Britansko podjetje Nyobolt predstavlja revolucionarno tehnologijo baterij, ki bi lahko korenito spremenila prihodnost električnih vozil. Tehnologijo razkrivajo na krovu kompaktnega športnega avtomobila, katerega baterijo je mogoče do polnega oskrbeti v zgolj šestih minutah, kar je brez dvoma nov rekord na področju elektrifikacije.
S tako bliskovitim polnjenjem želijo odpraviti številne izzive, ki jih predstavlja prehod na električni pogon, saj smo bili do sedaj navajeni hitrih postankov na bencinskem servisu, obstoječa električna vozila z ogromnimi baterijami pa tega ne omogočajo. Izdelava trenutnih baterij zahteva ogromno surovin, kar precej obremenjuje okolje in za seboj potegne visoko ceno. Inovativna tehnologija podjetja Nyobolt je v primerjavi precej kompaktnejša in lažja, hkrati ponuja hitro polnjenje – šestminutni postanek na polnilnici povrne do 250 kilometrov dosega.
Nyoboltov električni športnik se pohvali z maso veliko pod mejo dveh ton in uporablja baterijo s kapaciteto 35 kWh, katero lahko z obstoječo polnilno infrastrukturo napolnimo v šestih minutah. Polnjenje z visoko močjo sicer ogroža življenjsko dobo baterije, a Nyoboltova tehnologija dobro prenaša takšne obremenitve, saj po izpostavljenosti baterija več ko 2.000 ciklom hitrega polnjenja niso zabeležili bistvenega padca zmogljivosti. Enako tehnologijo lahko uporabimo tudi pri baterijah z večjo kapaciteto in bi jo lahko razširili na velika prestižna vozila, tovornjake ali avtobuse.
Če ob pogledu na Nyoboltov športni avtomobil kaj hitro pomislimo na Lotusa Elise, se razlog skriva v sodelovanju z oblikovalcem Julianom Thomsonom, ustvarjalcem prve generacije lahkotnega britanskega športnika. Pod vodstvom Nyobolta je nastal kompakten električni športni avtomobil, ki osnovno legende združuje z več širine, dolžine in agresivnejšo postavo. Pri nadaljnjem inženirskem razvoju in realizaciji projekta so pomoč poiskali pri podjetju Callum, saj so želeli v enem paketu združiti odlično razmerje med močjo ter maso. Prihodnost Nyoboltovega športnega avtomobila je zaenkrat še ovita v skrivnost, baterijska tehnologija pa bo v proizvodnjo vstopila prihodnje leto.
Žiga Kolman
foto: Nyobolt