Raziskava eBaya pokazala zanimive navade glede pravilne uporabe luči
Raziskava eBaya je pokazala, da skoraj dve tretjini (60 %) voznikov v Združenem kraljestvu tvegajo kazni, ker ne razumejo, kdaj pravilno uporabljati meglenke.

Po navedbah številnih evropskih avto-moto zvez, je treba meglenke uporabljati, ko je vidljivost manjša od 100 m, vendar je več kot 13 % Britancev navedlo, da jih uporabljajo, ko vidljivost pade pod 300 m, kar jim lahko prinese denarno globo. Ti rezultati raziskave so bili pridobljeni po spremembi ure 26. oktobra, ko so se dnevi skrajšali in vreme poslabšalo, zaradi česar so ceste postale nevarnejše.
Kar zadeva redno vzdrževanje, 15 % voznikov mesečno preverja svoje meglenke, medtem ko je skoraj četrtina (24 %) priznala, da svojih luči nikoli ne preverja, ampak se zanaša na vsakoletno prijaznost zaposlenih na tehničnih pregledih, s čimer se prepričajo, da delujejo pravilno.
Pomanjkanje razumevanja, kdaj uporabljati luči, se nanaša tudi na glavne žaromete, saj skoraj polovica (48 %) Britancev (kar ustreza 20 milijonom avtomobilov na britanskih cestah) navaja, da v temi uporabljajo žaromete z dolgim svetlobnim pramenom, ne glede na to, ali se približujejo avtomobili. Petina Britancev (20 %) je tudi navedla, da bi jim bilo neprijetno iskati nadomestne žarnice za žaromete.
Pet najpogostejših okvar „žarometov, odsevnikov in električne opreme“ je bilo:
Pozicijske luči – ne delujejo: 767.167
Zavorne luči – ne delujejo: 489.953
Usmeritev žarometov – projicirani žarek je nepravilen: 470.058
Žarometi – ne delujejo pri kratkem svetlobnem pramenu: 372.036
Luči registrske tablice – ne delujejo v primeru ene same luči ali vseh luči: 322.343
Skupaj je bilo zabeleženih 31.488 okvar zaradi težav, povezanih s prednjimi in zadnjimi meglenkami.
Kako pa vi skrbite za svoje žaromete, da bodo v času z manj svetlobe delovali pravilno?
Boštjan Praprotnik
foto: caranduser.com


![as-center[728x90]zascitna-oprema](https://caranduser.b-cdn.net/wp-content/uploads/2021/01/as-center728x90zascitna-oprema.gif)








