Naj si bo področje avtomobilizma, mode ali kulinarike, dobre stare preverjene stvari nas vse očarajo in navdihujejo za prihodnost. Ni novost, da jubileje še kako radi častimo, sploh, ko se ob njih spomnimo na dotične pripetljaje, ki so nemara povezani z zasebnim življenjem.
In kot prav tisti pregovor, bolj je staro, bolje je … , dobivam občutek, da se v današnjem času precej pozornosti namenja starinski ali ”vintage” sceni. Tudi proizvajalci se zatekajo k arhivom, in obujajo dizajne v modernih jubilejnih interpretacijah. Leto 2025 bo zato v tem pogledu še kako zanimivo, saj številne urarske ikone obeležujejo zgovorne obletnice. Katere so to in ali lahko pričakujemo izmene spominske izdaje, pa v nadaljevanju.
270 let – Vacheron Constantin (1755)
Ena najstarejših švicarskih znamk v letošnjem letu praznuje častitljivih 270 let. Le malokatero podjetje se lahko pohvali s takšno tradicijo (sploh če v obzir vzamemo, da je večino teh let proizvodnja ur tekla). In kaj lahko pričakujemo od urarja, ki je ob 250-letnici predstavil najbolj zapleteno žepno uro na svetu? Da se izognemu ugibanju v stilu babe Vange ali Nostradamusa, se raje pustimo pozitivno presenetiti. 😉
250 let – Breguet (1775)
Mogoče trenutno ne tako prestižna znamka kot Vacheron, se manufaktura Breguet po drugi strani ponaša z ogromnim lastništvom patentov. A bolj kot pričakovanje omejenih izdaj, je ob jubileju potrebno razmisliti o smeri in prepoznavnosti blagovne znamke, saj so njihovi časomeri vse manj vidni na zapestnjih urarskih ljubiteljev.
150 let – Audemars Piguet (1875)
Ugibamo lahko, da bo Audemars lansiral še eno linijo, saj trenutno deluje bolj kot Royal Oak podjetje. Urarski molji boste dodali še Code 11.59.
100 let – Laco (1925)
Veliki igralec v času druge svetovne vojne, ko je Laco z urami zalagal nemške pilote. Dandanes poizvajajo kultne pilotske ure po dostopni ceni, zato so kot nalašč za nekoga, ki vstopa v svet urarstva in še ni pripravljen odšteti več tisočakov za časomer.
80 let – Rolex Datejust (1945)
Jubilej je venomer priložnost za kakšno všečno različico. Glede na to, da so tole številčnico nedavno ukinili, bi se podobne obuditve mnogi navdušenci razveselili.
70 let – Rolex GMT-Master (1955)
Pravzaprav je težko karkoli zapisati, saj ne glede na vse, je razmišljati o nakupu GMT-Mastra v butiku bolj ali manj utopično. Razmislite o alternativah.
70 let – IWC Ingenieur
Še ena ikona Geralda Gente, ki najverjetneje zavoljo hlastanja po dobičku ni postala uspešnica. Upajmo, da jubliej prinese kakšno interesantno komplikacijo ter neke vrste dostopnost.
50 let – Girard-Perregaux Laureato (1975)
Če še niste našli integrirane ure zase, je Laureato morda odogovor na to. Leto 2025 bo prineslo vsaj eno svežo izdajo, zato ga ne izpustite izpred oči.
30 let – Omega v partnerstvu s franšizo James Bond (1995)
V treh desetletjih se je Omega pojavila v 9 filmih, v katerih je predstavila 10 zapestnih ur. Glede na to, da so zgornjo uro predstavili v sklopu 60-obletnice Bondovih filmov, se gre nadejati za limitirano izdajo ob letošnjem jubileju.
20 let – Hublot Big Bang (2005)
Jean-Claude Biver je veliko ”zakrivil” v urarski industriji. Poleg partnerstva Omege z Bondom, je v letu 2004 prebudil znamko Hublot. S kreativnim pristopom je kupcem ”vsilil” drugačen način razmišljanja ter vrednotenja zapestnih ur. Nastopaški dizajn, odbiti materiali ter gumjasti pašček so le nekatere od zamisli velike osebnosti švicarske urarske industrije. Ob jubliejno ne pričakujemo nič drugega kot pompoznost!
Rocco
foto: arhiv