AvtomobiliTesti

Tesla Model Y Standard Range RWD

Osnova za dobro družinsko kosilo

V januarju je Musk verjetno odprl kar klet za izdelavo penečih vin in v svojem pompoznem slogu praznoval nekaj, kar mu verjetno ne bi upal napovedati niti najbolj optimističen iluzionist v svetu avtomobilizma. Njegov družinski električar Y je namreč v letu 2023 zasedel tron najbolje prodajanega voza na evropskih tleh. Ne le v segmentu električarjev, temveč nasploh, in s tem »nažgal« vse domače igralce Starega kontinenta z bistveno dostopnejšimi štirikolesniki, bodisi klasično gnanimi, bodisi hibridnimi ali ravno tako električnimi. In kaj je na Teslini ipsilonki takšnega, da se nad njo navdušuje dodatnih četrt milijona Evropejcev v letu 2023?

Oblika? Morebiti, saj se okoli tega krešejo podobno goreča mnenja kot gostilniške politične debate. Enim je resnično všeč, drugim več kot očitno prav nasprotno, jasno pa je, da modernistična in ne prav dih jemajoča podoba izhaja iz aerodinamične oblike kapljice, poleg tega pa Musk inženirjem namenoma ni želel prepustiti preveč svobodnih rok pri kreacijah, saj s tem posredno dokazuje lastno prepričanje, da so visoke plače oblikovalcev popolnoma odveč. Model Y pod črto ohranja Tesline hišne trende in jih zaključi z malce bolj dinamičnim odsekanim zadkom. Oblika vozila ni klasično športno-terenska temveč prej spominja na enoprostorca oziroma njemu podobnega križanca. Kot bi Model 3 nataknili na zračno tlačilko in ga tlačili kot sup, po katerem v teh dneh krmari veliko dopustnikov na slanih in sladkih obalah. In to tlačenje je omogočilo preobrazbo v družinski avtomobil, ki neskromno sprejme peterico potnikov in ob tem v nahrbtnik pospravi kar 854 litrov prtljage. Nekaj malega lahko skrije še v nosu oziroma tako imenovanem frunku, kjer je prostora za 117 litrov, torej skupaj kar 971 litrov za oba »must have« polnilna kabla in družinsko kramo.

Odpiranje vrat s potopnimi kljukami in brez okvirjev vas popelje v znan Teslin ambient – sterilno prečiščen prostor, velik osrednji zaslon, dve vrtljivi kolesci na volanskem obroču in tokrat tudi dve obvolanski ročici, ki ju recimo v trojki ni več. Z desno upravljate samodejni menjalnik, z levo smernike in pranje vetrobranskega stekla. Funkciji obeh vrtljivih koles na volanu sta nastavljivi oziroma sta odvisni od izbranega krmiljenja funkcije – nastavitve ogledal, sedežev, tempomata, itn. V kolikor vam je upravljanje sodobnega mobilnega telefona (predvsem znamke z jabolkom v logu) nenaporno, bo tudi upravljanje s Teslo hitro postalo enostavno in domačno.

Nadalje sem dolžan dodati, da tako zajetna digitalizacija upravljanja močno krade voznikovo pozornost med vožnjo, ki pa jo Tesla relativno dobro blaži s svojim sistemom Autopilot. Ta elektronska brihta vas samodejno naokoli vozi po enem voznem pasu in na avtocestnih odsekih tudi prehiteva z zgolj ščepcem voznikove intervence – kot pes vodnik, ki vedno čaka lastnikovo potrditev preden izvrši dejanje. Tehnologija, ki deluje na sistemu kamer je sicer zanesljiva, le odziv tempomata napram tistega z radarskim sistemom je mestoma preobčutljiv in bi znal piti živce rednim jadralcem na slovenskih avtocestnih regatah.

Kljub temu, da so Tesle na svoj račun kasirale prenekatero opazko o kvaliteti izdelave, se tega pri Y (ali kateri drugi) ne gre bati. Vse deluje dobro, zanesljivo, materiali so na otip kvalitetni in spominjajo na boljše evropske izdelke.

Glavnina vprašanj se pri električarjih nanaša na avtonomijo in sposobnosti električnega pogona. Testna Tesla Y je v naše goste zapeljala v pogonsko osnovni izvedbi, torej en elektromotor, ki na zadnji kolesni par spravi slabih 300 KM in 420 Nm navora, ob relativno majhni bateriji s 60 kWh kapacitete. Samo? Da, 60, nisem pa prepričan, da »samo«. Zakaj? Če se avtomobila lotimo nakupovati pragmatično in gledajoč 99 odstotkov poti, ki jih v povprečju Slovenci naredimo, bi bilo s to baterijo zadovoljnih vsaj osem od desetih vprašanih. Poraba je namreč na avtocestni relaciji ob sicer ugodnih ambientalnih 23 stopinjah znašala 19 kWh na sto kilometrov. To je kar nekaj kilovatov manj kot srka konkurenca, kar pomeni, da boste s pogonsko najbolj skromno Teslo Y na avtocesti brez postankov opravili solidnih 300 kilometrov. Če jih toliko prevozite res zgolj občasno, potem je nakup Long Range variante nesmiseln, v nasprotnem primeru dodajte štiri tisočake za mirne živce in dodatnih sto kilometrov več brez vstavitve e-kanila.

Asfaltni bonton osnovne Tesle Y je morda malce nepričakovano miren. Že res, da ob izklopu elektronskih policajev in pohojeni stopalki za plin zadnja kolesa na mestu rado zavrti v prazno, vseeno pa se vodljivosti in nagibanja ne gre primerjati s precej nižjo Model 3. Verjamem, da bi AWD različica lahko dodala argument ali dva proti, vseeno pa pričakujte precej miren, prostoren in kljub neskormni masi lahkoten družinski avtomobil, ki ne domuje v hitrih zavojih temveč se skupaj z vami radosti na rednih družinskih relacijah in nudi boljši pregled na cesto kot Teslini nižji družinski člani.

Dospeli smo na blagajno. Pri Tesli ob tem neradi komplicirajo in vse skupaj vodijo sila enostavno in pregledno. Osnovna Tesla Y za 45 tisočakov z dodano vlečno kljuko in stroški dostave ter dokumentacije vas na koncu olajša za 47.320 evrov. Ni prav poceni, glede na tržne razmere in pogon pa pravzaprav več kot sprejemljivo.

4 kulske

Fotrov kotiček

Je Tesla Model Y torej upravičeno najbolje prodajan avtomobil minulega koledarskega leta? Glede na lansko elektro evforijo na Starem kontinentu zagotovo, saj jo »đabe« tankajo vsi s sončnimi paneli na lastni strehi, vanjo spravijo večdnevno robo tudi 5-članske družine in ob nabavi ne odkartajo več evrov kot bi za dobro opremljenega družinskega karavana evropskega porekla z dizlom v nosu.

A ta evforija se letos močno umirja, saj je v prvi polovici leta prodajna statistika zdrsnila na »stara pota« in Teslo Model Y potisnila na osmo mesto, a pozor! Tesla oziroma njen famozni poveljnik že kuje načrte za znižanje stroškov proizvodnje svojih vozil in s tem nižjo nakupno vrednost ter v ozadju pripravlja protiofenzivo na vse konkurente – klasično gnane evropejce in električne kitajce, ki so pričeli samozavestno rezati svoj kos prodajne pogače.

Blaž Likovič
foto: caranduser.com

HVALIMO:
+ Prostornost. Te je precej, spredaj, zadaj in vse vmes.
+ Trunk & frunk. Prtljažnik zadaj in spredaj.
+ Redno nadgrajevanje programske opreme, ki odklene tudi katero od dobrot, ki si jih zaželite kasneje.
+ Uporabnost mobilne aplikacije – odklepanje, odpiranje prtljažnika, nadzor polnjenja, klimatizacija na mestu, itn.
+ Spokojnost vožnje. Ne vem zakaj, vendar si človek čedalje pogosteje zaželi enostaven in tih prostor za umik, pa naj bo ta kar na cesti.
+ Možnost predpriprave baterije na hitro polnjenje in enostavnost le-tega.
+ Osnovna oprema, ki v praksi ne potrebuje nadgradnje.
+ Cena, ki je postavljena pod konkurenco.

GRAJAMO:
– Podvozje je ameriško enostavno in ne posrka vseh cestnih neravnin.
– Občutljivost samodejnega tempomata je previsoka.

Tehnični podatki:

Mere dolžina/širina/višina (mm) 4.751 / 1.921 / 1.624
Medosna razdalja (mm) 2.890
Prostornina prtljažnika (l) 854 – 2.041
Teža (prazno v./dovoljena) (kg) 1.844 / 2.369
Elektromotor Sinhroni, 355 V
Največja sistemska moč 220 kW (295 KM)
Največji sistemski navor 420 Nm
Največja hitrost (km/h) 217
Pospešek 0 – 100 km/h (s) 6,9
Kapaciteta baterije (kWh) 60
Priključna moč (AC / DC) 11 kW / 170 kW
Doseg (kombiniran režim) 455
Poraba (kombiniran režim) 15,7 / 100 km
Poraba na testu 19 kWh / 100 km
Cena osnovnega modela (v EUR) 45.970
Cena testnega modela (v EUR) 47.320
Uvoznik Tesla Center Ljubljana
Spletna stran www.tesla.com/sl_si

Blaž Likovič

Človek, ki je življenje posvetil najrazličnejšim zobnikom. Strojnik po duši in profesiji. V drugem delovnem času oče. V tretjem delovnem času pa mož z neopisljivo strastjo do avtomobilov.

Povezani članki

3 komentarjev

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja

Preberite še
Close
Back to top button