Dolgi test (4.del): Michelin Cross Climate 2
Še vedno preveč dvomov in kalkulacij.
Teče četrto leto, odkar je Golf Variant nadel celoletne copatke Michelin Cross Climate 2. Zdaj zame že samoumevno zmogljiva pnevmatika, končno vzbuja zanimanje pri prijateljih in znancih. Presenetljivo je predmet debate pri mehanikih ter tehničnih preglednikih. Ali smo slovenski vozniki dorasli kotalečim se novitetam?
Postopoma prihajamo v fazo, ko bodo mnogi ob naslednji menjavi vsaj naredili kalkulacijo. Seveda še to ne pomeni, da bodo nemudoma v spletni oglasnik vnesli trenutne pnevmatike v uporabi, vendar vse milejše zimske razmere, vzdrževanje cestišč, prilagodljivost delovnikov ter nanazadnje tek prometa, so razlogi za tehten premislek namestitve celoletnih pnevmatik na vaše vozilo.
Na Golfu so testne pnevmatike Michelin Cross Climate 2 opravile vsaj 20.000 kilometrov, in med drugim občutile ceste skrajnega zahoda Nemčije in Toskane, ob tem pa niso manjkali najrazličnejši vremensko vplivi. Do zdaj zaznanih težav s pnevmatikami ni bilo. Recimo situacije, kjer bi lahko okrivil pnevamtike, da bi lahko le-te bolje odreagirale – nenadno zaviranje ali pa menjava pasa.
Ne smemo pozabiti, da fizika nima zaman svojih zakonov. Vožnja z glavo (ali razumom, če želite) je ključnega pomena. Pa četudi sedite v več 100.000 evrov vrednem športniku z nadetimi pnevmatikami tipa Michlin Pilot Sport. Kar želim poudariti je to, da situacije s testnih poligonov vseeno ne preizkušajte v vsakdanjem prometu. V tempu slednjega pnevmatiko Michelin Cross Climate 2 nič ne preseneti.
Logično je, da je po vsem tem času in prevoženih kilometrih, čilavost pnevmatik malce izgubila. Sam sem mogoče še toliko bolj kritičen, ker denimo opazim razliko pri speljevanju na dotični trasi v različnih letih. Zagotovo je pri zdrsavanju sprednjih koles še nekaj drugih dejavnikov – stanje cestišča, temperatura … A kot pri sleherni stvari v življenju, je tudi stanje pnevmatik potrebno razumeti ter oceniti riziko, kaj omogočajo (za kakšen namen so bile ustvarjene) in zmorejo napram dosedanji obrabi.
O izkušnjah s pnevmatikami Michelin Cross Climate 2 me je v lanskem letu spraševalo dosti znancev. Če vključim malce korporativnega poročanja, bi zapisal, da se je povpraševanje dvignilo za 600 odstotkov. Bistvo vsega je, da slovenski vozniki postopoma prepoznavajo prednosti pnevmatik takšnega kova, ali pa se jim preprosto ne da stati v vrsti dvakrat letno pri vulkanizerju oziroma nositi pnevmatik s podstrešja ali kleti.
Ostajajo pa večni borci. Eksperi kalkulacij in vizionarski cestni dirkači. Nedavno mi je kolega predstavil teorijo, ki bi se njemu obrestovala. In sicer, za zimo bi uporabljal celoletne pnevmatike, češ da tako prihrani na gorivu, saj nimajo toliko kotalnega upora in posledično bi jih imel nekoliko več časa, saj se manj obrabljajo, ker se pri ”višjih zimskih temperaturah ne radirajo toliko” kot zimske pnevmatike. No, za poletne mesece pa bi na avtomobil nadel letne pnevmatike, ki nudijo ravnotežje med dinamiko in udobjem. Veliko razmišljanja s precej nesmisla. Michelin Cross Climate 2 pnevmatike niso slučajno poimenovane celoletne. Kot rečeno, še vedno preveč dvomov in kalkulacij.
Rocco
foto: caranduser.com