Site icon CarAndUser.com

Dacia Jogger Extreme Hybrid 140

Romunska divizija Renaulta se je snela iz tlačanskih okov, ki so jim jih ob sklenitvi simbioze nataknili plemiči v predmestju Pariza, saj je jara gospoda Dacii vendarle dovolila nekaj več eksperimentiranja s svojimi modeli. Če je zvok oceana iz morskih školjk zgolj mit, pa je nekaj več mesa na kosti, ko beseda pri romunski znamki nanese na poslušanje svojih kupcev in spremljanja prioritet oziroma vrednot sodobnih voznikov. Tako so Romuni v svoji razvojni kovačnici udejanjili pustolovsko začinjeno serijo Extreme – čvrsto in robustno različico nekaterih svojih modelov, pri katerih je Jogger brez dvoma najbolj družinsko obarvan. Pravzaprav so vse Dacie z dodatkom Extreme v svoji reklamni podobi obarvane v Oxide zeleno z dodanimi bakrenimi okrasnimi elementi in naš današnji testnež pri tem ni bil izjema.

Jogger Extreme je pisan na kožo vsem družinam, ki svoj mesečni dohodek namesto za odplačevanje enkrat dražjega pol-terenskega karavana ali SUV-ja (po možnosti nemških korenin) raje namenijo lastni outdoor opremi in šele zatem štirikolesniku za pobeg v naravo s ciljem ustvarjanja (lepih) spominov. Da bi lahko tam, torej v divjini, ostali tudi čez noč, so pri Dacii pripravili in tudi v testneža zapakirali paket Sleep iz avanturistične linije InNature. Skoraj kot ponudba z nekoč cvetoče TV prodaje. Spalni paket vam omogoča, da, po odstranitvi zadnjih dveh foteljev iz 7-sedežnega Joggerja, tam sproščen prostor preobrazite v spalnico s 190×130 cm zajetnim ležiščem. Še senčila so dodana, da vas sonce ali firbci ne zmotijo pri lepotnem spancu v objemu narave. Vendar kam vso to robo pospraviti? Brez skrbi, vsi elementi so zapakirani v namenskem 220-litrskem lesenem zaboju, zato se ne rabite nenehoma ukvarjati s prekladanjem celotne dodatne opreme iz in v prtljažnik. Posledično celotno logistiko med delovniki vršite z okrnjenim nahrbtnikom, kot bi to sicer počeli s klasičnim 5-sedežnim Joggerjem, vikendi pa so rezervirani in hitro pričeti za pustolovščine.

Da bo celotna InNature kolekcija popolna je na voljo še originalni Dacia šotor za 3 osebe, ki se pripne na avtomobil. V tem primeru boste v kampiranje resnično odpravili celotno družino, medtem ko je Jogger Extreme brez šotora namenjen bivakiranju dveh oseb.

Pred nekaj meseci sem na povezavi TUKAJ zagodrnjal nad sistemom Extended Grip, ki ga v takratnem Joggerju Extreme ni bilo. Tokrat je dotični pomočnik obstajal in kot malček za sladoledom sem se podal v bližnje blato na ljubljanskem Barju in na nekaj strmejših kolovozov v okolici, da bi preveril njegovo učinkovitost. Seveda ne gre pričakovati čudežnega 4×4 nadomestka, vendarle pa se vklop sistema pozitivno občuti in lahko v določenih trenutkih pomeni razliko med obstankom na mestu ali nadaljevanjem poti – sredi klanca.

Vse do tu se zgodba bere kot pravi »best-seller« brez napak, vendar ob nakupu Joggerja Extreme določeni kompromisi seveda o(b)stajajo. Za začetek recimo ta, da sta udobje in vodljivost (razumljivo) potisnjeni nekoliko v ozadje. Pričakujte mehko in terenu naklonjeno podvozje, ki bo na asfaltu poskrbelo za plavajoče ovinkarjenje ter ne prav dejanski občutek dogajanja pod kolesi. Materiali in ergonomija kabine so solidni, to pa je tudi to. Pohvalim lahko mehko MicroCloud TEP pralno oblazinjenje, ki skupaj z gumijastimi tepihi zagotavljajo varen pristan avanturistom, ko ti mokri kot miši pribežijo v svoj avtomobil in se ob tem ne živcirajo ob mislih na kasnejše čiščenje blata, peska in še česa.

Svojevrsten kompromis predstavlja tudi hibridni pogon, kateremu pri Renaultu pojejo hvalospeve. Ta je na voljo le pri Joggerju Extreme in je bil priložen tudi našemu testnežu. Dvojica elektromotorjev, pogonski s 35 kW in zagonski alternator s 15 kW, podpirata glavnega bencinskega dirigenta z 1,6-litrsko prostornino in 69 kW. Sistemska moč znaša solidnih 140 KM, pri čemer je shrambe za elektrone razmeroma malo, saj litij-ionski hranilnik premore le 1,2 kWh. Dovolj za redne vložke zgolj električne vožnje, malo za resnično cestno agilnost, saj Jogger z mesta do stotice pospešuje slabih deset sekund in upeha pri 167 km/h. Po drugi strani se sistemskih 205 Nm navora pozna na neutrjenem terenu, kjer v funkcijo stopi že omenjeni Extended Grip sistem. V zameno za redno »tuljenje« agregata in skromno avtocestno kondicijo kot protiutež prejmete razmeroma lahko dosegljivo nizko porabo goriva, ki je na normnem krogu znašala zgolj pet litrov. Na avtocesti prištejte dober liter, raje dva.

Na stran protiuteži uvodoma zapisanih adutov sodi še cena. Hibridni pogon terja svoj davek, ki ga vrednotijo na 6 tisočakov pribitka k klasičnemu bencinskemu. In ker je na voljo zgolj v najbolj bohotni Extreme opremi se cenik prične pri okroglih 28 tisočakih. Pri uvozniku so mu dodali še nekaj malega opreme in končno vrednost dvignili na visokih 29 tisočakov in pol. Razlike s porabo goriva ne boste prinesli v račun, zato morate na prioritetno listo postaviti samodejni menjalnik in več navora.

4 kulske

Fotrov kotiček

Eno stvar bi morda premlel na tem mestu – ceno hibridnega pogona. Ta resda prinaša samodejni menjalnik in liter nižjo porabo, vseeno pa je šest tisočakov pribitka na bencinski ali plinsko-bencinski pogon kar precejšnja oziroma 27-odstotna nadgradnja, gledajoč izhodiščni model Extreme. Kljub kompleksni in napredni elektro-oktanski simbiozi ne prinaša niti zaznavno višjih cifer pri zmogljivostnih parametrih, zato se je pred odločitvijo smiselno dobro zazreti v svoje vozniške navade in izbrati tisto, ki vam resnično ustreza.

Blaž Likovič
foto: caranduser.com

HVALIMO:
+ Terenska preobleka v tej barvni kombinaciji lepo zaokroži bit paketa Extreme
+ Vsi možni dodatki za preobrazbo Joggerja v bivalnik.
+ Prostornost, ki ne trpi niti ob lesenem zaboju v nahrbtniku.
+ Preglednost in položaj za volanom.
+ Enostavna in intuitivna uporaba ob prvem snidenju, brez pretirane digitalizacije.
+ Pogon, ki je lahko tako varčen kot jeziček na tehnici, ko zaidete na stran pota.

GRAJAMO:
– Cena, navadno Joggerjev adut, tokrat žlica pelina.
– Materiali ambienta so robustni, zaradi česar nekoliko trpi udobje.
– Zvočna izolacija kabine bi lahko bila za odtenek učinkovitejša.

Tehnični podatki:

Mere dolžina/širina/višina (mm) 4.547 / 1.784 / 1.631
Medosna razdalja (mm) 2.898
Prostornina prtljažnika (l) 160 – 2.085
Teža (prazno v./dovoljena) (kg) 1.474 / 1.995
Agregat Bencinski, štirivaljni, vrstni
Delovna prostornina (ccm) 1.598
Največja sistemska moč pri vrt./min. 107 kW (145 KM) pri 5.600
Največji sistemski navor pri vrt./min. 260 Nm pri 3.200
Največja hitrost (km/h) 167
Pospešek 0 – 100 km/h (s) 10,0
Posoda za gorivo (l) 50
Poraba po EU normah (l/100 km) 4,8 – 5,8
Poraba goriva na testu (l/100 km) 5,1
Emisije CO2 (g/km) 105 – 118
Cena osnovnega modela (v EUR) 28.000
Cena testnega modela (v EUR) 29.385
Uvoznik GA Adriatic d.o.o.
Spletna stran www.dacia.si

 

 

Exit mobile version