Nasveti in varnostVarnost

Policija pod drobnogled vzela e-skiroje

Prometne nesreče z e-skiroji v porastu.

Od leta 2021 so e-skiroji zakonsko opredeljeni kot lahka motorna vozila s hitrostjo do 25 km/h.

V letu 2024 smo v Sloveniji zabeležili 268 prometnih nesreč, v katerih so bili udeleženi vozniki e-skirojev. To je 12 odstotkov več kot leto prej. Čeprav v zadnjih dveh letih ni bilo smrtnih žrtev, pa je število huje telesno poškodovanih naraslo za kar 29 odstotkov – s 30 (v 2023) na 42 (v 2024). Do 12. maja letos beležimo 50 prometnih nesreč, v katerih se je huje poškodovalo 9 voznikov e-skirojev, 35 pa lažje. Več kot polovica voznikov v nesrečah ni uporabljala zaščitne čelade, čeprav vemo, da je prav zaščita glave pri padcu ključna. Najpogosteje nesreče povzročijo vozniki, stari med 35 in 44 let, a tudi mlajši, v starostni skupini 18–24 let, sodijo med najbolj izpostavljene.

Predlogi za osvežitev zakonodaje?

Med predlogi Agencije za varnost prometa so obvezna uporaba zaščitne čelade za vse uporabnike e-skirojev, uvedba osnovnega usposabljanja po vzoru kolesarskega izpita, dvig minimalne starosti za vožnjo na vsaj 15 let – po priporočilu Evropskega sveta za varnost v prometu celo na 16. Predlagajo tudi uvedbo obveznega zavarovanja odgovornosti, vzpostavitev evidence e-skirojev in možnost odvzema tehnično neustreznih vozil ter povečanje pristojnosti policije, redarstva in inšpekcijskih služb pri nadzoru e-skirojev.

V tujini so šli celo dlje in po nekaterih mestih prepovedali uporabo e-skirojev v petek in soboto ponoči (od 23. do 6. ure) ter znižali dovoljene hitrosti po mestnih središčih in v okolici vrtcev, šol na 15 km/h. Ugotovili so namreč, da je ravno prepoved uporabe e-skirojev ponoči med vikendi za skoraj 50 % znižala število prometnih nesreč z e-skiroji. Takrat se namreč tudi največ voznikov vozi pod vplivom alkohola in drog.

E-skiroji pogosto presegajo dovoljene hitrosti

Policija je lani zabeležila 929 kršitev cestnoprometnih predpisov pri voznikih e-skirojev, letos do 8. maja pa že 207. Med najpogostejšimi so vožnja v napačni smeri, vožnja brez čelade ter vožnja pod vplivom alkohola. Mag. Ivan Kapun, vodja Sektorja prometne policije na Generalni policijski upravi je pojasnil, da e-skiroji pogosto presegajo dovoljene hitrosti. Policija zato uporablja posebne naprave za merjenje hitrosti, saj teh vozil ni mogoče preveriti na tehničnem pregledu.

Resne poškodbe so vse pogostejše

Uroš Tominc, dr. med., vodja Urgentnega kirurškega bloka na UKC Ljubljana, navaja, da so v letu 2024 obravnavali 596 poškodovanih uporabnikov skirojev, v letu 2023 pa 661. V prvih štirih mesecih letošnjega leta so zabeležili že 125 padcev z e-skirojem oziroma navadnim skirojem. (UKCLJ v svoji bazi podatkov ne loči med uporabniki e-skirojev in »navadnih« skirojev.) Največ poškodb se zgodi med junijem in septembrom, predvsem gre za poškodbe glave, zapestij in prsnega koša. Dr. Tominc dodaja, da gre predvsem za resne poškodbe mišično-skeletnega sistema podobne poškodbam, ki jih beležijo pri kolesarjih in motoristih ter jih ni mogoče primerjati s poškodbami na navadnih skirojih.

Vožnja po pločniku, brez čelade in z “odklenjenimi” e-skiroji

Roman Fortuna, vodja Mestnega redarstva na Mestni občini Ljubljana, poudarja, da so med najpogostejšimi kršitvami, povezanimi z e-skiroji, vožnja po pločnikih, brez čelade, prevoz drugih oseb in uporaba naprav, ki zmanjšujejo zaznavanje ali zmožnost obvladovanja vozila. Med letoma 2021 in 2024 so izvedli 83 ukrepov po 97.a členu Zakona o pravilih cestnega prometa, ki določa pogoje za udeležbo e-skirojev v prometu.

Dominik Treber, inšpektor svetnik iz Tržnega inšpektorata RS, dodaja, da so aprila začeli izvajati nadzore električnih koles in skirojev ter nadzor nad oglaševanjem možnosti “odklepanja” in povečanja hitrosti e-skirojev. “Odklepanje e-skirojev” se nanaša na tehnični postopek, s katerim se odstrani ali zaobide tovarniško nastavljeno omejitev največje hitrosti električnega skiroja, kar pa trenutno ni izrecno prepovedano v slovenski zakonodaji. Kot nadzorni organ so zato predlagali naslednje zakonodajne spremembe: prepoved ali strožjo regulacijo odklepanja električnih skirojev ter obvezno nošenje homologirane motoristične čelade za vse uporabnike električnih skirojev.

Naslednji teden preventivna akcija za varnejšo udeležno e-skirojev v prometu

Nacionalna preventivna akcija Mikromobilnost bo letos potekala od ponedeljka, 19. maja, do nedelje, 25. maja 2025, policisti pa bodo izvajali poostren nadzor.

Rocco
vir:
policija.si

Povezani članki

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja

Back to top button