Hrvaška obala meri – sploh za slovenske razmere – osupljivih 1777 kilometrov. Če zraven dodate še obalo vseh otokov, ki so poseljeni po celotni dolžini … no, potem dobiti zares impresivnih 6.000 kilometrov, kjer se kopno stika z morjem. Večina ob 1246 otokov je neposljenih, medtem ko boste človeške duše našli na vsega 67. In vsi so na voljo vsem … Le eden nekoliko odstopa – Obonjan!
Na otoku so tudi bazen z morsko vodo, amfiteater, manjša trgovinica, gostilna in picerija. Velja omeniti, da za goste na otoku skrbi 120 članov osebja, med katerimi je tudi zdravnik, ki lahko oskrbi najnujneše primere.
Kakšen vtis smo dobili mi? Hrvaška ima glede turizma krizo identitete. Niso povsem prepričani, ali naj se gredo masovni turizem z dolgimi plažami, naj pustijo neokrnjeno naravo, naj bo to oddih za petične goste … V tem trenutku bi lahko dejali, da so se v zadnjih letih na Hrvaškem odločili za najbolj preprosto (in dolgoročno najslabšo) rešitev. Dvigniti cene in potem upati, da bodo ljudje za kalamare in rižote z morskimi sadeži plačevali med 18 in 30 evri … Podobno je tudi z Obonjanom. Cene nastanitev se začnejo pri 80 evrih (v ceno je vključen tudi korekten zajtrk), kar je povsem spodobna cena, le vedeti morate, kaj si od dopusta želite. Če dopust preživljate na plaži, ob nekoliko slabšem signalu na mobilniku pa doživite manjši živčni zlom, potem ta destinacija verjetno ne bo prva na spisku (zaradi odmaknjenosti od celine, pokritost s signalom ni ravno najboljša). V kolikor sodite med tiste, ki uživate v miru, v mentalnem odklopu, v raziskovanju neokrnjene narave, plavanju in veslanju na otoke … no, potem si Obonjan vsekakor obkrožite in podčrtajte!
Boštjan Horvat
foto: caranduser.com