
Vedno, ko dobim v roke ključe kitajskega avtomobila, najprej pomislim, da gre za še enega v nizu – brez pravega radia, z enakim pogonskim sklopom, zaspanim menjalnikom in kupom tehnoloških »gadgetov«, ki jih nihče pravzaprav ne potrebuje. Tak, ki na papirju obljublja revolucijo, v praksi pa ponudi še eno digitalno uspavanko. Je Lynk&Co 02 kaj drugačen?

Oko najprej opazi obliko zunanjosti. Ta je moderna, proporci so pravi, nič ne spominja na stereotipni kitajski avtomobil. Pravzaprav … če bi mi nekdo rekel, da prihaja s severa Evrope, bi mu brez težav verjel. No, saj pravzaprav v resnici prijaha s severa Evrope, oblikovan je namreč v Švedskem Göteborgu. Ko se mu bolj približam, opazim detajle, ki jih nisem vajen niti pri premium konkurenci: kljuke, vdelane v vrata, stekla brez okvirjev (in to ne samo brez zgornjega okvirja, tudi spodnjega ni!), vzvratna ogledala, nameščena na nekakšni lebdeči platformi … in še bi lahko našteval. Pod črto gre za dinamično oblikovan, kupejevski križanec, ki v beli barvi skupaj z 20-palčnimi platišči deluje zelo dobro. Čisto dovolj, da se mimoidoči še enkrat ozrejo za njim.

Nič kaj čudno ni, da me spomni na skandinavsko šolo oblikovanja, saj je Lynk & Co otročiček Volva in Geelyja. In če sodim po obliki, jim je uspelo zadeti ravno pravo razmerje – toliko Švedske, da deluje premišljeno, in ravno prav Kitajske, da si upa biti drugačen. Upam le, da je tudi v notranjosti in pri tehniki pobral večino Švedskih genov.

4 kulske
Na prvi pogled jih je. Znotraj se nadaljuje skandinavski minimalizem, ampak brez občutka, da so pri tem varčevali na napačnih mestih. Prečiščene linije, majhen zaslon pred voznikom z najnujnejšimi podatki in velik 15,4-palčni sredinski zaslon, ki prevzame glavno vlogo. Na prvo žogo deluje kot Tesla, na drugo pa hitro ugotoviš, da materiali povedo svojo zgodbo, in ta je precej bolj prepričljiva.
Zanimiva je tudi 3D-ambientalna osvetlitev na armaturi, ki ponoči naredi ravno prav »wow« efekta, ter modularni Cool Box, sredinski predal med sedežema, ki ga z dvema potezama vzameš ven in odneseš s sabo.
Kar se prostornosti in udobja tiče, se tako spredaj kot zadaj potniki ne bodo pritoževali. Kljub kupejevsko spuščeni strehi je zadaj dovolj prostora tudi za odrasle. Malce bodo trpela le kolena, saj je dno zaradi baterije nekoliko višje, ampak to je nekakšen tipičen kompromis električne dobe. Prtljažnik s 410 litri ne izstopa, a tudi ne razočara, dodatnih 15 litrov v »frunku« pa pride prav za vse tiste kable, ki jih električni svet prinese s sabo.

In potem pride trenutek resnice. Infozabavni sistem. Tisti del, kjer kitajski avtomobili pogosto izgubijo točke. No, tukaj jih Lynk & Co začne nabirati. Sistem deluje hitro, logično in brez nepotrebnega kompliciranja. Ni občutka, da se boriš z njim, bolj imaš občutek, da sodelujeta. Razporeditev menijev spominja na kombinacijo novih Volvov in Tesle, kar je v tem primeru kompliment. In ja, »nič-dva« nima gumba za zagon. Avto preprosto oživi, ko se mu približaš, in ko sedeš vanj, je vse pripravljeno. Kot dober natakar pri južnih sosedih, ki vas posreže brez nepotrebnih vprašanj in mučnega odlašanja. Manjšo kritiko si zaslužijo le opozorila za prekoračitev hitrosti in voznikovo pozornost. Ampak roko na srce – to ni Lynk & Co, to je Bruselj – žal.

Tehnično si Lynk & Co 02 osnovo deli z Volvom EX30, kar pomeni elektriko brez kompromisov tipa »pa saj bo že«. 200 kilovatov moči in 323 Nm navora na papirju obljublja 5,5 sekunde do stotice. Naš RaceBox je pokazal 6,04 sekunde. Realno je to še vedno dovolj hitro, da prehiti večino vsakdanjega prometa brez kapljice stresa. Natančne podatke o pospeševanju si lahko pogledate v tabeli:
Baterija s kapaciteto 66 kWh in obljubljenih 445 kilometrov dosega v praksi pomeni okoli 350 kilometrov pri porabi 18,9 kWh/100 km. Glede na nizke temperature zelo soliden rezultat. V toplejših dneh si zlahka predstavljam številko, ki se začne s štirico. Polnjenje? 22 kW na AC pri paketu More pomeni, da doma ali na mestnih polnilnicah ne boste ravno kampiral. Okoli štiri ure in zgodba je zaključena. Na hitrih polnilnicah pa do 150 kW, kar pomeni 10 do 80 % v približno pol ure. Dovolj za kavo in kratek pregled novičk.

Na cesti pa … nič-dva ne skriva svojega karakterja. To ni športnik, ki bi te silil v napade pri vsakem zavoju. To je avto, ki te nauči umiriti tempo. Podvozje lepo pobira neravnine, kabina ostaja tiha, celotna izkušnja pa deluje na moč všečna. Če ga začneš siliti, se masa 1800 kilogramov hitro oglasi, nagib karoserije pa pove, da to ni njegova najljubša igra. Tudi regeneracija zahteva nekaj privajanja – tri stopnje, pri čemer je tudi najšibkejša za moj okus še vedno malce premočna.

Ampak bistvo tega avtomobila ni v napadanju ovinkov. Bistvo je v tem, da iz točke A do točke B prideš spočit. In to naredi zelo dobro. Lynk & Co 02 torej nikakor ni zgolj še eden v množici generičnih kitajskih avtomobilov. Je avto, ki ima svoj karakter. Malo skandinavske umirjenosti, malo kitajske drznosti in ravno prav tehnološke samozavesti. In če sem iskren mi je v času testa zlezel pod kožo bolj, kot sem pričakoval. Ne zato, ker bi bil najboljši v vsem, ampak zato, ker zelo dobro razume, kaj danes v resnici potrebujemo. In včasih je to več kot dovolj.
Matej Grofelnik
foto: caranduser.com
HVALIMO:
+ Agilen in hkrati dokaj varčen pogon
+ Odlično delovanje infozabavnega vmesnika
+ Prostornost
+ Sproščeno vzdušje med vožnjo
+ 22 kW moč AC polnjenja
GRAJAMO:
– Nagibanje med bolj dinamično vožnjo
– Za moj okus premočno regenerativno zaviranje tudi na najmanjši stopnji
Tehnični podatki:
| Mere dolžina/širina/višina (mm) | 4.460 / 1.845 / 1.573 |
| Medosna razdalja (mm) | 2.755 |
| Prostornina prtljažnika (l) | 545 |
| Teža (prazno v./dovoljena) (kg) | 1.820 / 2.270 |
| Največja moč (kW) | 200 |
| Največji navor (Nm) | 323 |
| Največja hitrost (km/h) | 180 |
| Pospešek 0 – 100 km/h (s) | 5,5 |
| Kapaciteta baterije (kWh) | 66 |
| Priključna moč (AC / DC) | 22 kW / 150 kW |
| Doseg (kombiniran režim) | 445 km |
| Poraba (kombiniran režim) | 17,1 kWh / 100 km |
| Poraba na testu | 18,9 kWh / 100 km |
| Cena osnovnega modela (v EUR) | 37.990 |
| Cena testnega modela (v EUR) | 37.990 |
| Uvoznik | VCAG d.o.o. Ljubljana |
| Spletna stran | www.lynkco-see.com/si |



![as-center[728x90]zascitna-oprema](https://caranduser.b-cdn.net/wp-content/uploads/2021/01/as-center728x90zascitna-oprema.gif)


























































