Site icon CarAndUser.com

Toyota Prius Plug-In 2.0 PHEV 5D e-CVT Premium

V času ko sem prvič prečil vrata moje osnovne šole so bili (vsaj nekateri) šefi za krmilom Toyote sila vizionarski, saj so v letu 1992 podpisali nekakšen dokument, ki je največjo avtomobilsko korporacijo našega planeta zavezal k razvoju in prodaji vozil z nižjimi emisijami. Da ne zabredemo pregloboko, pet let kasneje so sprva le na domačem trgu lansirali Priusa, velikoserijski hibrid, ki mu je bilo tlakovano oranje elektrifikacijske ledine. Na evropska tla so spustili šele nekakšno facelift izvedenko prve generacije, nekaj več povpraševanja pa je požela v letu 2003 predstavljena druga »runda« pionirja med pogonskimi dvoživkami. Vse do prvenca pete generacije, o kateri bo danes tekla beseda, je bila podoba Priusa nekakšna evolucija tiste piflarske oziroma kot konjska uzda zategnjene prvotne podobe. Sila zadržana oblika z nekaj sodobnimi potezami je kričala po nečem novem… Kako že pravijo? Pazi, kaj si želiš…

Kot bi nagnil vinsko kupico trikrat žganega šnopsa te udari Prius XW60, kot v Toyotini tovarni kličejo peto linijo rodu. Očitno so z verige sneli vse svoje drzne oblikovalce, ki so si dali očitnega duška in oblikovno korektnega a dolgočasnega pol-električarja preobrazili v, tako kot so Japonci sami navedli, izboljšan, nadgrajen in na novo zasnovan avtomobil. Nasvidenje limuzina za mamine sinčke z dvema doktoratoma in toplim kvačkanim brezrokavnikom nad karirasto srajčko pastelnih črt, dobrodošel kupejevski voz za drzne inženirje, pravnike, ekonomiste in nasploh vse entuziaste nad elektrificiranimi japonskimi modeli.

Športno oblikovana in aerodinamiki podrejena kapljičasta podoba v rumeni karoserijski barvi kar kričijo po pozornosti. Zdaj vas bodo gledali tudi, če si vi tega ne želite. Oblikovalci so v enem vozilu strnili sodoben dinamičen slog z nekaj ščepci preizkušenih prijemov iz nedavne zgodovine. Rezultat je atraktiven Prius, ki s seboj vendarle prinaša tudi že nekaj znanih rešitev – postavitev ambienta ter seveda hibridno tehnologijo, tokrat priključno.

Notranjost je preslikana iz električnega modela bZ4X z nekoliko umaknjenim voznikovim 7-palčnim instrumentacijskim zaslonom, pred katerim se nahaja majhen volan. Ta je poln tipk za različne funkcije, kar seveda pozdravljamo, manj pa njegovo majhnost. To ne morem reči za osrednji 12,3-palčni zaslon občutljiv na dotik, prav tako lahko pohvalim stikala za nadzor klimatizacije in recimo ogrevanje oziroma hlajenje usnjenih sedežev. Voz je bil nabito poln kot traktorska prikolica sena med pobiranjem mrve, saj so mu pri uvozniku nadeli Premium oblačilca, torej največ kar trenutno Priusova garderoba zmore. To je v pehar dodalo tudi celo četo elektronskih pomočnikov, ki so me tečno opozarjali na rotacijo moje glave, mestoma pa so »mimo usekali« tudi pri branju obcestnih znakov in po nepotrebnem alarmirali prekoračitev hitrosti. Senzorska elektronika pač ni brezhibna, k sreči pa je bila precej bolj zabavna pogonska tehnika.

Pozabite na mlačen vtis elektro-oktanske simbioze, ki je na piedestal rinila ekonomiko, priključni hibrid ima bolj zmogljiv električni pogon (120 kW), večjo baterijo (13,6 kWh)in kljub temu po potrebi še bolj varčen pogon – ob polnem tanku in bateriji sem do izpraznitve obeh ter brez vmesnega polnjenja nameril 4,3 litre posrkanih litrskih vrčkov oktanskega napoja. Upravljanje z energijo ob prazni bateriji je zavidljivo racionalno, kar sem že pred leti spoznal pri priključno-hibridnem RAV4 na povezavi TUKAJ (Toyota RAV4 Plug-In 2.5 VVT-i AWD HSD Style – CarAndUser.com) in tokrat le še potrdil. K sreči novi Prius ni odet v eleganten športni videz, temveč v staji hrani kar 233 »žvinčeti«, ki se rada požene v galop in čednega samuraja z mesta do stotice požene v maj kot sedmih sekundah.

Ne bom trdil, da je Prius športnik, so pa podvozje, vodljivost in asfaltni bonton nasploh nekaj povsem drugega kot smo bili vajeni do sedaj. Ne čudite se voznikom, ki bodo izbrali športni vozni profil in ubirali hitre zavoje, nato pa se tiho in elegantno pripeljali na cilj, kot da se prav nič ni zgodilo. Pri tem vozniku najverjetneje ne bo potrebno pripravljati vrečk za slabost, saj novi Prius opušča svojo družinsko noto. Z le 284 litri v nahrbtniku ne bo deležen redne družinske tlake, čeprav bodo zadaj povsem spodobno sedeli tudi višji osebki.

Zato se upravičeno poraja vprašanje, kdo bi potem pravzaprav izbral Priusa? Nekdo, ki stavi manj na uporabnost in precej več na varčnost, sodobnost, elektrifikacijo in si vsake toliko rad privošči zavoj ali dva za negovanje potlačene športne duše. Seveda je priporočeno tudi, da ima doma na voljo polnjenje iz hišne vtičnice, kaj več kot to pa pravzaprav niti ni potrebno, saj Prisuov priključek podpira le do 3,3 kW polnilne moči, kar bo zahtevalo vsaj štiri ure kanila v žilo, ali še raje noč oziroma delovnik na klasičnem hišnem priključku.

Novi Prius je torej končno prešel iz grdega avtomobilčka – račka, ki je s svojo podobo cepetal za preostalimi elektrificiranimi konkurenti in naposled vendarle našel svoje mesto v labodjem spevu japonskih hibridnih vozil. Da bi si ga omislili v domačem ribniku, boste morali pripraviti vsaj 43 tisočakov, testnež pa je zaradi dodane praktično vse možne opreme zahteval protivrednost v višini skoraj 51 tisočakov.

4 kulske

Fotrov kotiček

Večina mimoidočih sprva niti ni verjela, da je to novi Prius, saj so bili glede na njegov rodovnik močno presenečeni nad čednim dinamičnim videzom. Ta je podkrepljen s solidno zmogljivim in varčnim priključno-hibridnim pogonom, ki žal zahteva kar nekaj novcev več na blagajni.

Nehote se je v misli stalno rinila ideja, da je novi Prius postal kar malce bahaški, saj so njegovi stvarniki tokrat v ospredje postavili vozniško izkušnjo, ki jo spremlja ekologija, praktičnost pa je žal plačala svoj davek. Prav zato ga sam vidim kot izredno dober drugi avtomobil pri hiši, ki bo prenekaterega očeta razveselil z dobro zatesnjenim ambientom ter ga po napornem delovniku sprostil ob mirni glasbi in udobju v slogu športnih potovalnikov (GT-jev) ali pa mu nasmeh na obraz narisal z ubiranjem hitrih zavojev. Novi Prius to sedaj zmore…

Blaž Likovič
foto: caranduser.com

HVALIMO:
+ Prehod kot iz Andersenove pravljice, kaj več težko dodam.
+ Palec gor za pogum pri predrugačenju nove generacije hibridnega pionirja.
+ Zatesnjenost kabine vas transformira v udobje tišine ali mobilne diskoteke. Kar si v danem trenutku pač zaželite.
+ Cestni bonton je skladen s podobo in ne razočara.
+ Pametno upravljanje energije vodi v res ugodno porabo.
+ Udobje, ki spominja na nekakšno vstopnico v svet gran tourerjev.
+ Električni doseg vse do 60 kilometrov.
+ Zajeten nabor elektronskih pomočnik s 360-stopinjsko kamero in inteligentnim sistemom za pomoč pri parkiranju preko pametne naprave.
+ Številni USB-C priključki za pametne naprave tako pri vozniku kot na zadnji klopi in še 230V priključek povrh.

GRAJAMO:
– Moč polnjenja z največ le 3,3 kW.
– Občasno sitni e-pomočniki, ki vas silijo v njihovo utišanje.

Tehnični podatki:

Mere dolžina/širina/višina (mm) 4.599 / 1.782 / 1.430
Medosna razdalja (mm) 2.750
Prostornina prtljažnika (l) 284
Teža (prazno v./dovoljena) (kg) 1.671 / 1.995
Agregat Bencinski, štirivaljni, vrstni
Delovna prostornina (ccm) 1.987
Največja sistemska moč 164 kW (223 KM)
Največji sistemski navor Ni podatka
Največja hitrost (km/h) 177
Pospešek 0 – 100 km/h (s) 6,8
Kapaciteta baterije (kWh) 13,6
Priključna moč (AC) 3,3 kW
Doseg (kombiniran režim) 72 – 86 km
Posoda za gorivo (l) 40
Poraba po EU normah (l/100 km) 0,5 – 0,7
Poraba goriva na testu (l/100 km) do 4,3
Emisije CO2 (g/km) 28
Cena osnovnega modela (v EUR) 50.250
Cena testnega modela (v EUR) 50.750
Uvoznik Toyota Adria d.o.o.
Spletna stran www.toyota.si

 

 

Exit mobile version