AvtomobiliTesti

Hyundai Tucson 1.6 T-GDI HEV Impression N Line

Konec adolescence ...

Konec adolescence pri človeku označuje konec fizičnega razvoja, v svetu avtomobilizma pa ta leta po navadi dočaka le malo modelov. Za Hyundaijevega Tucsona to nikakor ne velja. Četudi se je eno generacijo na evropskem tržišču imenoval ix35, pri Hyundaiju imena Tucson niso nikdar zares opustili in ga, glede na to, da gre za njihov najbolje prodajan model, tudi v Evropi hitro poimenovali nazaj po mestu v Arizoni. Za konec adolescenčnega obdobja so Tucsonu namenili nekaj lepotnih popravkov in povsem novo notranjost. Je Tucson res odrasel in ali ima še vedno kakšno najstniško napako?

Aktualno generacijo Tucsona (tudi pred med-generacijsko prenovo) zaznamujejo ostre linije karoserije, markanten svetlobni podpis na sprednjem delu avtomobila in samosvoje zadnje luči. Večina teh elementov je tudi po prenovi ostala enaka, manjše popravke so namenili le sprednjem delu vozila. Da bi ohranil svoj značilen in zelo dobro prepoznaven svetlobni podpis ter hkrati deloval bolj moderno, so dnevne luči integrirane v masko vozila izgubile eno svetilno vrsto – oblikovno so postale bolj ostre. Poleg spremenjene sprednje maske, in z njo dnevnih luči, so malenkost dodelali še izgled obeh odbijačev, kaj več pa v resnici niti ni bilo potrebno. Dinamične linije karoserije še vedno delujejo moderno, vsi pregibi in prelomi na karoseriji pa so v »Ultimate red« bordo rdeči barvi dobro vidni in delujejo elegantno ter hkrati športno.

V različici N Line športnost poudarjajo v karoserijsko barvo obarvani pragovi, obrobe kolotekov, »klavirsko« črne obrobe stekel in vsadki odbijačev, večji strešni spojler, agresivno oblikovana odbijača, dobro viden dvojni okrogel zaključek izpuha in prenovljena 19-palčna kolesa z N logotipom v sredini.

Kljub temu, da gre za športnega »terenca«, se bo (predvsem v različici N Line) najbolj domače Tucson počutil na asfaltnih podlagah. Prav na teh podvozje pokaže vse svoje čare. Vožnja je. ne glede na stanje asfalta, prijetna in zelo zanesljiva. Vzmetenje kljub 19-palčnim kolesom zagotavlja odlično ravnovesje med udobnostjo na luknjastih cestah in ravno pravšnjo čvrstostjo, da prepreči nagibanje med bolj dinamično vožnjo v zavojih. Odlična je tudi zvočna izolacija podvozja, kljub zimskim pnevmatikam je hrup izpod kolotekov, ne glede na hitrost vožnje, strukturo asfalta in velikostjo lukenj, komaj zaznaven.

Tudi količina ostalega hrupa v povsem novi kabini Tucsona je minimalna, zatesnjenost pred pišem vetra je izjemna. Sogovorniki so me ob uporabi prostoročnega sistema za telefoniranje kar nekajkrat vprašali, če se vozim ali stojim z avtomobilom.

Daljša avtocestna potovanja so tako kar se hrupa tiče izjemno prijetna za vse sopotnike, tudi prostora je za štiri odrasle osebe (in vso njihovo prtljago) dovolj, saj prtljažnik ponuja 616 litrov prostornine. Ko vam zmanjka tem za kramljanje, bo monotonost vožnje nadomestila glasba iz zvočnikov pod katere so se podpisali akustični mojstri podjetja KRELL.

Ko je že govora o info-zabavnem sistemu, naj zaupam, da le-ta sedaj, podobno kot pri Koni, domuje znotraj ukrivljene panoramske enote, v katero sta skrita dva 12,3-palčna visoko resolucijska zaslona na katerih boste našli vse potrebne informacije. Levi zaslon je namenjen prikazu merilnikov, desni pa je občutljiv na dotik in je namenjen navigacijsko-zabavnim vsebinam. Kot je sedaj že skoraj običajno, info-zabavni sistem podpira brezžično povezljivost s sistemoma Android Auto in Apple Carplay, v testnem primerku pa je omogočal tudi povezljivost na daljavo prek sistema Blue Link in uporabo digitalnega ključa.

Tudi sicer deluje prenovljena notranjost izjemno kakovostno in oblikovno skladno. Materiali so prijetni na dotik, pri izvedenki N Line pa za dodatne detajle poskrbijo šivi v rdeči barvi na armaturni plošči in sedežih, črno oblazinjenje stropa in kombinacija perforirane alkantare ter usnja na sedežih. Sedeži so razkošno odmerjeni, udobni za sedenje, hkrati pa ponujajo dovolj ledvene opore v zavojih in so v testnežu omogočali tako gretje kot hlajenje.

Kar je zbodlo moje oči je bil zaslon, ki je nadomestil fizične gumbe klimatske naprave, saj povadi le-ti izgledajo lepo, a so ergonomsko približno tako uporabni kot stari mobiteli s tipkami pri pisanju tekstovnih sporočil – veliko klikanja, veliko napak, na koncu pa malo vsebine. Hyundaiju je vseeno uspelo narediti vizualno privlačno enoto, z dvema velikima vrtljivima gumboma za nastavljanje temperature in kopico virtualnih gumbov za upravljaje z ostalimi funkcijami klimatske naprave, ki pa je hkrati ergonomsko zelo uporabna. Morda k temu pripomore, da so gumbi vedno na istih mestih, in da oddajajo odličen haptični povratni odziv podoben “jabolčnim” odzivom na pritiske ekrana.

Priročen je tudi sredinski naslon za roke, prostora v in pod njim je ogromno, hkrati so vanj integrirali izbirnik voznega programa ter odlagalno mesto z brezžičnim polnjenjem za vaš pametni telefon. Malce manj prijeten je bil naslon za moja ušesa, saj je, v primeru, da na njem ni počival komolec, povzročal neprijetne zvoke.

Tudi kar se založenosti z voznikovimi pomagali tiče pri Hyundaiu niso skoparili, Tucson vas med drugim opozori na prisotnost potnikov na zadnjih sedežih pri izstopu iz vozila, prav tako vas zna opozoriti na nevarnost, ki se vam bliža, ko izstopate iz vozila, priročen je tudi prikaz kamere za mrtve kote v merilnikih, odličen projekcijski zaslon in matrični LED žarometi, za brezskrbno vožnjo po avtocesti pa skrbi pametni tempomat z nadzorom razdalje in zelo dobrim sledenjem voznemu pasu.

Za nič pa ne bodo prikrajšani potniki na zadnji klopi, saj si lahko po svoji želji nastavljajo temperaturo in delovanje klimatske naprave, v mrzlih dneh jih razvaja dvostopenjsko gretje sedežev, v tistih sončnih dneh pa bodo prišli prav tudi senčniki vgrajeni na zadnjem paru vrat.

Ob pogledu na tehnične podatke vozila me je razveselilo tudi dejstvo da je pod pokrovom prenovljen 4-valjni, s turbino podprt bencinski motor, ki mu pri zagotavljanju moči in navora pomaga še elektromotor. 1,6-litrski T-GDI motor iz sebe iztisne 160 vrancev in razpolaga z 265 Nm navora, ki ga prek 6-stopenjskega samodejnega menjalnika prenaša na sprednji kolesni par. Dodatno mu pri premikanju pomaga tudi elektro motor z močjo 47,7kW in baterijo s kapaciteto 5,5 Ah. Hibridni pogonski sklop tako zagotavlja 215 konjičev in 350 Nm navora kar v kombinaciji z zelo dobro razporejenimi prestavnimi razmerji in hitrim pretikanjem med njimi omogoča pospešek z mesta do »stotice« v osmih sekundah.

Če bodo bolj dinamični vozniki s temi performansami in možnostjo pretikanja prestav na volanu potešeni, bodo malce manj potešeni tisti, ki od takšnega hibrida pričakujejo varčnost v vseh voznih režimih. Med našim testom se je skupno povprečje ustavilo pri 6,6 popitih litrih goriva na 100 prevoženih kilometrov. Kar je še vedno dober podatek, sploh glede na velikost avtomobila in vgrajeni pogonski agregat, a bi marsikateri »ekofil« pričakoval še nižjo številko in daljšo prevoženo razdaljo zgolj na elektriko. Največji davek k tej porabi doprinese avtocestna vožnja, kjer je razdalja prevožena samo s pomočjo baterije in elektromotorja zanemarljivo majhna.

Tucson je za vožnjo iz Ljubljane do Celja ob upoštevanju omejitev hitrosti na avtocesti porabil 8 litrov na 100 prevoženih kilometrov, na drugi strani pa je za vožnjo po regionalni cesti od Maribora do Gradca porabil zgolj 5,1 liter. Pohvaliti je treba tudi preklapljanje med električnim in bencinskim delovanjem pogona, ki je tako zvezno, da lahko razliko opazimo zgolj na števcu obratov motorja. Dodatno plus točko si zasluži tudi upoštevanje eko območij v navigacijskih kartah, kar v praksi pomeni, da smo se po centrih mest s Tucson peljali zgolj na elektriko, pri tem pa je razdalja znašala dobrih 15 kilometrov.

Kaj pa cena? Izdatno opremljen testni Tucson s paketom opreme Impression N Line bo vaš hranilnik olajšal za 45.160 evrov. Glede na ponujeno je cena v primerjavi s konkurenco povsem poštena in v večini primerov tudi nižja od konkurence.

4 kulske

 

Tucsonu je prehod v odraslo dobo življenja dobro del in je v najboljši formi do sedaj. Pri razmisleku o nakupu pa bi kljub začetnemu navdušenju nad hibridnim sistemom dobro razmislil, če bi ga dodal na seznam »opreme« , saj lahko s 3.450 evrih, kolikor zahtevajo za hibridni sklop, ob skoraj enaki deklarirani povprečni porabi in dejstvu, da se v Tucsonu na fosilna goriva peljete enako udobno, le kanček počasneje z lahkoto prevozil približno 30.000 kilometrov.

Matej Grofelnik
foto in video: caranduser.com

HVALIMO:
+ Atraktivna zunanjost, še posebej v kombinaciji s paketom N Line
+ Prenovljena notranjost ni zgolj prijazna očem ampak je tudi ergonomsko odlična
+ Zvok ki ga proizvede info-zabavni sistem prek zvočnikov in ojačevalca znamke KRELL
+ Podvozje
+ Zvočna zatesnjenost potniške kabine
+ Delovanje hibridnega sklopa je tako zvezno, da preklopa med različnimi načini ne opazimo
+ Obilica asistenčnih sistemov
+ »EKO« cone v navigacijskih mapah kjer se bo Tucson trudil kar najdlje peljati samo na elektriko
+ Senčniki integrirani v zadnji par vrat

GRAJAMO:
– Prag vozila se odpira skupaj z vrati, kar sicer poskrbi za čista oblačila, a je hkrati poskrbelo za marsikatero modrico na nogah
– Ropot naslona za roke medtem ko komolec ni naslonjen na njem
– Za razliko od električnih vozil Hyundai, sistem BlueLink ne omogoča upravljanja na daljavo (gretje/hlajenje vozila)

Tehnični podatki:

Mere dolžina/širina/višina (mm) 4.510 / 1.865 / 1.650
Medosna razdalja (mm) 2.680
Prostornina prtljažnika (l) 616-1.795
Teža (kg) 1.650-1.776
Agregat Bencinski, štiri-valjni, vrstni
Delovna prostornina (ccm) 1.598
Največja moč pri vrt./min. 117,6 kW (160 KM) pri 6.000
Največji navor pri vrt./min. 265 Nm pri 1.500-4.500
Elektromotor 3-fazni sinhroni
Največja moč elektromotorja 47,7 kW
Največji navor elektromotorja 264 Nm
Kapaciteta baterije (Ah) 5,5
Največja sistemska moč pri vrt./min. 158 kW (215 KM) pri 6.000
Največji sistemski navor pri vrt./min. 350 Nm pri 1.500-4.500
Največja hitrost (km/h) 186
Pospešek 0 – 100 km/h (s) 8,0
Posoda za gorivo (l) 52
Poraba po EU normah (l/100 km) 5,575 – 6,054
Poraba goriva na testu (l/100 km) 6,6
Emisije CO2 (g/km) 126,30 – 137,30
Cena osnovnega modela (v EUR) 35.400
Cena testnega modela (v EUR) 45.160
Uvoznik  Hyundai Avto Trade d.o.o. Ljubljana
Spletna stran www.hyundai.si

Povezani članki

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja

Back to top button