Ford odkril način za izboljšanje dosega EV
Kakšen je energetsko najučinkovitejši način za ohranjanje toplote? Ker stroški ogrevanja naših domov naraščajo, se o tem sprašuje veliko ljudi. Fordovi inženirji so v okviru projekta za izboljšanje dosega električnih vozil morali odgovoriti na isto vprašanje.
Pri ogrevanju električnih vozil lahko topel zrak v kabino vpihujemo s pomočjo klimatske naprave. Druga možnost je ogrevanje površin. To so lahko površine, s katerimi so potniki v neposrednem stiku, ali pa ploskve, ki oddajajo toploto proti vozniku in potnikom. V obeh primerih je potrebna energija baterije, a so inženirji ugotovili, da se lahko v primerjavi s standardnim sistemom klimatske naprave z ogrevalnimi površinami poraba energije za ogrevanje kabine zmanjša za 13 odstotkov, doseg električnega vozila pa se lahko podaljša za pet odstotkov pri običajnem polnjenju. Ta razlika bi lahko pomenila več sto dodatnih kilometrov na leto.
Kako je potekal preizkus?
Inženirji so električno vozilo Ford E-Transit opremili z ogrevanimi nasloni za roke, talnimi oblogami, oblogami vrat, senčniki in ploščo pod volanom. Test je vključeval dostavo paketov, dostavo posebnega blaga in enodnevno delo obrtnika na cestah v Kölnu in njegovi okolici na razdalji 350 km. Testiranje je potekalo pozimi in poleti, na suhih in mokrih cestah ter v močnem dežju in vetru, kar odraža Fordove izkušnje z zahtevami kupcev dostavnih vozil, ki jim ni para.
Raziskava je tudi pokazala, da lahko spremembe vremena, prometa in cestnih razmer vplivajo na doseg. Vključitev teh podatkov v kalkulator dosega bi lahko pripomogla k natančnejšemu predvidevanju dosega v realnem času. Pri gospodarskih vozilih bi lahko te združene podatke o vožnji uporabili kot ‘napovednik dosega voznega parka’ za oceno potreb po energiji na določeni poti.
Fordovi inženirji so preizkusili še druge tehnologije, ki bi lahko prinesle znatne izboljšave pri varčevanju z energijo in časom:
– toplotni izmenjevalnik, ki prevzame odpadno toploto električnega pogona in jo uporabi za ogrevanje kabine in/ali baterijskega sklopa;
– sistem za hlajenje baterije, ki omogoča učinkovito hlajenje in toplotno predpripravo baterijskega paketa;
– ekološko usmerjanje v kombinaciji z zagotovljenim polnjenjem, ki izračuna optimalno pot, vključno s postanki za polnjenje, da kar najbolje izkoristi doseg vozila;
– pametno hitro polnjenje, ki predhodno ohladi ali ogreje akumulator pred naslednjim hitrim polnjenjem;
– funkcija za toplotno predpripravo pogonskega sklopa, ki ohranja sestavne dele električnega pogona na energijsko najbolj optimalni temperaturi.
Rudi Leskovec
foto: caranduser.com
Ogrevane povrsine ni izumil ford ampak se uporabljajo v BMW. BMW ix ima take ogrevane povrsine od naslona za roke, vratnih oblog in oblog pred voznikom in sovoznikom.
Torej kaj je Ford izumil ?
Res je. Ampak pred Bmwjem je bila pa Toyota, ki je dejabsko pripravila studijo o regenerativih toplotne uporabe
Toyota naredi veliko študij, kaj pa je res vgrajeno v avte. V BMW ze danes in to nekaj casa.
S cem te je pa BMW tok kupil? Denarjem, ker s temi slabimi avti tezko 😉
Glede na vse zapise pred mano bo mogoče nekaj na temu, ampak Tesla je itak svetlobna leta pred vsemi!
To je sicer res, ampak bmw res ni nek presezek kar se tice tehnologije. Ze dvojna prtljazna vrata so predstavili kot da so prvi, pa jih je mela skoda ze par let prej
To pa nisem prepričan, da bi držalo glede BMW-ja?