Renault Megane Conquest esprit Alpine mild hybrid 160 EDC
Blaž Likovič
Pred štirimi leti so pri Renaultu tudi na evropski trg spustili nišnega kupejevskega križanca Arkano, ki v državah nekdanje Juge sliši na ime Megane Conquest. Menda s tem malce piha na dušo vsem nostalgikom, ki so imeli nekoč doma vsestranskega Megana v kombilimuzinski različici. Ob koncu leta 2023 so mu namenili medgeneracijsko osvežitev, ki pa resničnih sprememb pravzaprav ni prinesla. Več črnila o kozmetični nadgradnji je prelil Žiga na povezavi TUKAJ, sam pa sem na kratko »podegustiral« trenutno najbolj nabito različico – tako z opremo kot s konji v staji pod motornim pokrovom.
Megana Conquest si v prvi vrsti omislijo kupci, ki precej stavijo na imidž. In glede na uspešne prodajne cifre jih ne gre zanemariti. Največ k samozavestni podobi kupejevskega SUV-ja pričakovano prispeva najvišje postavljeni esprit Alpine športni paket s svojimi 19-palčnimi platišči ter imitacijo dvojne izpušne cevi v bleščeči črni barvi, uravnotežena zgodba dinamike pa nadaljuje poglavje tudi v kabini. Oblazinjenje iz usnja in alkantare je prežeto z modrimi šivi, iz katerih sestoji tudi logotip v sprednjih sedežih, športen volanski obroč pa je skupaj z oblogami vrat prešit v barvah galske trobojnice. Žlica športnosti v elegantno zastavljen športni terenec torej.
Po Starem kontinentu se vrstijo žalni zapisi, da so Francozi v motorni paleti Arkane ohranili zgolj in le polnokrvni hibridni pogonski sklop, tu na Balkanu, kjer smo očitno malce trmasti že glede poimenovanja pa imamo v modelni paleti še vedno na voljo 1,33-litrski turbobencinski agregat s pripeto blago hibridno asistenco. V dinamični esprti Alpine preobleki je navit na 160 KM (pri Evolution in Techno zmore 20 KM manj) in je v vseh treh primerih s sprednjim kolesnim parom spojen preko samodejnega 7-stopenjskega EDC menjalnika. Elegantna in sproščena kombinacija, ki se zdi v praksi celo malce bolj sinhronizirana od klasičnega E-Tech hibridnega sklopa. Že res, da boste s porabo težko prišli pod šest litrov (na normnem krogu je znašala 6,6), vseeno pa bo vožnja bolj zvezna ter brez »tuljenja« agregata v hibridni simbiozi, ko vam želi ustreči ob bolj odločnih pritiskih na stopalko za plin. Četudi tega avtomobil ne glede na pogon pravzaprav ne počenja rad.
Megane Conquest si namreč lasti pregovorno mehko francosko podvozje in je prednostno posvečen šarmiranju ter manj akciji. Ob rahlem cestnem nastopaštvu v ospredje stopi njegova mini hibridna plat, ki privarčuje kak deci ali dva oktanskega napoja, predvsem ko samozavestno jadrate med semaforji mestnih vpadnic. Seveda se lahko kupjevski križanec zapodi tudi skozi hitre zavoje, vendar kaj kmalu opozori voznika, da voz stopa iz cone udobja. Bolj kot ovinkarjenje mu ležijo dolge podeželske ali avtocestne ravnine, tudi v družinski izvedbi. Kljub kupejevski liniji njegov nahrbtnik namreč pogoltne do 513 litrov prtljage, kar bo zadostilo 99% potreb, za tiste sezonske selitvene aktivnosti pa boste nanj nadeli strešni kovček. Zadnje duri se odpirajo visoko zato težav z dostopnostjo ne bo.
V najvišji stopnji opreme so Renaultovci v Megana Conquest serijsko dodali kup elektronskih pomočnikov, električno nastavljiva prednja sedeža, ki sta skupaj z volanom tudi ogrevana. Če dodamo še možnost brezžičnega polnjenja mobilnika in navigacijo, se zdi zgodba že skoraj popolna. Pri uvozniku so ga obarvali v biserno belo barvo s kontrastno črno streho ter mu dodali zmogljivejše Bose ozvočenje, zato se je blagajniška vrednost ustavila pri 34 tisočakih. Ni malo, vendar manj kot pri konkurentih, zato ga lahko često srečate tudi na naših cestah.
4 kulske
Fotrov kotiček
Zdi se, da je Francozom ob lansiranju Arkane na evropskem trgu primanjkovalo samozavesti, a so nato solidne prodajne številke njihove dvome razblinile. Še več, nadele so jim krila, da so odobrili razvoj še večjega in bolj prefinjenega modela Rafale, ki se je ravnokar ustavil v naših salonih.
Megane Conquestu se kljub sveži hišni konkurenci ni potrebno bati, saj je dobro uravnotežen in čedno oblikovan voz, ki kupce nagovarja tudi z verjetno najboljšim »price-performance« indikatorjem, medtem ko bo Rafale nagovarjal kupce večjih in bolj prestižnih tekmecev.
Blaž Likovič foto: caranduser.com
HVALIMO:
+ Kupejevska silhueta nikoli ne bo šla iz mode.
+ Kljub tej, prostornost tudi za višjeresle potnike zadnje klopi ni ogrožena.
+ Hvala Renault za ohranitev klasičnega pogona.
+ Kvaliteta materialov in oblazinjenja.
+ Pozornost na detajle – šivi, trobojnica, itn.
+ Bose ozvočenje pristaja tako dinamično obarvanemu vozu.
+ Serijska oprema, ki je pri konkurentih doplačljiva.
+ Lahkotno upravljanje.
+ Udobna vožnja.
GRAJAMO:
– Preglednost zaradi kupejevske podobe malce trpi.
– Menjalnik se na sicer redke trenutke malce obotavlja pri odločitvi.