TehnikaTesti

Xiaomi Watch 2

Ko klasiku ponudijo pamet(no) … uro.

Kot je v Sloveniji najpogosteje, smo se tudi v našem uredništvu navzeli ustaljenih navad! Delitev na vaše in naše, enobarvne in večbarvne, zgornje in spodnje, visoke in nizke, z lasmi in brez … Zato ne čudi naslednja delitev – smo le medij, kjer preizkušamo prestižne ure – na klasične in pametne ure. Sam seveda brez vsakega pomisleka oddam svoj glas preverjeni klasiki, a kaj, ko smo tokrat dobili na preizkus Xiaomijevo uro Watch 2. Hja, dajmo ji priložnost …

No, ali pa meni. Xiaomijeva Watch Dvojka delulje na otip povsem solidno, predvsem pa ni občutka cenenosti. Pašček je iz silikona, se pa pas zanimivo potisne v zarezo in gre pod vašo roko (običajno zapet pas, potisnete preko objemke in ga potisnete nad drugi pašček). Če imate nekoliko tanjše zapestje, si boste morali pustiti vsaj eno (raje dve) luknjico prostora, da boste preostanek paščka potisnili pod roko. Kot vse, ima tudi takšno zapenjanje dobre in slabe lastnosti. Dobra je predvsem v tem, da je ura zares odlično pričvrščena na roko, odpadejo skrbi glede počenih in odtrganih objemk/obročkov, hkrati pa vam pri uri pašček ne bo štrlel ven. Po drugi strani so slabosti v tem, da se pašček res dobro prilega na kožo in bo zato odpenjanje ure kar podvig, da boste pašček potegnili iz zareze. Je pa pašček hitro snemljiv, povsem običajne širine 22 milimetrov, tako da si lahko za majhen denar omislite drugačne barve in tudi drugačne tipe.

Uro lahko upravljate z dvema gumboma ali pa z ukazi na zaslonu, ki je občutljiv na dotik. V kolikor ste vsaj malo ljubitelj pametnih ur, vam bo delovanje Xiaomijeve Dvojke na moč poznana. Na 1,43-palčnem AMOLED zaslonu lahko izbirate med 33 prednastavljenimi številčnicami (skini). Slednje bodo verjetno zadovoljile domala vsakega uporabnika, saj so na voljo tako klasične številčnice, „analogne“, povsem digitalne, z otroško noto, medtem ko so nekatere tudi z bolj šaljivo vsebino, saj lahko na primer mačka vlečete za lička, ali pa tresete uro, medtem pa se po uri premikajo kroglice z različno vsebino.

Sam sem uro vzel večkrat s seboj na kolesarske ture. GPS je natančen, sam pa bi si (pri praktično vseh urah) želel nekoliko hitrejšo povezljivost z navigacijo, ko pričnete z želeno vadbo. Ura je imela prednastavljen krog osmih kilometrov in je temu primerno na približno 7-9 minut obveščala, kako hitro je bil odpeljan krog in s kakšno povprečno hitrostjo. Ker je Dvojka na moč lahka, se jo pri cestni vožnji skorajda ne čuti na roki. V kolikor si na telefon prenesete aplikacijo Mi Fitness, boste lahko občudovali vaše športne presežke v še nekoliko bolj poglobljeni analizi.

_cuva

Mi smo uro vzeli s seboj v italijanske Dolomite. Ura podpira več kot 160 športnih dejavnosti, tako da izgovorov za telesno neaktivnost ne bo več smelo biti. Z Dvojko si lahko domala podprete še tako obskurno dejavnost. Mi smo se z njo povzpeli na nekaj bližnjih vrhov, pri čemer je bila natančnost izmerjene poti več kot korektna, prav tako pa niti pod drevesi ni bilo opaziti kakšnega (občutnega) odstopanja. V vročih in predvsem svetlih dnevih pride do izraza svetel zaslon, ki zmore svetilnost 600 nitov.

Ker je pot minila v večji družbi, je seveda, kot po pravilu, nekdo vedno dežurni smrčač. Saj ne, da tega nismo predvideli, a vseeno mi je bilo zanimivo opazovati, kako se bo ura odzvala, glede na to, da se mi navadno, v družbi z dotičnim osebkom, ki uspe izvabiti iz sebe na moč glasno smrčečo simfonijo, največkrat podijo po mislil sila destruktivne misli. No, ura vam meri spanec, SpO2, stres, srčni utrip … Le-ta je na dolgi rok natančen, se pa večkrat zgodi, da malo poskoči nazgor ali navzdol.

Xiaomi Watch 2 ima nameščen operacijski sistem Wear OS 3.5, kar pomeni, da boste z njo lahko dostopali do Googlove trgovine in denarnice. Prav tako je možno na uro namestiti še kup drugih aplikacij kot so Whatsapp, Spotify, Youtube Music, pri čemer je prostor za vaše potrebe odmerjen z 32 GB prostora. Sicer pesmi ne boste mogli naložiti neposredno na telefon, tako da bo potrebno za delovanje teh funkcij vzeti s seboj tudi telefon. Lahko pa po drugi strani preko ure sprejemate klice, si pišete preko Whatsapp in odgovarjate na SMS-sporočila.

Do tukaj vse lepo in prav. A klasiki smo z razlogom klasiki. Sam gojim namreč dve precej veliki zameri. Prva je v tem, da gre, bolj kot za uro, za elektronsko napravo, ki slej ko prej klecne pod vsemi novitetami in posodobitvami ter tako postane neuporabna. Druga, še nekoliko večja pa je njeno delovanje. Kot že rečeno, je Dvojka z nami prebila slab teden v Dolomitih v tem času, pa je trikrat potrebovala elektronski napoj, pri čemer je niti nismo kaj bistveno obremenjevali. Težava, oziroma neprijetnost se pojavi, ko je potrebno s seboj nositi še povsem samosvoj polnilec, ki poskrbi za delovanje ure.

_cuva

V kolikor ste posameznik, ki ne spite z urami, jo vsako noč postavite na nočno omarico in nasploh dojemate uro zgolj kot dnevni (modni) dodatek, potem je Xiaomi Watch 2 ura, ki ji morate umestiti na mesto pri izboru pametne ure. Sploh s svojimi 209 evri, kolikor znaša priporočena cena, sodi v tisto kategorijo, ko vašega bančnega računa ne bo osušila do zadnjega centa, po drugi strani pa vam bo hvaležno služila pri vaših športno-zabavnih podvigih.

HVALIMO:

+ cena
+ izgled ure
+ hitro zamenljivi pašček
+ meritve so zanesljive
+ svetel zaslon
+ plačevanje z uro

GRAJAMO:

– izjemno omejena avtonomija baterije
– ne deluje z iPhoni
– Google ima novejše različice Wear OS

Boštjan Horvat
foto: caranduser.com

Povezani članki

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja

Back to top button