AvtomobiliTesti

Dacia Duster Journey full hybrid 140

Čistokrvni romunski dvigovalec prahu

Če bi v svetu avtomobilizma obstajale pasme, bi se novi Duster prav gotovo imenoval tako … Prahu ne privzdiguje le takrat, ko se z njim peljete po makadamski cesti, ampak tudi med debatami ko ga prvič opazijo.
Prične se z zunanjostjo. Ta je v novi generaciji odrasla, deluje čvrsto in impozantno, ostri odsekani robovi pa ga naredijo na pogled hkrati privlačnega in precej večjega kot dejansko je. V primerjavi s prejšnjo generacijo je pri dolžini pridobil zgolj tri centimetre, pri širini je izgubil en centimeter, medtem ko se v višino njegove mere niso spremenile. Dodatno robustnost dodajo tudi črne plastične obrobe koles in ostali vsadki na karoseriji. Prav zanimiva je tudi struktura črne plastike na zunanjosti, saj za izdelavo uporabljajo reciklirane materiale, kar doda svoj čar k svojstveni strukturi. Celostno podobo zaokrožijo novi žarometi z dnevnimi LED vsadki v obliki črke Y in zadnje luči, ki prav tako spominjajo na črko Y. Pri tem naj omenimo, da žarometi, ki so jih pri Daciji poimenovali kot ECO LED v diodni tehniki svetijo le pri uporabi dnevnih in kratkih luči, nezasenčen snop svetlobe pa se zanaša na svetlobo iz klasične žarnice. Zunanjost je torej ogromen korak naprej v primerjavi s predhodnikom. So tako velike korake napravili tudi pri ostalih sklopih?

Notranjost z digitalnimi števci in 10,1-palčnim zaslonom info-zabavnega sistema izgleda moderno, ergonomija uporabe je dobra, ohranili pa so tudi fizične gumbe za upravljanje samodejne enopodročne klimatske naprave. Žal prijetnost uporabljenih materialov ne sledi izgledu in ergonomiji. Uporabljeni materiali so na otip trdi, a če to ni nič kaj presenetljivega za ta razred vozil, je izgled nekaterih delov vseeno nekoliko cenen.

Duster je bil v testiranem paketu dodobra založen z opremo in vsebuje vse nujne, kot tudi tiste malce manj nujno potrebne pritekline. Posebej zanimiv je način pritrjevanja in z njim povezanimi dodatki iz linije YouClip. Testni Duster je bil tako opremljen z nosilcem za pametni telefon, ki pride še kako prav pri uporabi navigacije s pomočjo telefona.

Poleg omenjene rešitve za uporabo navigacije, je sicer na voljo še uporaba navigacije s telefona prek povezav CarPlay ali Android Auto, ki sta na voljo tudi brez uporabe povezovalnega kabla in vgrajena navigacijska naprava, ki pa je za današnje razmere precej počasna in ob vsakem zagonu porabi kakšno minuto, preden jo lahko začnete uporabljati.
Kar se tiče prostornosti v notranjosti, je te v vse smeri in za vse potnike dovolj, prtljažnega prostora, ki je presenetljivo kakovostno obdelan, pa je za več kot korektnih 430 litrov. Sedeži v novem Dusterju so odeti v zanimivo kombinacijo tkanine, ki zaradi uporabe »jeans« materiala deluje trpežno, vendar pa bi si na daljših potovanjih želeli malce več opore in udobja na sprednjih sedežih.

4 kulske

Tudi sicer se Duster precej bolje (in raje), kot po urejenih avtocestah in gladkih asfaltnih cestah, počuti na makadamu in neutrjenih poteh. Oddaljenost od tal je nadpovprečna za njegov razred, vzmetenje pa kljubuje vsem luknjam in neravninam na poti. Prav zaradi mehkejšega in za slabše ceste prilagojenega podvozja ter velike oddaljenosti od tal, je vožnja po gladkih in zavitih asfaltnih cestah zaradi nagibanja karoserije in piša vetra okoli ogledal malce manj udobna.

Kljub vsemu lahko z Dusterjem opravljate tudi daljša potovanja, saj testirani hibridni sklop dobro opravlja svoje delo. Precej dolgo se boste lahko peljali v režimu EV, elektro motor bo tudi pomagal ob bolj sunkovitih pospeševanjih, medtem ko se bo pri hitrostih nad 60 kilometrov na uro vključil tudi atmosferski 1,6-litrski bencinski motor z močjo 94 konjičev. Sistemska moč pogonskega sklopa, ob dodatku elektromotorja z 49 vranci, ki energijo srka iz 1,2 kWh velike baterije skrite pod zadnjimi sedeži, znaša 141 KM, za povezavo med motorji in sprednjim kolesnim parom pa skrbi samodejni menjalnik. Na tem mestu moramo razočarati vse, ki bi si želeli omisliti hibridnega Dusterja s pogonom na vsa štiri kolesa, saj tega ni v ponudbi. Zato pa testiranec razveseli s porabo. Na testu je, ne glede na podlago in naklon, v povprečju porabil dobrih šest litrov na 100 prevoženih kilometrov.

Do sedaj smo vam našteli že kar nekaj iztočnic za začetek zanimivih pogovorov o novem Dusterju, za konec pa vam prihranili še podatek o ceni. 27.770 evrskih kovancev zahtevajo za testnega hibridnega Dusterja.
Če je zahtevan znesek upravičen bodo povedali kupci, sam pa sem mnenja, da bo večina prodanih Dusterjev opremljenih s pogonom na vsa štiri kolesa in ročnim menjalnikom. Verjetno boste na cestah opazili kar nekaj Dusterjev v osnovni različici, saj je ta na voljo že od 18.990 evrov!

Matej Grofelnik
foto in video: caranduser.com

HVALIMO:

+ robustna podoba

+ poraba na testu

+ prostorna notranjost
+ delovanje hibridnega sklopa
+ vozne lastnosti na makadamu in slabi cesti
+ brezžična povezava z Android Auto in Apple CarPlay


GRAJAMO:

– Materiali ambienta so robustni, zaradi česar nekoliko trpi udobje.

– Zvočna izolacija kabine bi lahko bila za odtenek učinkovitejša.
– Dolge luči pri ECO LED žarometih svetijo z uporabo navadnih žarnic.
– počasno delovanje vgrajenega navigacijskega sistema

Tehnični podatki:

Mere dolžina/širina/višina (mm) 4.343 / 1.813 / 1.656
Medosna razdalja (mm) 2.657
Prostornina prtljažnika (l) 400-430
Teža (kg) 1.380
Agregat Bencinski, štiri-valjni, vrstni
Delovna prostornina (ccm) 1.598
Največja sistemska moč pri vrt./min. 104 kW (140 KM) / 5600
Največji navor pri vrt./min. 148 Nm / 3600
Največja hitrost (km/h) 160
Pospešek 0 – 100 km/h (s) 10,1
Posoda za gorivo (l) 50
Poraba po EU normah (l/100 km) 4,9-5,2
Poraba goriva na testu (l/100 km) 6,0
Emisije CO2 (g/km) 111-116
Cena osnovnega modela (v EUR) 18.990
Cena testnega modela (v EUR) 27.770
Uvoznik  GA Adriatic d.o.o.
Spletna stran www.dacia.si

Povezani članki

En komentar

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja

Back to top button