NasvetiNasveti in varnostVarnost
Ob koncu poletnih počitnic ne vozite utrujeni
Bliža se konec dopustov, šolske torbe se polnijo s knjigami in zvezki, na cestah pa zopet masovne migracije z morja proti celini.
Raziskave pravijo, da je do 20 odstotkov vseh prometnih nesreč in četrtina vseh nesreč s smrtnim izidom povezana z utrujenostjo.
Strokovnjaki namreč opozarjajo, da utrujenost med vožnjo povečuje tveganje za trčenje, zlasti če se vozite zgodaj ali pozno – ali celo ponoči -, da bi se izognili kolonam. Bodite pozorni na očitne opozorilne znake utrujenosti. Ti vključujejo težave pri osredotočanju na vožnjo, vrtenje in pogosto zijanje. Z naraščajočo utrujenostjo se boste čedalje težje osredotočili na vožnjo. Prav tako se vam lahko zgodi, da boste zdrsnili v levo ali desno in ne boste mogli vzdrževati stalne hitrosti.
Da bi zmanjšali tveganje za trčenje zaradi utrujenosti, smo za vas pripravili nekaj preprostih nasvetov:
- Preden se odpravite na daljšo pot, se dobro naspite.
- Zagotovite si čas za prihod na cilj, ne da bi se vam mudilo. Odpravite časovne pritiske, kadar je to mogoče.
- Če je mogoče, si delite vožnjo.
- Bodite hidrirani. To pomaga ohranjati budnost in pozornost, zlasti na dolgih in vročih vožnjah.
- Po vsakih dveh urah ali 200 prevoženih kilometrih si vzemite vsaj 15-minutni odmor. Izstopite iz avtomobila, se razgibajte, pretegnite ali sprehodite. Če je potrebno, za povečanje budnosti popijte kofeinski napitek ali dva.
- Če se vozite ves dan, si sredi dneva privoščite ustrezno uro dolg odmor, saj se tako dnevna vožnja razdeli na dve krajši in lažje obvladljivi polovici.
- Če je le mogoče, se izogibajte vožnji, kjer sami premagujete dolge razdalje.
- Ne vztrajajte do noči. Izogibajte se vožnji v času, ko običajno spite.
Boštjan Praprotnik
foto: NP