogo in uspešno pridobili izvajalca. Izvajalec bo v letu 2025 tako vzpostavil sisteme na naslednjih lokacijah: odsek štajerske avtoceste na območju trojanskih predorov proti Mariboru, odsek dolenjske avtoceste na območju višnjegorskega klanca proti Novemu mestu, odsek gorenjske avtoceste med priključkoma Ljubljana Brod in Vodice proti Kranju in odsek primorske avtoceste med priključkoma Logatec in Vrhnika proti Ljubljani.

V družbi DARS bodo z novo dveletno pogodbo, ki so jo sklenili z univerzama v Ljubljani in Mariboru sodelovali zlasti na področjih razvoja sistemov ITS (inteligentni transportni sistemi), optimizacije vodenja avtocestnega prometa, prometne varnosti in vpeljave novosti – pilotni projekti, ki bodo pripomogli k večji varnosti in pretočnosti omrežja.

S temi projekti DARS zagotavlja tehnološki napredek, ki bo doprinesel k bolj učinkovitemu in varnemu upravljanju slovenskega avtocestnega omrežja.

Rocco
foto: caranduser.com

Povezani članki

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja

Back to top button